Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

02 października 2020

Dyskusyjny Klub Książki poleca. Książka „Strażnik rzeczy zagubionych”

fot. Katarzyna Hass

fot. Katarzyna Hass

Trudny czas w jakim się obecnie wszyscy znaleźliśmy spowodował#, że już nic nie toczy się utartym rytmem. Ograniczenia wszelkich spotkań i izolacja spowodowały, że nie odbywały się także comiesięczne spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki. A właśnie dzięki DKK klubowiczki zwróciły uwagę na książkę brytyjskiej pisarki Ruth Hogan „Strażnik rzeczy zagubionych”. Debiutancka powieść tej pisarki stała się bestsellerem „Sunday Taimes”, a prawa do niej sprzedano do prawie 30 krajów.

Bohaterem tej wzruszającej lektury jest Anthony - stary pisarz, który po śmierci swojej żony zbiera i kataloguje znalezione przez siebie przedmioty. "Puszka po ciasteczkach z ludzkimi prochami znaleziona w pociągu odchodzącym o 14:42 ze stacji London Bridge do Brighton" , „Damska rękawiczka z granatowej skóry na prawą dłoń znaleziona na obrośniętej trawą skarpie przy moście Cow Bridge 23 grudnia..." czy „jaskrawozielona gumka do włosów znaleziona na placu zabaw w parku Derrywood 2 września” to tylko 3 przykłady z ogromnych zbiorów.U kresu swojego życia Anthony cały majątek wraz z osobliwą kolekcją rzeczy znalezionych, przekazuje w testamencie swojej asystentce Laurze, której zadaniem będzie oddanie tych rzeczy ich właścicielom. Czy uda się to Laurze i w jaki sposób pomoże jej w tym młoda dziewczyna z zespołem Downa?

Zachęcamy do przeczytania tej niesamowitej książki. Przecież każdy z nas kiedyś coś zgubił. Coś ważnego dla nas, ale być może też coś, czego już byśmy nie chcieli odnaleźć.

Jaką tajemnicę kryły znaleziska Strażnika Rzeczy Zagubionych? Do kogo należały? Odpowiedź na te pytania znajdzie każdy, kto sięgnie po tą magiczną powieść. Powieść, która opowie również o licznych zbiegach okoliczności przynoszących nadzieję oraz o szansach, które należą się każdemu.

Druga książka, którą omawiałyśmy na wrześniowym spotkaniu DKK, to „Kobieta w Watykanie” napisana przez Polkę – Magdalenę Wolińską – Riedi. Obecnie dziennikarkę i korespondentkę Telewizji Polskiej.

Autorka mieszkała za murami Watykanu ponad 16 lat i była jedną z nielicznych kobiet, która znała tajemnice świata za Spiżową Bramą. Jak to się stało, że mogła korzystać z tego przywileju. Otóż jako żona gwardzisty służącego w Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej mogła nie tylko zamieszkać w Watykanie, ale także na czas służby swojego męża, otrzymała obywatelstwo watykańskie i paszport z herbem – kluczami Piotrowymi. Autorka odsłania w książce zaskakujące fakty i ciekawostki. Czytelnicy dowiedzą się z niej dlaczego nie można pójść do restauracji w Watykanie, ile cel ma tamtejsze więzienie, czy w watykańskim mieszkaniu można urządzać imprezy oraz czy w papieskich ogrodach córki autorki jeździły na hulajnodze?

Książki zostały przychylnie przyjęte przez czytelniczki, które zachęcają wszystkich do odkrywania tajemnic skrytych na kartach obu tytułów.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 29.10. 2020r. o godz. 16:00. Omawiać będziemy książkę pt. „Karminowe serce” Doroty Gąsiorowskiej.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)