Dziś mamy 22 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

01 grudnia 2023

Jan Hyjek odwiedził uczniów "Dwójki". Inspiracja dla młodych ludzi

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W czwartek 30 grudnia 2023 r. na zaproszenie nakielskiej# biblioteki zawitał do SP nr 2 Jan Hyjek, autor powieści, piosenek, które sam wykonuje, grafik i rzeźb oraz pilot i wieloletni nauczyciel. Spotkał się z uczniami VII i VIII klas.

Głównym celem spotkania było zainspirowanie młodych ludzi do samorozwoju, do stawiania sobie celów oraz podjęcia działań. Zwrócił uwagę, aby korzystać z naturalnego komputera, czyli mózgu, w sposób mądry. Apelował, aby ten komputer włączyć i dać mu zadanie, inaczej będzie bezwartościowym dla naszego intelektu urządzeniem biologicznym. Dodał,  że bardzo ważne są słowa, myśli, które  nastawiają mózg sterujący realizacją zamierzeń, że dobre słowa dobrze nastawiają, złe - żle.

Jako przykład podał siebie, który jako chłopak zamarzył, że będzie pilotem, będzie pisał  książki, grał na różnych instrumentach i rzeźbił - i często o tym myślał, a w ciągu życia myśli te przekładał na słowa i czyny.

Podkreślał, że połowa sukcesu to omijanie pułapek, które przeczą szczęściu i samorealizacji, wymienił: alkohol, narkotyki, uzależnienie od Internetu, hazardu, zniewolenie przez egoizm, egocentryzm, wygodnictwo i fałszywe idee.

Zaprezentował też hełmofon, zegar lotniczy, spadochron, skafander pilota odrzutowca, model szybowca, również grę na trąbce, pianinie, gitarze oraz kilka własnych piosenek.

To było bardzo pouczające spotkanie.

Jako przykład obrazujący konsekwencje uzależnień Jan Hyjek podał krótki film: https://www.youtube.com/watch?v=rLHvyud1zYY

Materiał: Jolanta Dąbrowska / PiMBP w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Bilans – trzecia pora roku". Senior w izolacji więziennej

Polskie społeczeństwo starzeje się, co ma swoje odzwierciedlenie# także w populacji skazanych. Funkcjonariusze Służby Więziennej wychodzą naprzeciw pojawiającym się potrzebom w zakresie podejmowania oddziaływań resocjalizacyjnych dostosowanych do osadzonych w wieku senioralnym. W Zakładzie Karnym w Potulicach rozpoczyna się kolejna edycja programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej seniorów pn. „Bilans – trzecia pora roku”.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)