Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

16 maja 2020

Jak przeprowadzić egzaminy w czasach koronawirusa? Są wytyczne

fot. archiwum

fot. archiwum

Znane są wytyczne dotyczące przeprowadzenia czerwcowych egzaminów. Wśród nich #znalazły się m. in. te o obowiązkowej dezynfekcji, otwartych drzwiach do sal, zabrania swoich przyborów, wietrzenia sal.

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. Matury (tylko w części pisemnej) mają się rozpocząć 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca.

Przy wejściu do szkoły oraz w każdej z sal egzaminacyjnych dostępny będzie płyn do dezynfekcji rąk. Zdający mają obowiązek zakrywać usta i nos, ale tylko do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Zakrywanie nosa i ust nie jest wymagane podczas pisania egzaminu. Kiedy dany zdający ze względów zdrowotnych nie może założyć maseczki, powinien zgłosić to dyrektorowi szkoły nie później niż do 29 maja 2020 r. Rodzice nie mogą wchodzić na teren szkoły razem ze zdającymi, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.

Odległość między zdającymi musi wynosić co najmniej 1,5 metra w każdym kierunku, co sprawi, że w jednej sali będzie mogło przebywać mniej osób. Konieczna jest dezynfekcja ławek i krzeseł przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający. Każdy zdający musi zabrać ze sobą takie przybory jak długopis, linijka, cyrkiel, kalkulator itd. Jeżeli natomiast szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek. Szkoła nie zapewnia wody – można przynieść własną butelkę. Uczniowie nie mają co liczyć także na posiłki. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.

Drzwi do szkoły oraz wszystkie wewnątrz budynku powinny być otwarte. Wyjątek stanowi egzamin z języków obcych, podczas którego odtwarzane są nagrania w zakresie zadań rozumienia ze słuchu. Sale egzaminacyjne powinny być wietrzone mniej więcej co godzinę, jeśli pozwala na to pogoda i nie panuje zbyt duży hałas. Każdy zdający powinien mieć zapewnione miejsce, w którym może zostawić osobiste rzeczy tj. plecak, torbę, kurtkę, telefon.

Dyrektorzy placówek muszą wdrożyć wszelkie możliwe rozwiązania, by uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. W tym celu wyznaczone mogą zostać np. różne godziny dla zdających z różnych sal egzaminacyjnych.

Oceń artykuł: 17 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)