Dziś mamy 7 października 2022, piątek, imieniny obchodzą:

09 lipca 2022

Drastyczne wzrosty cen ogrzewania. Ile zapłacimy w sezonie grzewczym 2022?

fot. pow.

fot. pow.

Blisko 14-procentowa inflacja, wzrosty cen surowców, #a także ich braki na rynku powodują, że Polacy będą musieli zapłacić nawet o 300 procent więcej za ogrzewanie domu i mieszkania w nadchodzącym sezonie grzewczym. Co więcej, skupy węgla alarmują, że surowca może zabraknąć. To m.in. konsekwencja toczącej się wojny na Ukrainie i embarga nakładanego na rosyjski oraz białoruski węgiel. Ekonomiści idą o krok dalej. W Wielkiej Brytanii już teraz popularne jest hasło „heating or eating?”, czyli „ogrzewanie czy jedzenie”. Jak uchronić się przed drastycznymi wzrostami cen ogrzewania? Coraz więcej osób stawia na pompy ciepła.

Do końca czerwca br. właściciele lub zarządcy budynków są zobowiązani do złożenia deklaracji o źródłach ogrzewania domu. To dobry moment, by przeanalizować koszty związane z ciepłem, a także uchronić siebie i swoją rodzinę przed nadchodzącą drożyzną. 

Szalejące inflacja pustoszy portfele Polaków
Od początku br. inflacja rośnie w galopującym tempie. Nie pomagają drastyczne podwyżki stóp procentowych. Ekonomiści są zgodni – tak źle nie było od dawna. 14-procentowy średni skok cen drenuje portfele Polaków. Za co zapłacimy najwięcej? Wzrastają ceny podstawowych produktów i usług: mięso zdrożało o 31 proc., pieczywo o 28 proc., a warzywa o 22 proc. W kieszeniach konsumentów zostaje zdecydowanie mniej pieniędzy. Podobna sytuacja ma miejsce w całej Unii Europejskiej, a na Wyspach już teraz obywatele zastanawiają się: wybrać zakupy spożywcze czy ciepłe mieszkanie?

Polacy obawiają się okresu grzewczego. Cena prądu wzrosła o 24 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku. Osoby, które ogrzewały domy czy lokale użytkowe grzejnikami zapłacą aż o ¼ więcej. Zdecydowanie gorsza sytuacja czeka tych, którzy ogrzewają dom gazem. Będą musieli zapłacić aż o 60 proc. więcej. Od zeszłego roku drastycznie wzrosły także ceny węgla – z 800 do nawet trzech tysięcy złotych za tonę. Polacy powinni szukać alternatywnych źródeł ogrzewania, jeśli chcą zapewnić sobie ciepło, gdy nadejdą chłodne dni.

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej
Trudna sytuacja ekonomiczna nie dotyczy jedynie Polski. W Wielkiej Brytanii inflacja jest najwyższa od ponad 40 lat. Jej wzrost zwiększa ból finansowy rodzin, które już teraz zastanawiają się, jak kupić artykuły spożywcze, czym ogrzać dom i czy będą musieli wybierać między ciepłym posiłkiem a ciepłym domem. Co dziesiątego mieszkańca Wysp już teraz nie stać na regularne płacenie rachunków.

Skalę podwyżek kosztów ogrzewania w tej chwili trudno jednoznacznie oszacować, ponieważ taryfy obowiązują lokalnie. Szacuje się, że w porównaniu do zeszłego roku, za ciepło zapłacimy dziś od kilkudziesięciu do nawet ponad 100% więcej w niektórych rejonach kraju. A to jeszcze nie koniec podwyżek.

