Dziś mamy 21 stycznia 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

01 grudnia 2024

Dzień skupienia lektorów i akolitów. Czas wspólnej modlitwy

fot. Organizatorzy

fot. Organizatorzy

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem# dnia skupienia, w którym wzięli udział ustanowieni lektorzy oraz akolici wraz z kandydatami do tych posług.

 

Treści zaczerpnięte z Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz 1 Listu św. Piotra (o uzasadnieniu nadziei, która w nas jest), jak i 1 Księgi Królewskiej (o modlitwie Eliasza, doświadczonego udręką odejścia Izraela od prawa Bożego) stanowiły podstawę dla prywatnej medytacji nad słowem Bożym, modlitwy przed Najświętszym Sakramentem oraz konferencji duchowej.

Natomiast główną myślą przewodnią była cnota nadziei w wypełnianiu oraz rozeznawaniu powołania lektora i akolity. – Co roku spotykamy się z tymi, którzy przygotowują się do pełnienia posług stałych w naszej diecezji, by wspólnie przeżyć czas modlitwy, skupienia i celebracji I Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny – tym razem w katedrze, pod przewodnictwem biskupa – mówi ks. Karol Rawicz-Kostro.

Dyrektor Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej im. bł. Carlo Acutisa dodał, że sam czas przeżyty w sanktuarium, był doświadczeniem wspólnoty, która zawiązała się pomiędzy nowymi kandydatami do przyjęcia posługi stałej i tymi, którzy od pewnego czasu są już posłani w misji Kościoła do swoich wspólnot. – Doświadczenie wspólnoty mężczyzn, którzy chcą służyć Panu Bogu i pełnić Jego wolę we wspólnym celu, jakim jest pożytek dla Kościoła świętego, jest bardzo budujący. Dlatego dziękuję Bogu za dar tego skupienia, w którym mogę kolejny raz uczestniczyć – dodał akolita parafii katedralnej – Bogusław Sudał.

Łukasz Steckiewicz, kandydat do posługi lektoratu z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy dodał, że był to czas umocnienia nadzieją i nabrania pewności wiary. – Ważnym momentem było spotkanie z braćmi, którzy pełnią już posługę stałą i czerpanie z ich doświadczenia, jakie wzbudza we mnie nadzieję. Poza tym pierwszy raz miałem okazję uczestniczyć w takiej formie medytacji nad słowem Bożym, w czasie której dzielenie się nim we wspólnocie, staje się formą modlitwy – powiedział.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)