Inauguracja funduszy europejskich. Uroczystość z udziałem marszałka

fot. powierzone
Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył dziś (8 lutego) w uroczystej inauguracji funduszy europejskich dla Polski na lata 2021-2027. #Podczas spotkania na Zamku Królewskim w Warszawie symbolicznie wręczone zostały decyzje Komisji Europejskiej zatwierdzające programy krajowe, regionalne i Interreg (Europejskiej Współpracy Terytorialnej).
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej komisarz ds. spójności Elisa Ferreira i komisarz ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.
Realizacja programów regionalnych, opracowywanych i konsultowanych indywidualnie dla każdego województwa, pochłonie 44% wszystkich pieniędzy europejskich, które otrzyma Polska.
Wartość naszego programu, Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, to 1 836 mln euro. Czytaj Uruchamiamy program regionalny 2021-2027
Głównym akcentem naszego programu są inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład, związane przede wszystkim z efektywnością energetyczną i energetyką opartą na źródłach odnawialnych, działaniami na rzecz adaptacji do zmian klimatu i transportem niskoemisyjnym. Na sam tylko niskoemisyjny transport miejski – zakupy taboru, budowa infrastruktury, budowa ścieżek rowerowych i parkingów – przeznaczamy 132 miliony euro, na zieloną energetykę i ochronę środowiska blisko 400 milionów euro.
Prawie pół miliarda euro – najwyższy słupek w schemacie podziału - to pieniądze na szeroko rozumianą politykę społeczną, od wsparcia rynku pracy po edukację i włączenie społeczne. Będziemy je mogli wykorzystać m.in. na mechanizmy wspierania rodzin, wzmocnienie segmentu ekonomii społecznej, włączenie społeczne uchodźców wojennych z Ukrainy, edukację (w tym edukację dorosłych), zdrowotne programy profilaktyczne, wsparcie dla otwierających pierwszy biznes.
Będziemy też mieli do dyspozycji środki na inwestycje w kolej i drogi, w tym obwodnice miast, cyfryzację, innowacje i prace badawczo-wdrożeniowe, a także inwestycje w służbie zdrowia, ale obecnie punkt ciężkości z infrastruktury szpitalnej przenosi się na infrastrukturę ambulatoriów.
Jedną czwartą budżetu Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 będą dysponowały lokalne społeczności i lokalne organizacje, od stowarzyszeń samorządowych zarządzających środkami dla obszarów funkcjonalnych największych miast regionu, po działające w gminach lokalne grupy działania.
Nowością jest zasadniczy mechanizm, w myśl którego te środki będą przekazywane – znaczną część (180 mln euro, 10 proc. wartości programu) przekażemy beneficjentom na zasadzie zwrotnych instrumentów finansowych, czyli nisko procentowanych lub częściowo umarzanych pożyczek. Będzie to dotyczyło nie tylko firm, ale również na przykład gmin inwestujących w rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii.
Istotną zmianą jest odejście od projektów inwestycyjnych realizowanych w schemacie „zaprojektuj i wybuduj”. Pod uwagę będą brane wyłącznie przedsięwzięcia zapięte na ostatni guzik, ze skompletowaną całą techniczną stroną realizacji.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria






Czytaj również
- Zamordowany strzałem w tył głowy. Śladami Józefa Władysława Młodowicza
- Już ponad 5 mln e-PITów. Rekordowa popularność usługi
- Kontynuacja cyklu szkoleń OSP. Kurs dla przyszłych ratowników
- Zebranie sołeckie w Paterku. O drogach, kanalizacji i inwestycjach
- W obronie Jana Pawła II. Stanowisko przyjęte miażdzącą większością głosów
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.
(czytaj więcej)Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Mariusz, w dniu 08-02-2023 18:20:03 napisał:
odpowiedz
Obserwator z pisowskiego bagna, w dniu 08-02-2023 19:20:39 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!