– Analizy Euros Energy wskazują, że sytuacja będzie się dalej pogarszać. W związku z agresją Rosji na Ukrainę, perturbacjami związanymi z COVID-19 i szalejącą inflacją, koszty ogrzewania domu i mieszkania będą drastycznie rosnąć. Ceny gazu poszybowały w górę o blisko 60 procent. Prąd zdrożał o kilkadziesiąt procent, a węgiel nawet o 300 procent. Pokłady ropy, gazu czy węgla, przy obecnym rozwoju cywilizacji, wyczerpią się szybciej niż myślimy. Badanie World Energy Outlook wskazuje, że węgla wystarczy zaledwie na 60 lat. Obecnie mamy do czynienia z szantażami energetycznymi choćby ze strony Rosji. Polacy muszą sobie w końcu uświadomić, że odnawialne źródła energii to nie jest fanaberia. To konieczność, która uchroni nas przed zimnem i horrendalnie wysokimi rachunkami – podkreśla Paweł Poruszek z Euros Energy – polskiej firmy produkującej pompy ciepła.

OZE – konieczność, a nie fanaberia
Do uzyskania niezależności energetycznej niezbędne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z zapowiedzią UE do 2027 roku ma być wprowadzony zakaz montowania pieców wykorzystujących paliwa kopalne, w tym gaz. Dane te mobilizują Polaków do zakładania pomp ciepła. Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) udział tych urządzeń we wnioskach do programu "Czyste Powietrze" wzrósł z 20 do ponad 50 proc. w maju 2022 br. Obecnie ceny pomp ciepła drożeją średnio o 10% miesiąc do miesiąca, a ekipy montażowe coraz częściej nie dysponują wolnymi terminami na najbliższe tygodnie.

– Odnawialne źródła energii to jedyna szansa konsumentów na niezależność energetyczną, a także wypłacalność, ponieważ korzystanie z energii odnawialnej generuje ułamek kosztów, w porównaniu do paliw kopalnych – zauważa Paweł Poruszek z Euros Energy. Warto zatem zastanowić się nad skorzystaniem z rozwiązań oferowanych w ramach OZE, w tym pomp ciepła, zanim będzie za późno.

Materiał: Patrycja Ogrodnik

 

Oceń artykuł: 0 34

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (34) Zgłoś naruszenie zasad

  • 19 (27)

  Ty, w dniu 09-07-2022 12:55:44 napisał:

  podziekujcie tym z warszau

  odpowiedz

  • 27 (37)

  Proste, w dniu 09-07-2022 13:11:18 napisał:

  Podziękujmy rządzącym za drożyznę

  odpowiedz

  • 22 (28)

  Karolus, w dniu 09-07-2022 13:25:51 napisał:

  Inflacja to kryptonim tajnego programu rządowego do walki z otyłością.

  odpowiedz

  • 26 (32)

  Za miskę ryżu , w dniu 09-07-2022 13:53:38 napisał:

  Dziękujemy pisiorom, oni bezpieczni w spółkach komunalnych, radach nadzorczych a zwykły polak na nich zapierdala

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 20 (32)

  mariusz, w dniu 09-07-2022 14:16:08 napisał:

  brawo pis jak obiecali tak zrobili ...kraj w ruinie

  odpowiedz

  • -4 (20)

  Ela, w dniu 09-07-2022 15:07:01 napisał:

  Wiadomo, PiS rządzi na Całym Świecie, mają rozmach.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 27 (27)

  Ja, w dniu 09-07-2022 16:58:14 napisał:

  A gdzie jest nasz polski węgiel ? Nikt nie pyta ? Wszyscy godzą się na wszystko a ta banda robi co chce. Wszystko jest zaplanowane. Zaczyna się źle dziać to wychodzi ten fi ut Minister zdrowia i śmierci i zaczyna straszyć przeziębieniwm.Banda demonów pisowskich

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 24 (28)

  Ania, w dniu 09-07-2022 16:59:10 napisał:

  Ela a czemu inflacja w grudniu była już 9%? Teraz najłatwiej na Putina i rusków zgonić, a prawda taka że nieudolni ludzie z partii pis rozwalili gospodarkę

