Dziś mamy 27 listopada 2021, sobota, imieniny obchodzą:

16 października 2021

"Inżynieraliach PBŚ" na Politechnice Bydgoskiej. Udział wzięła III klasa LO

fot. pow.

fot. pow.

Dnia 11 października 2021 roku uczniowie# klasy III b-ch pod opieką nauczycielek biologii i chemii - Kamili Stasiewskiej i Lidii Mathews brali udział w "Inżynieraliach PBŚ" organizowanych przez Politechnikę Bydgoską. Wyjazd odbył się autokarem.

Po dotarciu na politechnikę przywitała nas pani dr inż. Alicja Tymoszuk - pracownik Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii - była absolwentka Krzywoustego. Pani Tymoszuk oprowadziła klasę po jednym z budynków politechniki i zaprosiła na słodki poczęstunek. Młodzież miała możliwość poznania świata inżyniera biotechnologii oraz zielarstwa i fitoterapii. Między innymi wysłuchała kilku wykładów w Auditorium Novum pt. "Moje biotechnologiczne zainteresowania", "Rozmnażanie roślin w kulturach in vitro", "ExPlant i BioX - działalność Kół Naukowych", "Ogród roślin zielarskich w Minikowie", "Zioła w tradycyjnej medycynie chińskiej".

Ponadto nasi uczniowie degustowali i rozmawiali ze studentami na temat mieszanek herbat ziołowych – uspokajających, na przeziębienie, wspomagające trawienie, zimowych, detox , wybranych olei jadalnych o właściwościach funkcjonalnych (olej z czarnuszki, olej z pestek dyni, olej rydzowy, olej ostropestowy), przypraw ziołowych i olejków eterycznych.

Bardzo ciekawe i praktyczne okazały się warsztaty z genetyki i mikrorozmnażania, na których młodzież nauczyła się wykonywać wybrane etapy elektroforezy żelowej, izolacji DNA z owoców np. truskawek czy preparować niewielkie sadzonki do mikrorozmnażania i umieścić je w pożywkach. Mogła też zaobserwować pod mikroskopem plechę symbiotycznych grzybów, których wpływ na wybrane gatunki traw bada politechnika.

Politechnika Bydgoska pomaga również uczniom szkół średnich w prowadzeniu doświadczeń wykorzystywanych podczas Olimpiady Biologicznej oraz organizuje warsztaty dla uczniów w wybranych pracowniach. Biorąc to pod uwagę, wyjazd klasy III b-ch zainicjował bliższą współpracę z Politechniką, tym bardziej iż nasi absolwenci też studiują na oferowanych przez uczelnię kierunkach.

Uważam, że wyjazd był bardzo udany, gdyż przełamał wśród uczniów nieśmiałość związaną z nawiązywaniem nowych relacji z wykładowcami i studentami. Pozwolił na poznanie niektórych technik badawczych i zachęcił ich do dalszych wyjazdów na Politechnikę Bydgoską na zajęcia warsztatowe np. z genetyki czy biotechnologii. Ponadto pozwolił uczniom pobyć ze sobą w innych okolicznościach i bardziej się zintegrować.

Materiał: Kamila Stasiewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Jak wyglądają jesienne wydatki Polaków na rozrywkę? Znamy wyniki badania

Jesienny spadek nastroju poprawiamy sobie chętnie korzystając z# miejskich rozrywek i przyjemności. Niestety, aż 44% zapytanych Polaków deklaruje, że ma zbyt mały budżet na preferowaną formę rozrywki. Średnio, jak wynika z odpowiedzi 43% respondentów badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego”, na aktywności w czasie wolnym wydajemy obecnie od 100 do 300 zł miesięcznie. Głównym kryterium wyboru atrakcji dla 43% Polaków jest cena.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)