Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

29 września 2023

Jan Matejko patronem 2023 roku. Opowieść Małgorzaty Jarocińskiej

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

Patronem 2023 r. jest m.in. Jan Matejko i z tej okazji 28 września w #nakielskiej książnicy gościliśmy Panią Małgorzatę Jarocińską, która przedstawiła nam postać jednego z najwybitniejszych polskich malarzy - człowieka o drobnej posturze, ze słabym wzrokiem, w którym mieścił się niebywały geniusz i ogromna wola działania.

Pochodził z rodziny bardzo umuzykalnionej - wszyscy pięknie grali na fortepianie – oraz patriotycznej. Bracia uczestniczyli bezpośrednio w działaniach Wiosny Ludów, powstaniu styczniowym,  na ścianach rodzinnego mieszkania Matejków wisiały obrazy patriotyczne malowane przez starszego brata Zygmunta. Jan również był wielkim patriotą - nie mogąc jednak  uczestniczyć bezpośrednio w powstaniu styczniowym zajmował się rozwożeniem broni i wszystkie pieniądze, które zarabiał przekazywał na cele powstańcze.

Już jako dziecko lubił wymyślać  zabawy, które świadczyły o jego niebywałej wyobraźni.

Ukończył Szkołę Sztuk Pięknych wyodrębnioną z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na której szlifował talent malarski. Jan Matejko zajmował się głównie malarstwem historycznym -  jego dzieła są wyjątkowym wyrazem idei patriotycznych. Na arenę międzynarodowej artystycznej sławy wprowadził go obraz „Kazanie Skargi”, który zdobył, złoty medal na światowej wystawie w Paryżu. Kolejnym monumentalnym obrazem był „Rejtan - Upadek Polski”, który jednak był niezrozumiały dla wielu i błędnie interpretowany, natomiast na światowej wystawie zdobył srebrny medal. Później spod pędzla artysty powstało jeszcze wiele prac, które były wyjątkowym wyrazem idei patriotycznych.

Artysta był też człowiekiem wielkich szlachetności - zawsze przejmował się innymi ludźmi – pieniądze ze sprzedaży biletów na wystawy swoich obrazów przeznaczał na sierociniec, na straż ogniową, na dzieci młodo zmarłych poetów.

Umiera 1 listopada 1893 r. w wieku 55 lat - do ostatniego dnia tworząc i działając na rzecz kultury.

Pani Małgorzata, jak zwykle, oczarowała publikę swoją opowieścią.

Materiał: Jolanta Dąbrowska / PiMBP w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto górnicze. #Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)