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 25 (27)

  Mariusz, w dniu 09-07-2022 17:39:09 napisał:

  PiS to banda nieudaczników... wszystko co teraz źle dzieje się w kraju to tylko i wyłącznie ich wina

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -38 (50)

  profesor na emeryturze, w dniu 09-07-2022 19:18:29 napisał:

  PiS to jedyna partia od czasów powojennych, która coś dała swojemu obywatelowi. Gierek też dużo zrobił dla Polski i Polaków. Choć co prawda też na kredyt ale zrobił. Za Gierka ruszyło budownictwo, powstawały fabryki domów by szybciej budować, powstawały całe nowe miasta jak np. Bielsko Biała i inne. Gierek za swoje czyny dla Polski i Polaków nie dostał nawet emerytury. Tak żyło się gdy w Polsce rządzili Ruskie. Dziś nie wiele się zmieniło, do Ruskich dołączyli Niemcy. Wychowali swojego człowieka o nazwisku Tusk i zabrali się do niszczenia polskiego przemysłu. Gdy już prawie wszystko zniszczono zabrali Tuska do siebie i obdarowali dobra posadką. Ale w pewnym czasie nastąpił pewien przełom i nie dało się dalej fałszować wyborów przez Ruskie serwery, które liczyły głosy i wybory wygrał PiS. I od tego momentu cała opozycja została przekierowana do przeszkadzania nowemu rządowi by pokazywać go w jak najgorszym świetle przez niemieckie media w Polsce typu TVN, Polsat, Wyborcza, ONET i wiele innych. Do akcji ruszyła cała światowa lewica i czym w Polsce zaczyna być lepiej tym głośniej szczekają na PiS. A że dobrze wiedza, że dużo ludzi ich słucha to mają sprzymierzeńców, którzy jak widać dali by się pokroić, by nieświadomie pomagać w dalszym niszczeniu Polski, będąc przekonanym, że pomagają w jej rozwoju. Prawdziwy Polak zawsze słucha polskich audycji i ma właściwe informację na temat Polski i polskiego rządu!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 28 (34)

  mariusz, w dniu 09-07-2022 19:27:44 napisał:

  pis to partia która...podwojną wysokość rat hipotecznych ...wysoką inflacje ...paliwo po 8 zł...coraz biedniejsze społeczeństwo ...itd ot cała prawda o pisie

  odpowiedz

  • 30 (32)

  mariusz, w dniu 09-07-2022 19:30:21 napisał:

  telewizja polska działą jak ruska propagnda jak widać wyżej nawet profesorom potrafią wyprać móżgi bardzo to przykre że starsi ludzie kojarzą się teraz z naiwnością i głupotą

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -31 (41)

  Ola 70, w dniu 09-07-2022 19:35:52 napisał:

  Całe szczęście, że coraz więcej Polaków przejrzało na oczy i widzi dobre strony obecnego rządu. Ludziom żyje się coraz lepiej i wygodniej. Coraz mniej jesteśmy uzależnieni od Ruskich i Niemców, do czego dążyły rządy PO z Tuskiem na czele.

  odpowiedz

  • 22 (22)

  Adrian , w dniu 09-07-2022 21:47:57 napisał:

  To co się teraz dzieje to skutek rozdawnictwa. Pierwszoklasista z ekonomika już wie jak się takie rozdawnictwo kończy. Do przewidzenia było to, że wszystko trzeba będzie zwrócić i to z nawiązką.

  odpowiedz

  • 17 (17)

  pa, w dniu 09-07-2022 22:34:03 napisał:

  Oj będzie lament jak przyjdzie zima i wtedy nie będzie tak, że to wina opozycji.

  odpowiedz

  • 15 (15)

  Ula, w dniu 10-07-2022 09:25:49 napisał:

  Przyzwyczaili nierobów do życia na koszt państwa, pieniądze które rozdawali kończą się i teraz mamy drożyznę .

