Dziś mamy 18 sierpnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

01 lipca 2022

Jak wakacje w „dziczy” pomogły przyjrzeć się rzeczywistości z nowej perspektywy

fot. pow.

fot. pow.

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku# odbyło się tym razem w plenerze. Miało miejsce u Państwa Marty i Eugeniusza Lepperów w Wieszkach, którzy wspaniale nas ugościli w swoim pięknym ogrodzie.

Tematem dyskusji była książka Danuty Noszczyńskiej pt. „Nigdy nie jest za daleko”. Akcja książki rozgrywa się w Krakowie oraz w dalekiej Armenii.

Główna bohaterka – Antonina, właścicielka biznesowego imperium „Oaza Piękna” zostaje na skutek pewnej intrygi wysłana na wakacje do „dziczy”. Przyzwyczajona do luksusów dziewczyna nie zdaje sobie sprawy jak pobyt w Armenii zmieni jej stosunek do życia i otworzy oczy na wiele spraw, o których, jak wcześniej się jej zdawało, miała już wyrobioną opinię.

Powieść Noszczyńskiej porusza wiele tematów. Między innymi relacji międzyludzkich, traktowania i miejsca kobiety w społeczeństwie, a także oczekiwań i postawy wobec życia.

Bohaterka książki poznając codzienne życie Ormian dostrzega radość płynącą z codzienności i kultywowania tradycji, tak bardzo odmiennych od naszych. Wychowana w luksusie, niezależna i nowoczesna Antonina zaczyna inaczej postrzegać otaczający ją świat. Przestaje krytykować wybory innych ludzi. Zakochuje się w Ormianinie i dostaje od pewnego staruszka piękny pierścionek. Wakacyjny pobyt w Armenii jednak się kończy. Po powrocie do Polski Antonina spotyka się z rodzicami. Zauważony przez ojca pierścionek staje się kluczem do odkrycia rodzinnej tajemnicy skrywanej przed Antoniną. Po jej poznaniu dziewczyna zaczyna rozumieć postawę swojej matki oraz zachowanie ojca, z którym nigdy nie potrafiła się porozumieć.

Czy miłość do Ormianina przetrwała? Jaką tajemnicę skrywano przed Antoniną? By poznać odpowiedź na te pytania zachęcamy do przeczytania książki Danuty Noszczyńskiej „Nigdy nie jest za daleko”.

Kolejne spotkanie DKK w Paterku odbędzie się we wrześniu.
Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią - Filia w Paterku

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)