Dziś mamy 3 października 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2021

Jak często myć włosy przy pomocy szamponu?

fot. powierzone

fot. powierzone

Świeże, błyszczące i zdrowe włosy to efekt# odpowiedniej pielęgnacji, na którą składa się między innymi poprawne mycie głowy. Odpowiednio dobrane szampony, częstotliwość pielęgnacji oraz sposób mycia włosów może zapewnić ożywioną, pełną blasku fryzurę. Na temat tego, jak często powinno się myć włosy, krąży wiele rad, które czasem sobie zaprzeczają. Pora odpowiedzieć więc konkretnie na pytanie, jak powinna wyglądać poprawna pielęgnacja i higiena włosów.

Jak często myć włosy?

Na to pytanie nie ma jednej i poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od kondycji włosów, ich długości i cech charakterystycznych skóry. Zdarza się, że część z nas musi myć głowę nawet codziennie, innym zaś wystarczy jedna kąpiel włosów na tydzień. W momencie, kiedy widzimy, że w kolejnych dniach nasze włosy wyglądają świeżo, odpuśćmy sobie ich mycie. Nie narazimy ich wówczas na zbytnie przesuszenie.
 
Codzienne mycie włosów – czy to właściwe?

Często mówi się, że codzienne mycie skóry głowy pobudza ją do produkowania łoju, stąd rady, aby wykonywać tę czynność rzadziej. Faktycznie jest w tym cień prawdy. Mocne detergenty skutecznie usuną nadmiar tłustej wydzieliny, jednak skóra otrzyma sygnał do tego, że znów musi wyprodukować jej kolejną partię. Właściciele tłustej cery dla własnego komfortu mogą być głowę nawet codziennie, warto jednak przyjrzeć się wtedy składom szamponów. Ważne, aby kosmetyki nie były wówczas zbyt silne. Delikatniejsze działanie detergentów nie będzie wytwarzało tak intensywnych reakcji obronnych skóry. 
 
Jak dobierać szampony?

Aby kosmetyki do mycia włosów przynosiły jak najlepsze rezultaty, musimy zwracać uwagę na to, czego potrzebuje skóra naszej głowy. Jeśli mamy problem z nadaktywnością gruczołów łojowych, warto postawić na produkty odświeżające, bazujące na naturalnych składnikach. Przy skórze i włosach suchych oraz łamliwych sprawdzą się produkty o odżywczej formule. Warto rozglądać się wtedy za szamponami wzbogaconymi dodatkowymi olejkami i odżywkami. Takie składniki zawierają w sobie szampony Loreal.  

Mycie włosów – o czym warto pamiętać?

Odżywiona i świeża fryzura to również zasługa odpowiedniego sposobu mycia włosów. Nieumiejętna kąpiel skóry głowy może zmniejszyć efektywność nawet najlepszego kosmetyku myjącego. Mycie włosów powinno odbywać się w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Zbyt zimna woda nie poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, a dodatkowo wysuszy skórę i włosy. Wysoka temperatura niepotrzebnie pobudzi skórę głowy do zwiększenia produkcji sebum. 
 
Podczas samego mycia nie należy wcierać mocno produktów, a jedynie wmasowywać szampony w skórę głowy, nie pieniąc ich zbytnio. Nie należy także niepotrzebnie plątać i ciągnąć końcówek. Wystarczy przenieść wytworzoną przy skórze pianę prostymi ruchami na całą długość włosów. Istotne jest także suszenie włosów. Nie należy zbyt długo trzymać ich w ręczniku, w przeciwnym razie zrobią się matowe i mało sprężyste. Najlepiej pozostawić je same do wyschnięcia, jeśli jednak potrzebujemy wysuszyć fryzurę, należy dobrać średnią temperaturę powietrza suszarki.

 

Materiał Partnera

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jaka powinna być waga szkolnego tornistra? Profilaktyka wad postawy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują# wiele działań prozdrotownych. Dbają m.in. o profilaktykę wad postawy – sprawdzają i edukują w zakresie wagi tornistrów szkolnych uczniów.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)
0

Zwiedzeni darmową próbką witamin. Przyszły rachunki za roczny zapas

Ponad 5 mln zł kary za manipulacje przy wysyłkowej sprzedaży #suplementów diety. Miały być darmowe próbki suplementów, a przychodziły rachunki za roczny zapas produktu wraz z subskrypcją. Prezes UOKiK nałożył ponad 5 mln zł kary na Natural Pharmaceuticals. Dodatkowo sankcje finansowe objęły także osobę zarządzającą spółką.

(czytaj więcej)