Dziś mamy 25 lipca 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

08 października 2020

Jak wybrać zegar ścienny?

Żyjemy w epoce wiecznego pośpiechu, w której czas stał się jedną z najbardziej pożądanych rzeczy. Zwykle mamy go# za mało. Efektywne wykorzystanie czasu staje się jedną z najbardziej przydatnych umiejętności. I trudno się temu dziwić.

Doba dla każdego z nas ma tyle samo godzin. Warto wykorzystać ją jak najlepiej. Pomocne są w tym wszelkiego rodzaju budziki, zegary, smartwatche. Pomimo że na co dzień każdy z nas ma przy sobie telefon, zegary towarzyszą nam wszędzie. W domu, w pracy, w metrze, autobusie, na dworcu. Dzięki temu możemy stale na nie zerkać. Swój dzień rozpoczynamy jednak w domu. Jak wybrać zegar ścienny, aby nie tylko informował nas o godzinie, ale był elementem ozdobnym? Zapraszamy do lektury.

Jak zmieniał się mechanizm zegarów ściennych w minionym wieku?

Zapewne jedynie starsi czytelnicy pamiętają ze swoich domów solidne zegary ścienne z cykającym wahadłem. Przez lata to one właśnie wskazywały czas domownikom. Pomimo pewnych niedociągnięć, pełniły one przez lata rolę głównym czasomierzy. Dopiero w latach 30 XX wieku zastosowano w zegarach mechanizm kwarcowy tzw. rezonator kwarcowy. Zapewnił on większą dokładność odmierzania czasu pozostając przy tym tanim w produkcji.
Do dziś wiele zegarów ściennych, budzików, a nawet zegarków na rękę opartych jest na mechanizmie kwarcowych. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z zegarami elektronicznymi wyposażonymi w cyfrowe wyświetlacze. Służą one nie tylko za klasyczny zegar, ale mają wiele użytecznych funkcji.

Jaki zegar ścienny do mieszkania?

Wybór tylko pozornie wydaje się prosty. Mnogość modeli dostępnych w sklepowej ofercie sprawia, że zakup zegara wcale nie jest taki łatwy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się nad tym jaką rolę ma pełnić i gdzie ma wisieć? 
Zegar ścienny może mieć różny styl (retro lub nowoczesny) i stanowić jeden z elementów ozdobnych np. w salonie. Jeśli taka ma być jego rola, siłą rzeczy nie może być to tani plastikowy model, który z kolei świetnie sprawdzi się w kuchni lub pokoi dzieci, gdzie ma zadanie pokazywać bieżącą godzinę. Jeśli wybierzemy już styl i pomieszczenie, w którym ma znaleźć się nasz zegar nie pozostaje nic innego jak wybrać miejsce, w którym go zawiesimy. Wbrew pozorom ma to znaczenie. Zbyt nisko powieszony zegar może nie być widoczny z każdego miejsca, a nie o to nam chodzi. Kwestia ostatnia, którą należy mieć na uwadze to wielkość tarczy zegara. Zbyt małe wskazówki mogą nie być dobrze widoczne szczególnie dla osób starszych.

Zegar zwykły czy z dodatkowymi funkcjami?

Współczesne zegary oprócz pokazywania bieżącej godziny coraz częściej wyposażone są w dodatkowe funkcje, które czynią je bardziej funkcjonalnymi. Do najczęściej spotykanych należą budzik, radio, kalendarz czy informacje o pogodzie. O tym, które są nam potrzebne musimy zdecydować sami. W dobie telefonów ze stałym dostępem do internetu to one zapewniają nam wszelkie potrzebne informacje.


Materiał Partnera- Artykuł Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Położna radzi. Ból porodowy i metody jego łagodzenia

Kobiety w czasie porodu doświadczają bólu o różnym# stopniu nasilenia, maja również możliwość skorzystania z wielu sposobów radzenia sobie z bólem i jego łagodzenia. Ból odczuwany w czasie porodu nie jest sygnałem o tym, że organizm rodzącej funkcjonuje nieprawidłowo, a wręcz przeciwnie, skurcze macicy powodujące ból doprowadzają w efekcie do radosnego finału, którym jest poród i spotkanie z nowo narodzonym dzieckiem. Hormony, które wydzielają się w trakcie porodu sprawiają, że w dużym stopniu rodząca zapomina o tym co działo się w trakcie porodu. Jakie są metody łagodzenia bólu radzi położna Joanna Kucharska, ambasadorka kampanii „Położna na Medal”.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Oszczędności ma co piąty Polak. Wpływ na to miała pandemia

Wiele osób dopiero w obliczu kryzysu wywołanego# koronawirusem zdało sobie sprawę, jak niepewna może się nagle stać ich sytuacja finansowa. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, choć 35 proc. ankietowanych deklaruje, że stara się zawsze odkładać trochę pieniędzy, aż 19 proc. odpowiedziało, że dopiero pandemia uświadomiła im, jak ważne jest posiadanie oszczędności. Dane zgromadzone w BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK pokazują, że nie brakuje powodów, by z większą rozwagą podchodzić do zarządzania domowymi budżetami – na koniec maja suma zaległych zobowiązań ponad 2,7 mln osób sięgnęła 79,4 mld zł.

(czytaj więcej)
0

Kredyt na wakacje. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Nadeszły upragnione wakacje. Tysiące Polaków wypoczywają nad# polskim morzem, w górach lub za granicą, korzystając z tego, że znowu możemy swobodnie się przemieszczać, a życie wraca do normalności po pandemii. Płacimy za to wysoką cenę i dosłownie, bo koszty zorganizowania letniego urlopu w porównaniu do ubiegłego sezonu, w zależności od destynacji i wybranego komfortu, wzrosły nawet o 70 proc. Nie jest to zaskakujące zjawisko, ponieważ branża turystyczne chce odrobić straty po zeszłorocznych obostrzeniach. Jesteś w tej grupie, która jeszcze nie zaplanowała wypoczynku, bo odstraszają Cię wysokie koszty? Myślisz o zaciągnięciu kredytu na wakacje, ale obawiasz się, czy to dobry pomysł, bo korona-kryzys jeszcze nie minął, a w mediach straszą, że „prawdziwa” recesja dopiero ma przyjść? Głowa do góry! W nowym cyklu poradnikowym Intrum „Ogarniam finanse” radzimy, jak bezpiecznie i „mądrze” pożyczyć pieniądze na zorganizowanie wyjazdu, by z wakacji nie wrócić z finansowym kacem i nie wpaść w poważne kłopoty finansowe.

(czytaj więcej)