Emerytura na konto. Wystarczy złożyć odpowiednią dyspozycję

fot. freepik
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje aż 80 proc#. świadczeń długoterminowych, takich jak emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz zasiłki i świadczenia przedemerytalne, na rachunki osobiste swoich klientów. W województwie kujawsko-pomorskim stopień ubankowienia jest wyższy i przekracza 81 proc.
Wskaźnik ubankowienia klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cały czas rośnie. Obecnie
80 proc. emerytów i rencistów otrzymuje swoje świadczenia na konto bankowe, podczas gdy jeszcze cztery lata temu odsetek ten wynosił 73,8 proc. W województwie kujawsko-pomorskim w tym samym okresie poziom ubankowienia świadczeń wzrósł z 75,4 proc. do ponad 81 proc.
Spośród 472,6 tys. długoterminowych świadczeń wypłacanych przez ZUS w regionie, takich jak emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz zasiłki i świadczenia przedemerytalne, 384 tys. jest przekazywanych na konto. Pozostałe 88,6 tys. świadczeń stanowiących niecałe 19 proc., dostarczają seniorom listonosze w formie gotówki – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę, znacznie wyższy jest udział wypłat na konto – wynosi on 88 proc. w skali kraju, natomiast w regionie osiąga jeszcze wyższy poziom, wynosząc 90,5 proc. Dzieje się tak, ponieważ emeryci, kończąc swoją aktywność zawodową, nadal korzystają z osobistych rachunków bankowych. Opłacają rachunki, dokonują zakupów online oraz korzystają z kart płatniczych, nie zamierzając rezygnować z tych udogodnień po przejściu na emeryturę.
Osoby starsze często obawiają się nowych technologii. Wolą przechowywać pieniądze w domu oraz regulować należności i dokonywać zakupów gotówką. Takie postępowanie naraża je na kradzieże kieszonkowców oraz oszustwa, takie jak np. metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Przekazywanie świadczeń przez ZUS na konto bankowe jest znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze. Senior ma stały i szybki dostęp do swoich finansów, co pozwala mu swobodnie nimi dysponować, nawet podczas urlopu czy pobytu w sanatorium. Dzięki temu nie musi czekać na wizytę listonosza.
Każdy klient ma możliwość samodzielnego wyboru sposobu, w jaki chce otrzymywać środki wypłacane przez ZUS podczas składania wniosku o konkretne świadczenie. Jeśli obecnie otrzymuje emeryturę lub rentę w gotówce, a chciałby zmienić formę wypłaty na przelew na rachunek bankowy, wystarczy, że wypełni formularz ZUS EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS-u lub wysłać pocztą. Istnieje także możliwość dokonania takiej zmiany za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE/eZUS przy posiadaniu podpisu kwalifikowanego. Warto pamiętać, że dyspozycję dotyczącą sposobu przekazywania wypłaty można w każdej chwili zmienić.
Materiał: Krystyna Michałek / regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Z Bydgoszczy na Hel. Będzie wakacyjne połączenie kolejowe

W wakacyjnym rozkładzie jazdy znajdzie się # bezpośredni pociąg z Bydgoszczy na Hel. Skład, który od 19 czerwca będzie kursować codziennie przez całe wakacje, nie ma jeszcze nazwy. Obsługująca kurs spółka Arriva ogłasza konkurs na nazwę dla tego pociągu. Na propozycje czekamy do końca marca. Można wygrać bezpłatny przejazd dla całej rodziny. - Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie – mówi marszałek Piotr Całbecki. Parterem konkursu jest samorząd województwa.
(czytaj więcej)Krzyże Zasługi. Odznaczenia dla Czesława i Stanisława Abramczyków

Dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie #Wojewódzkim na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały wręczone zostały odznaczenia za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojewoda Michał Sztybel wręczył Złoty Krzyż Zasługi Czesławowi Abramczykowi oraz Srebrny Krzyż Zasługi Stanisławowi Abramczykowi.
(czytaj więcej)Ponad pół miliona wniosków o rentę wdowią. Trafiło do ZUS

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych złożono już ponad pół miliona# wniosków o tzw. rentę wdowią, a liczba ta z każdym dniem rośnie. W województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano ponad 31 tys. takich wniosków. ZUS rozpocznie wypłatę świadczenia od lipca. Maksymalna kwota renty wdowiej to 5636,73 zł brutto.
(czytaj więcej)Mama 4 plus. Od marca wzrost wysokości świadczenia

Na koniec 2024 roku w całym kraju „matczyną emeryturę” z # ZUS-u pobierało 59,6 tys. osób, a w województwie kujawsko-pomorskim – ponad 4,1 tys. Maksymalna wysokość tego świadczenia odpowiada gwarantowanej minimalnej kwocie emerytury, która od marca wynosi 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)
Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad
Emeryt, w dniu 04-02-2025 10:17:15 napisał:
odpowiedz
Gotówka to wolność, w dniu 04-02-2025 10:53:10 napisał:
odpowiedz
Zlodzieje, w dniu 04-02-2025 11:27:31 napisał:
odpowiedz
do Jan, w dniu 04-02-2025 11:50:13 napisał:
odpowiedz
Karolina, w dniu 04-02-2025 12:54:25 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 04-02-2025 13:07:30 napisał:
odpowiedz
Emeryt, w dniu 04-02-2025 21:25:34 napisał:
odpowiedz
Karta, w dniu 05-02-2025 08:47:52 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!