Dziś mamy 7 grudnia 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

29 września 2023

"Ekopracownia 2023 – Zielone serce szkoły". Warsztaty dla licealistów

fot. powierzone

fot. powierzone

W związku z realizacją projektu „Ekopracownia 2023 – Zielone serce szkoły”, #12 i 26 września 2023 roku odbyły się warsztaty ornitologiczne i plastyczne dla uczniów klas pierwszych biologiczno-chemicznych I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego.

Projekt dotyczy dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w formie dotacji, w kwocie 50 000,00 zł) i Powiatu Nakielskiego (w kwocie 6 000,00 zł) na utworzenie i wyposażenie pracowni biologicznej w Krzywoustym.

Warsztaty zostały przeprowadzone dzięki współpracy I LO z Kujawsko–Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Obie części warsztatów przeprowadził ornitolog, przyrodnik i popularyzator nauki – Dawid Kilon. Opiekunami młodzieży były: Kamila Stasiewska, Joanna Palka, Magdalena Należyty, Renata Woźny i Agnieszka Weltrowska.

12 września 2023 roku pan Dawid oprowadził uczniów po prywatnym terenie gospodarstwa rybnego - stawów ślesińskich, gdzie rozpościerają się wspaniałe widoki na łąki, stawy, mokradła i trzciny. Obserwowany przez młodzież teren zaliczany jest do Obszaru Chronionego Krajobrazu Łąki Nadnoteckie w ramach sieci Natura 2000 – obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia). Chroniony obszar rozciąga się wzdłuż Kanału Bydgoskiego od granic Bydgoszczy do Nakła nad Notecią. Na terenie prowadzonych warsztatów nad Stawem Kardynalskim znajduje się wieża widokowa, z której można oglądać wiele gatunków ptaków mających swoje siedliska na stawach ślesińskich oraz na okolicznych łąkach. Występuje tu co najmniej 18 gatunków ptaków wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej. Szczególne znaczenie mają populacje bielika i kani czarnej, stosunkowo licznie występują kania ruda i błotniak stawowy. W okresie wędrówek dość duże stada osiągają łabędź czarnodzioby i siewka złota. Na obszarze występuje również wiele innych zwierząt kręgowych i bogata flora roślin naczyniowych, z licznymi gatunkami zagrożonymi i prawnie chronionymi. Należy podkreślić występowanie zróżnicowanych zbiorowisk roślinnych, w tym różnych typów łęgów, a także muraw kserotermicznych.

Dzięki panu Dawidowi Kilonowi uczestnicy warsztatów mogli wędrować ścieżką dydaktyczną i za pomocą lornetek oraz lunety przyglądać się niemal z bliska bielikom, mewom, łabędziom, czaplom, kosom i wielu innym ptakom, a także płazom, a przy tym wysłuchać mnóstwa informacji na temat ich biologii.

Dawid Kilon jest również utalentowanym rysownikiem, dlatego 26 września 2023 roku pod jego artystycznym okiem odbyły się drugie warsztaty – plastyczne – na terenie Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Dla zapalonego przyrodnika i ornitologa jesień to doskonała pora na obserwacje i dokumentowanie odlotów lub przylotów poszczególnych gatunków ptaków. Pan Dawid nie tylko samodzielnie prowadzi badania, ale również rysuje, a jego prace można zobaczyć na tablicach ścieżek i planszach gier dydaktycznych, które młodzież na zakończenie warsztatów otrzymała w prezencie wraz z zakładkami do książek i plakatami. Obecnie wydaje swój atlas ptaków z własnoręcznie wykonanymi rycinami. Podczas warsztatów w jedyny dla siebie sposób przekazywał mnóstwo wiedzy, wywołując u nas niejednokrotnie uśmiech i wręcz zabawę nauką. Przyrodnik jest wzorem do naśladowania, który udowadnia, że  można pasję połączyć z pracą zawodową. Nauczył młodzież oraz jej opiekunów rysowania ptasiego pióra w technice 3D, a wszystko to w atmosferze wspaniałej zabawy, nauki i sztuki - a także przy herbatce i drożdżówce. Wszystkie prace wykonane przez uczniów będą zaprezentowane w szkole podczas wystawy i na pewno pozostaną pamiątką po ciekawie spędzonych chwilach w towarzystwie wspaniałego ornitologa, Dawida Kilona.

Kamila Stasiewska chciałaby serdecznie podziękować panu Dawidowi Kilonowi oraz pracownikom Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, szczególne pani Lidii Saganowskiej, za tak profesjonalnie przygotowane warsztaty. Uczestnicy będą niecierpliwie czekać do następnego spotkania.

Materiał: Kamila Stasiewska – nauczyciel biologii / I LO w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 15 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)