Jak zmieniły się potrzeby Polaków w obszarze rozrywki i aktywności fizycznej?

fot. pixabay.com
Zdaniem 38% zapytanych Polaków chcemy obecnie żyć# aktywniej i ciekawiej. Kluczową rolą rozrywki w dzisiejszych czasach, jak twierdzi 34% zapytanych jest dostarczanie pozytywnych emocji i dodawanie energii do działania. Według co trzeciego ankietowanego aktywność fizyczna to aktualnie przede wszystkim sposób na walkę ze stresem oraz forma relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków. W opinii 18% zapytanych to także skuteczna broń w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Takie wnioski płyną z najnowszego badania „Potrzeby i oczekiwania Polaków w obszarze aktywności fizycznej i rozrywki" zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Motywacja do poszukiwania nowych form spędzania czasu wolnego wynika głównie z chęci zdobywania nowych doświadczeń – jak twierdzi 57% respondentów badania. Z kolei 15% zapytanych argumentuje te poszukiwania niechęcią do rutyny i nudy.
Zdaniem 34% zapytanych Polaków najważniejszym zadaniem współczesnej rozrywki jest dostarczanie pozytywnych emocji i dodawanie energii do działania. Zdaniem 31% rozrywka dziś powinna przede wszystkim nas odprężać i pomagać redukować stres. Dla 19% ankietowanych ważną rolą rozrywki jest możliwość zdobywania nowych doświadczeń, jak również integrowanie ludzi, jak twierdzi 16% respondentów.
Zmianę w nastawieniu Polaków do realizowanych aktywności i rozrywek widać w dokonywanych wyborach preferowanych form spędzania czasu wolnego. Zdaniem 27% respondentów badania, Polacy obecnie wolą rozrywki z dreszczykiem emocji, które oferują na przykład sporty ekstremalne. Według 23% ankietowanych Polacy aktualnie preferują rozrywki kreatywne, na przykład warsztaty fotografii, renowacji mebli czy tańca. W opinii 18% zapytanych wybierają głównie rozrywki powiązane ze sportem i aktywnością fizyczną. Zdaniem 12% są to rozrywki kulturalne, a według 11% związane z relaksem, jak na przykład pobyt w SPA.
Na pytanie - jak tryb życia obecnie prowadzą Polacy? - 38% ankietowanych odpowiada, że coraz zdrowszy z roku na rok, bo jesteśmy bardziej świadomi zagrożeń wynikających z braku ruchu i profilaktyki. Potwierdza to także 14% respondentów, według których aktualnie jest to zdrowy tryb życia, bo jesteśmy bardziej aktywni fizycznie i obecnie dbamy lepiej o siebie niż kilka lat temu.
Przeciwnego zdania jest 27% zapytanych Polaków, którzy uważają, że prowadzimy głównie siedzący tryb życia ze zbyt małą dawką aktywności fizycznej. Podobnego zdania jest 21% ankietowanych, którzy również twierdzą, że jest to niezdrowy tryb życia, gdyż źle się odżywiamy, zżera nas stres i nie mamy czasu na uprawianie sportu. Jak pokazały wyniki badania „Potrzeby i oczekiwania Polaków w obszarze aktywności fizycznej i rozrywki" w ocenie stylu życia, jaki obecnie prowadzą Polacy jesteśmy podzieleni. Większość jednak respondentów zgodnie uważa, że po 2 ostatnich latach funkcjonowania w pandemii, poszukujemy obecnie nowych form rozrywek i pomysłów na aktywność fizyczną.
Żyjemy w szybkim tempie, jesteśmy zestresowani i często przytłoczeni codziennymi obowiązkami, dlatego stawiamy na aktywności i rozrywki, które nas od tego oderwą. Skok ze spadochronem, lot w tunelu aerodynamicznym czy przygoda w escape room to oryginalne pomysły na wypoczynek, dostarczające emocji i dodające pozytywnej energii. Obserwujemy, że ostatnie 2 lata izolacji wymuszonej przez pandemię zaowocowały zmianą Polaków do większej chęci próbowania na przykład sportów ekstremalnych i poszukiwania ciekawych form spędzania czasu wolnego. – komentuje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń, który zrealizował badanie.
Główną motywacją do zmian w obszarze potrzeb związanych z rozrywką i aktywnością fizyczną Polaków jest rosnąca chęć do prowadzenia ciekawszego życia, jak twierdzi 38% ankietowanych. Zdaniem co czwartego respondenta badania wynika to z faktu, że staliśmy się odważniejsi i stąd większe zainteresowanie sportami ekstremalnymi. Według 23% zapytanych Polaków jesteśmy obecnie bardziej zdeterminowani, aby zadbać o jakość czasu wolnego. W opinii 14% ankietowanych aktualnie nie odkładamy planów na później, gdyż nauczyła nas tego pandemia.
Badanie „Potrzeby i oczekiwania Polaków w obszarze aktywności fizycznej i rozrywki" zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1392 respondentów w formie ankiety online w kwietniu 2022.
Materiał: InfoWire.pl
Czytaj również
- Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?
- Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?
- Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!
- Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i niszczy środowisko
- Jakie upominki Polacy wręczają na Dzień Matki? Sprawdzamy wyniki badania
Dodaj komentarz
Zawód położna, to dużo więcej niż troska. Opowiada laureatka konkursu

Mówi się, że położna to najpiękniejszy zawód świata. I trudno się z tym nie zgodzić#, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich położna realizuje swoje zadania. Większości społeczeństwa zawód ten kojarzy się z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań, jakie położna może realizować i kompetencji, które posiada jest zdecydowanie szerszy. O zawodzie położnej, o tym, co zrobić, żeby nią zostać i o możliwościach jakie daje praca położnej pisze Małgorzata Drężek Skrzeszewska – laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.
(czytaj więcej)Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?
(czytaj więcej)Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).
(czytaj więcej)Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
patryk, w dniu 02-05-2022 15:52:13 napisał:
odpowiedz
TurboPolak, w dniu 02-05-2022 17:59:55 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!