Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

29 sierpnia 2023

E-recepty transgraniczne – zmiany przepisów w 2023 roku

fot. pow.

fot. pow.

W 2023 roku uaktualniona została lista państw nierealizujących recept transgranicznych, które są# wystawiane chorym w innych państwach UE czy EFTA. Nie każdy pacjent jednak wie, że swoje leki może kupować nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami. Czym konkretnie są e-recepty transgraniczne i co należy wiedzieć o tego rodzaju e-receptach? Kto może otrzymać e-receptę transgraniczną i na jakich zasadach? W jakich państwach po zmianach w 2023 roku obecnie pacjenci z Polski mogą zrealizować swoją e-receptę transgraniczną? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Czym są e-recepty transgraniczne i kto je wystawia?

Pacjent, któremu specjalista przepisze leki na e-recepcie, może udać się do dowolnej apteki na terenie kraju, by wykupić potrzebne medykamenty. Co jednak z pacjentami, którzy nie mają możliwości zrealizowania e-recepty na terenie naszego państwa, gdyż na przykład przebywają czasowo poza jego granicami bądź mieszkają w innym kraju? Na wspomniane potrzeby odpowiadają specjalne recepty transgraniczne, które działają również w inną stronę, a mianowicie umożliwiają zakup leków na receptę w polskiej aptece niektórym pacjentom zagranicznym. Jest to dobre rozwiązanie dla osób podróżujących po świecie czy tych, którzy na jakiś czas wyjechali, ale jednocześnie korzystają z opieki medycznej w swoim kraju (np. w ramach telemedycyny).

Kto i na co może otrzymać receptę transgraniczną?

E-recepta transgraniczna może zostać wystawiona pacjentowi przez każdego uprawnionego lekarza i robi się to w dokładnie taki sam sposób jak przy zwykłej e-recepcie. Lekarz nie musi zaznaczać dodatkowych pól, aby oznaczyć ją jako „transgraniczną”. Nie ma też znaczenia, czy lekarz wystawia wspomnianą receptę stacjonarnie czy też w ramach konsultacji online. W zasadzie każda e-recepta wystawiana pełnoletniemu pacjentowi może być transgraniczna, o ile pacjent dopilnuje pewnych formalności. Co zrobić, aby otrzymywać e-recepty transgraniczne i następnie móc je realizować poza terytorium naszego kraju? Wystarczy, że w tym celu pełnoletni pacjent zaloguje się na swój profil IKP i zaznaczy odpowiednią opcję w ustawieniach, wyrażając zgodę na obsługę e-recept transgranicznych. Wizualnie e-recepta i e-recepta transgraniczna niczym się nie różnią – w zasadzie e-recepta staje się transgraniczną dopiero wtedy, gdy pacjent realizuje ją w innym państwie.

E-receptę transgraniczną można zrealizować za granicą, jeśli obejmuje leki Rp oraz OTC. Nie można jednak zrealizować za granicą recepty na leki recepturowe oraz leki z kategorii RPZ, czyli np. psychotropowe bądź odurzające. Nie będzie można zrealizować za granicą także e-recepty na wyroby medyczne bądź na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. Natomiast aby wykupić receptę transgraniczną w aptece na terytorium innego kraju, pacjent powinien udać się do takiej placówki, która realizuje transgraniczne recepty, a następnie potwierdzić swoją tożsamość dokumentem imiennym ze zdjęciem. Konieczne będzie też potwierdzenie zapoznania się z przedstawionymi przez farmaceutę informacjami o przetwarzaniu danych osobowych. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, to po opłaceniu przez pacjenta zamówienia farmaceuta będzie mógł wydać przepisane na e-recepcie leki.

E-recepta transgraniczna – zmiany przepisów w 2023 roku

W 2023 roku pojawiły się zmiany dotyczące recept transgranicznych. Niedawno opublikowano zaktualizowaną listę państw, w których pacjent może zrealizować otrzymanej od lekarza e-recepty transgranicznej. Jeszcze do niedawna e-recepty transgraniczne wystawiane w Polsce mogły być realizowane wyłącznie w jednym z czterech wymienionych krajów – po aktualizacji danych dołączyło do nich natomiast kolejne państwo.

Gdzie można obecnie zrealizować e-recepty transgraniczne?

Jeszcze do niedawna pacjenci z Polski mogli realizować otrzymane od lekarza stacjonarnie lub online recepty transgraniczne na terenie Chorwacji, Finlandii i Estonii, a także w prawie całej Hiszpanii. Zmiany z 2023 roku rozszerzają wyżej wymienione możliwości realizacji e-recepty transgranicznej o kolejne państwo, co może mieć szczególne znaczenie między innymi dla pacjentów mieszkających na południowym zachodzie naszego kraju. Od niedawna dopuszczalne jest realizowanie wystawionych w Polsce e-recept transgranicznych również w Czechach. Jeśli zatem pacjent przebywa okresowo w tym kraju czy też po prostu ma potrzebę zrealizowania tam e-recepty z innego powodu, będzie mógł to zrobić.

Zmiany w e-receptach w 2023 roku mogą docenić również pacjenci korzystający z telemedycyny. Jeśli pacjent obecnie przebywa np. w Czechach, Chorwacji, Estonii czy w innych wspomnianych wyżej krajach, wciąż ma możliwość konsultacji z polskim lekarzem. Przykładem portalu umożliwiającego konsultacje online z możliwością otrzymania e-recepty jest tendoktor.pl, gdzie nie trzeba umawiać się z wyprzedzeniem, a potrzebną e-receptę można otrzymać w krótkim czasie. Z nią można natomiast zgłosić się do apteki, by wykupić potrzebne medykamenty.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto górnicze. #Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)