Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

13 sierpnia 2022

Droższe instytucje kultury. Ile dołożono na działalność NOK, muzeum i biblioteki?

fot. archiwum

fot. archiwum

Minęło pół roku budżetowego, a dla instytucji kultury w gminie # Nakło już zostały dołożone spore pieniądze. Ile łącznie dla muzeum, biblioteki i Nakielskiego Ośrodka Kultury z gminnego budżetu przekazano już pieniędzy?

Sprawy związane z kulturą są zadaniami własnymi gminy, co wynika z ustawy o samorządzie gminnym. W gminie Nakło działają trzy instytucje kultury, które są utrzymywane z gminnego budżetu. To Nakielski Ośrodek Kultury, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Dla każdej z nich z gminnego budżetu corocznie przeznaczana jest określona pula pieniędzy na ich utrzymanie. Dodatkowo biblioteka otrzymuje jeszcze dotację z budżetu powiatu w wysokości 120 tys. zł. Uchwalając tegoroczny budżet nakielscy radni przyjęli dotacje dla muzeum, biblioteki i NOK w łącznej wysokości 3 mln 880 tys. zł. W 2021 roku wydano na ich działalność 3 mln 617 tys. zł, znacznie więcej niż zakładano na początku, bowiem wielokrotnie w ciągu roku dokładano pieniądze na ich utrzymanie. Należy wspomnieć, że w ubiegłym roku obowiązywały obostrzenia związane z pandemią koronawirusa i nie organizowano zbyt wielu imprez czy wydarzeń. W tym roku w czasie jednej z ostatnich zmian w budżecie przyznano wspomnianym instytucjom większe pieniądze. Dla NOK zamiast zakładanych 2 mln 80 tys. zł dołożono 70 tys. zł, co daje już 2 mln 150 tys. zł. O 60 tys. zł wzrosła dotacja dla biblioteki, która już ma kosztować podatnika 1 mln 410 tys. zł. Więcej pieniędzy przyznano też dla muzeum – chodzi o 30 tys. zł, co łącznie daje kwotę 480 tys. zł na jego utrzymanie. Łącznie dołożono 160 tys. zł, a koszt  utrzymania tych trzech instytucji wzrósł do ponad 4 mln zł, mimoże mamy dopiero połowę roku.

Więcej pieniędzy, to i więcej imprez?
Mamy wakacje i jest to czas, kiedy organizowanych jest wiele imprez rozrywkowych i kulturalnych. Do tej pory nie obowiązują obostrzenia i mieszkańcy gminy Nakło chętnie wzięliby udział w zorganizowanej dla nich rozrywce. Nie brakuje jednak częstych uwag, że w Nakle niewiele się dzieje, a organizowana dla mieszkańców rozrywka czy też wydarzenia kulturalne nie zawsze trafiają w ich gusta. Co prawda w bibliotece są organizowane spotkania z twórcami czy podróżnikami, w muzeum były wystawy, warsztaty czy lekcje. W NOK-u oraz w świetlicach w okresie wakacyjnym odbywają są zajęcia dla dzieci, ale są to z reguły atrakcje dodatkowo płatne. Mieszkańcy mają nadzieję, że w tym roku w wakacje zostanie zorganizowana chociaż jedna duża impreza, nawet na wzór zeszłorocznego Festiwalu Muzyka nad Notecią. Wiadomo już, że 4 września Festiwal odbędzie się na nakielskiej przystani. Wystąpią m.in. tacy artyści jak Sarsa, Grubson czy Tede. Szeroko rozumiana kultura jest utrzymywana z gminnego budżetu, a ten w przeważającej mierze składa się z podatków mieszkańców. Skoro gmina musi wypełniać zadanie związane z kulturą, a wydawane jest na nią tak dużo pieniędzy, mieszkańcy mają prawo oczekiwać tego, żeby oferowana dla nich rozrywka była skierowana do każdej grupy wiekowej, nie tylko do dzieci czy osób starszych.Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (7)

  Obserwator , w dniu 13-08-2022 11:36:45 napisał:

  Na co te pieniądze jak w Nakle nic się nie dzieje? Czyżby na pensje dla znajomych?

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Prawda, w dniu 13-08-2022 14:55:41 napisał:

  Rozumiem że na muzeum koszta utrzymania mogą być wysokie ale na bibliotekę prawie 3 razy tyle? O co tutaj chodzi??? To chyba pieniądze na wypłatę dla Pana Dyrektora?

  odpowiedz

  • 6 (8)

  zuluGula, w dniu 13-08-2022 14:59:39 napisał:

  Mają rozrzut skubane , dotują jak rząd na TVP - PIS

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Karolina, w dniu 13-08-2022 15:13:35 napisał:

  Gro pieniędzy, jest przeznaczone na place i stanowiska dla swoich tak wygląda Naklo.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 7 (7)

  r-ek, w dniu 13-08-2022 16:47:26 napisał:

  Pamiętajcie aby tych wszystkich radnych wyj....ć,bo wszystko i wszystkich w du ..e mają

  odpowiedz

  • 4 (8)

  damian p, w dniu 13-08-2022 18:48:02 napisał:

  potrzeba komuś ta biblioteka w tych czasach

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (4)

  Nana, w dniu 13-08-2022 23:09:38 napisał:

  Moje dzieci zawsze korzystają z zajęć wakacyjnych w bibliotece. Od lat i to bezpłatnie. Autor artykułu chyba niedoinformowany jest co i gdzie się dzieje.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  Proste, w dniu 14-08-2022 13:56:25 napisał:

  Mieszkam blisko i jakoś tych dzieci nie widzę...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  Gość , w dniu 14-08-2022 14:17:12 napisał:

  No tak , jeżeli się nie korzysta z biblioteki to rzeczywiście trudno to zauważyć......brak słów

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)