  odpowiedz

  • -20 (22)

  ada, w dniu 10-07-2022 10:47:04 napisał:

  zaplacimy to zaplacimy trudno oszczedzi sie na czyms innym czasami trzeba zacisnac zęby jakos nie widac tej biedy w narodzi podjezdzaja autem 500 m po gazete do kiosku a marudza ze paliwo drogie stoluja sie w makdonaldach zamiast jesc tania kielbase z ziemniakami to porostu narzekanie biedy nie ma

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (6)

  Jojo, w dniu 10-07-2022 16:37:08 napisał:

  Caly swiat nie kreci sie wokol pis i po i polski... Banda troli co w komentarzach wypisuje. Artykul sponsorowany tylko kogo stac na pompe ciepla i odpowiednio mocna i stalacje foto??? Bogatych?? Bo szary czlowiek jedynie na kredyt moze sobie taki zestaw kupic

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Maja, w dniu 10-07-2022 18:37:28 napisał:

  brawo J**** pis ,dowala wam kaczystan tak ze dziadki po wegiel to pojda ale do apteki ! Nie zaluje was ani troche

  odpowiedz

  • -5 (9)

  Duda, w dniu 10-07-2022 18:45:56 napisał:

  Ale staruchy dostaną kilka stówek na czternastą emeryturę, pierwszą i ich ostatnią bo stare grzyby pozamarzają zimą! Elektorat pisu zmniejsza się, zostaną tylko patusiarze i dziecoroby pięćset plusy

  odpowiedz

  • 8 (12)

  Al, w dniu 10-07-2022 19:06:21 napisał:

  Hej Duda patolu, starszym ludziom należy się szacunek. Też będziesz stary.

  odpowiedz

  • 10 (12)

  Do tzw Dudy, w dniu 10-07-2022 20:15:00 napisał:

  Trochę szacunku do ludzi starszych...A tak się zastanawiam,czy ty jeszcze jesteś człowiekiem, czy takim padłem bez kręgosłupa moralnego?

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Krachu, czy kahu, w dniu 10-07-2022 20:49:13 napisał:

  Zapłacimy, a ile powdychamy powietrza jak wszystko pójdzie w piec, bo nie będzie czym normalnym palić

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Roman, w dniu 11-07-2022 16:26:04 napisał:

  Czy szczeniaki wiedza ,ze to dzieki staruchom ,którzy walczyli z komuną i pracowali zeby oni dzisiaj spijali miodek.A notabene zobaczycie jak wam młodosc przeleci.A biedy to ja nie widze 20 lat temu to byla bieda ludzie lezacy na dworcach beezrobocie siegajace przeszlo 20 procent w wieku 30 lat byłes za stary do pracy.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

Robot chirurgiczny w Centrum Onkologii. Pierwsze operacje już w październiku

Specjaliści z marszałkowskiego Centrum Onkologii intensywnie# szkolą się w operowaniu za pomocą robota chirurgicznego – zaawansowanej technologicznie aparatury umożliwiającej niezwykle precyzyjne małoinwazyjne operacje, a nawet zabiegi operacyjne na odległość. Zakup finansowany jest środkami naszego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach unijnego instrumentu REACT-EU, wspomagającego m.in. wychodzenie z kryzysu wywołanego pandemią. Podobne narzędzie wkrótce trafi też do innej marszałkowskiej placówki, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

(czytaj więcej)
0

Grzybiarze tracą orientację w lesie. Policja apeluje o rozwagę

Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek# na łonie natury. Ostatnie godziny pokazują jednak, że wybierając się tam w pojedynkę, grzybiarze przeceniają swoje możliwości. Szczęśliwie zakończyła się wyprawa 76-letniej bydgoszczanki, która straciła przytomność w lesie. Odnaleźli ją zaalarmowani o jej niepowrocie policjanci. Funkcjonariusze apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

(czytaj więcej)