Dziś mamy 14 sierpnia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2021

Jak często myć włosy przy pomocy szamponu?

fot. powierzone

fot. powierzone

Świeże, błyszczące i zdrowe włosy to efekt# odpowiedniej pielęgnacji, na którą składa się między innymi poprawne mycie głowy. Odpowiednio dobrane szampony, częstotliwość pielęgnacji oraz sposób mycia włosów może zapewnić ożywioną, pełną blasku fryzurę. Na temat tego, jak często powinno się myć włosy, krąży wiele rad, które czasem sobie zaprzeczają. Pora odpowiedzieć więc konkretnie na pytanie, jak powinna wyglądać poprawna pielęgnacja i higiena włosów.

Jak często myć włosy?

Na to pytanie nie ma jednej i poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od kondycji włosów, ich długości i cech charakterystycznych skóry. Zdarza się, że część z nas musi myć głowę nawet codziennie, innym zaś wystarczy jedna kąpiel włosów na tydzień. W momencie, kiedy widzimy, że w kolejnych dniach nasze włosy wyglądają świeżo, odpuśćmy sobie ich mycie. Nie narazimy ich wówczas na zbytnie przesuszenie.
 
Codzienne mycie włosów – czy to właściwe?

Często mówi się, że codzienne mycie skóry głowy pobudza ją do produkowania łoju, stąd rady, aby wykonywać tę czynność rzadziej. Faktycznie jest w tym cień prawdy. Mocne detergenty skutecznie usuną nadmiar tłustej wydzieliny, jednak skóra otrzyma sygnał do tego, że znów musi wyprodukować jej kolejną partię. Właściciele tłustej cery dla własnego komfortu mogą być głowę nawet codziennie, warto jednak przyjrzeć się wtedy składom szamponów. Ważne, aby kosmetyki nie były wówczas zbyt silne. Delikatniejsze działanie detergentów nie będzie wytwarzało tak intensywnych reakcji obronnych skóry. 
 
Jak dobierać szampony?

Aby kosmetyki do mycia włosów przynosiły jak najlepsze rezultaty, musimy zwracać uwagę na to, czego potrzebuje skóra naszej głowy. Jeśli mamy problem z nadaktywnością gruczołów łojowych, warto postawić na produkty odświeżające, bazujące na naturalnych składnikach. Przy skórze i włosach suchych oraz łamliwych sprawdzą się produkty o odżywczej formule. Warto rozglądać się wtedy za szamponami wzbogaconymi dodatkowymi olejkami i odżywkami. Takie składniki zawierają w sobie szampony Loreal.  

Mycie włosów – o czym warto pamiętać?

Odżywiona i świeża fryzura to również zasługa odpowiedniego sposobu mycia włosów. Nieumiejętna kąpiel skóry głowy może zmniejszyć efektywność nawet najlepszego kosmetyku myjącego. Mycie włosów powinno odbywać się w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Zbyt zimna woda nie poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, a dodatkowo wysuszy skórę i włosy. Wysoka temperatura niepotrzebnie pobudzi skórę głowy do zwiększenia produkcji sebum. 
 
Podczas samego mycia nie należy wcierać mocno produktów, a jedynie wmasowywać szampony w skórę głowy, nie pieniąc ich zbytnio. Nie należy także niepotrzebnie plątać i ciągnąć końcówek. Wystarczy przenieść wytworzoną przy skórze pianę prostymi ruchami na całą długość włosów. Istotne jest także suszenie włosów. Nie należy zbyt długo trzymać ich w ręczniku, w przeciwnym razie zrobią się matowe i mało sprężyste. Najlepiej pozostawić je same do wyschnięcia, jeśli jednak potrzebujemy wysuszyć fryzurę, należy dobrać średnią temperaturę powietrza suszarki.

 

Materiał Partnera

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)