Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 grudnia 2021

Jak przyspieszyć swój komputer? Sprawdź sposoby

fot. powierzone

fot. powierzone

Komputer stacjonarny po kilku latach widocznie spowalnia. Jego uruchomienie zajmuje# więcej czasu, a poszczególne aplikacje dłużej przetwarzają dane. Nowe programy mogą natomiast być niekompatybilne z podzespołami lub starszymi systemami operacyjnymi. W takich przypadkach komputer można przyspieszyć na kilka sposobów. Poznaj sprawdzone porady na przyspieszenie domowego PC.

Instalacja nowego systemu operacyjnego
 
Starsze wersje systemów operacyjnych często nie są przystosowane do obsługi programów utworzonych kilka lat później. Nowsze aplikacje albo nie uruchamiają się wcale, albo ich włączenie trwa długo. Po instalacji aktualnej wersji systemu operacyjnego problemy tego typu znikają.
 
Jak sprawdzić, czy powinno się zainstalować nowy system operacyjny? Wystarczy sprawdzić, czy producent systemu nadal oferuje dla niego wsparcie oraz jakie wymagania sprzętowe mają najczęściej uruchamiane gry lub programy. Jeśli system przestał być wspierany przez twórców, a minimalne wymagania aplikacji uwzględniają wyłącznie nowsze wersje systemu, przyszedł czas na jego zmianę.

Usunięcie zbędnych programów i plików
 
Niekiedy spowolniona praca komputera jest wynikiem posiadania wielu programów, które uruchamiają się automatycznie po starcie systemu. Antywirus, oprogramowanie biurowe, program do odtwarzania filmów i muzyki, a także wiele innych aplikacji obciążają procesor i pozostałe układy. Użytkownik powinien zadać sobie pytanie, czy faktycznie korzysta z aplikacji, które zainstalował na komputerze. Często okazuje się, że większość z nich jest zbędna. Po ich usunięciu zmniejsza się obciążenie procesora. Dzięki temu komputer wyraźnie przyspiesza.
 
Jeśli użytkownik potrzebuje wszystkich programów, które obciążają procesor PC, rozwiązaniem jest modyfikacja sprzętu lub zakup nowego komputera.
 
Nowy procesor
 
Starsze typy profesorów mają stosunkowo niewielką moc obliczeniową w porównaniu do wymagań sprzętowych programów i gier. Zbyt mała wydajność sprawia, że komputer długo przetwarza dane. Już samo uruchomienie gry lub programu może zajmować nawet kilkanaście minut. Korzystanie z nich wymaga natomiast sporej dozy cierpliwości z powoduu długiego ładowania różnych plików.
 
W niektórych komputerach możliwa jest wymiana procesora na nowy, gdyż lepszy układ będzie kompatybilny z pozostałymi podzespołami. Dotyczy to jednak PC kupionych przed kilkoma laty. Starsze sprzęty wymagają modernizacji praktycznie wszystkich układów, dlatego wymiana procesora może być w nich niemożliwa.
 
Więcej o składaniu komputera przeczytasz w artykule: https://www.komputronik.pl/informacje/czego-sklada-sie-komputer/

 
Dysk SSD
 
Szybsze działanie komputera zapewnia wymiana dysku twardego na model SSD. Dyski tego typu cechują się wysokimi prędkościami odczytu i zapisu danych. Dzięki temu dobrze sprawdzają się podczas odczytywania danych gier lub tworzenia ciężkich grafik.
 
Ponadto dysk SSD pracuje cicho i szybko. Jego działanie jest niemal bezgłośne, dlatego komputery z dyskami SSD cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Używa się ich powszechnie w komputerach w biurach i domach.
 
Wybierz dysk SSD dla siebie z oferty Komputronik: https://www.komputronik.pl/search-filter/857/dyski-ssd
 
Karty graficzne dla graczy i profesjonalistów
 
Jeśli komputer jest wykorzystywany do gier lub obróbki grafiki, przyczyną jego wolnego działania może być karta graficzna. Jej wymiana na wydajniejszy model powinna usprawnić działanie gier na pełnych detalach. W przypadku programów do obróbki grafiki znikną natomiast problemy z długim zapisywaniem i odczytywaniem plików.
 
Sprawdź, jakie podzespoły do komputera kupisz w niskich cenach: https://www.komputronik.pl/promocje/najlepsze-wyprzedaze
 
Gry wydane w ostatnich miesiącach coraz częściej wymagają stosowania nowoczesnych technologii takich jak ray tracing. Przy wyborze konkretnego modelu karty graficznej powinno się wziąć to pod uwagę. Układ obsługujący ray tracing i inne technologie istotne dla gracza jest drogi, jednak jego zakup zapewnia zupełnie nowe doświadczenia z rozgrywki.

Materiał Partnera
 

Oceń artykuł: 2 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)