Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

18 czerwca 2020

Instalacja kanalizacyjna dla domu - jakich błędów unikać?

Poprawnie działająca kanalizacja to rzecz kluczowa dla domu - korzystamy z niej codziennie i im mniej mamy z nią problemów, tym# nasze życie jest przyjemniejsze. Istnieje jednak szereg błędów, które dość często pojawiają się przy montażu poszczególnych części instalacji. Jak się przed nimi chronić? O czym pamiętać, żeby później nie mieć kłopotu?

1. Źle dobrane średnice rur
2. Brak zainstalowanych syfonów
3. Niewłaściwie podłączone podejścia rur
4. Zbyt duże lub zbyt małe spadki i kąty w rurach kanalizacyjnych
 
Źle dobrane średnice rur
Poza szczególnymi sytuacjami gdy nie jest to możliwe, instalacja kanalizacyjna działa w oparciu o grawitację - ścieki, które się do niej dostają, opadają rurami pod własnym ciężarem. Jeżeli zdecydujemy się na zbyt wąskie rury, możemy szybko zacząć mieć problemy z ich drożnością. Dlatego właśnie rodzaj rozwiązań stosowanych w kanalizacji dobiera się na podstawie  tego, jakie zanieczyszczenia mają być przez nią odprowadzane. Warto również pamiętać o tym, że im dalej od armatury, tym większa powinna być średnica rury, szczególnie jeżeli łączy się ona z innymi. Najmniejsze rury przeznaczone są do odprowadzania wody i zanieczyszczeń z bidetu, pisuaru oraz umywalki. Na drugim miejscu jest wanna, zlewozmywak i prysznic. Największe rury przeznaczamy na toaletę.
 
Brak zainstalowanych syfonów
Syfon to układ rur, którego zadaniem jest odprowadzanie wody z umywalki, wanny lub brodzika. Jego dodatkowa funkcja to również uniemożliwianie przedostawania się nieprzyjemnych zapachów. Budowa syfonu, jak i jego umiejscowienie sprawiają, że pełni on funkcję korka oddzielającego instalację od urządzenia sanitarnego, w którym jest zamontowany. Jest to możliwe, ponieważ montuje się go pomiędzy otworem odpływowym z armatury, a rurą podejścia kanalizacji. W syfonie powinna zawsze znajdować się woda, ponieważ to ona jest właśnie tym elementem, który blokuje zapachy. Jeżeli nie zamontujemy syfonów w domu, narazimy się na nieprzyjemną woń w praktycznie każdym pomieszczeniu.
 
Niewłaściwie podłączone podejścia rur
Najczęstszymi błędami, na jakie można natrafić przy okazji podłączania rur, jest wykonanie zbyt krótkich podejść lub umiejscowienie ich pod nieodpowiednim kątem. Oba te parametry są ściśle ustalone i powiązane z rozmieszczeniem sanitariatów w łazience czy kuchni. Jeżeli instalacja ma działać poprawnie, nie wolno nam dowolnie ustalać sobie rodzajów podejścia do rury. Całość działa najlepiej, gdy podejścia są możliwie krótkie - przykładowo dla miski ustępowej najlepszą odległością jest mniej więcej metr od rury, nie wolno natomiast przekraczać odległości dwóch i pół metra.
Istnieje możliwość wykonania dłuższego podejścia, jeżeli nie mamy innego wyjścia lub gdy projekt aranżacji i wykończenia domu tak zakłada. W takiej sytuacji musimy jednak zadbać o dodatkową wentylację oraz rewizję, czyli specjalną klapkę która umożliwia na przykład usunięcie zatoru z prześwitu rury.
 
Zbyt duże lub zbyt małe spadki i kąty w rurach kanalizacyjnych
Aby system grawitacyjny mógł działać poprawnie, trzeba umieszczać rury pod odpowiednim kątem. Jeżeli nie mamy w instalacji spadków lub są one zbyt małe, ścieki po prostu nie będą w stanie spłynąć dalej. Jest to bardzo szybka droga do powstania zatoru i konieczności usuwania go w sposób mechaniczny. Aby uniknąć takiej sytuacji, spadek rur powinien być kierowany w stronę przepływu ścieków i wynosić nie mniej, niż 2 i nie więcej niż 15 procent. Dokładna wartość będzie zależała także od położenia naszego domu i wyglądu całej instalacji.
 

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 3 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)