Dziś mamy 27 listopada 2021, sobota, imieniny obchodzą:

23 października 2021

Kilka dni bez gazu.„Czy należy się nam rekompensata?”

fot. pow.

fot. pow.

Awaria sieci niskiego ciśnienia pozbawiła gazu kilka tysięcy odbiorców w Nakle i okolicach. Czy w związku z tym mogą liczyć na rekompensaty od Polskiej Spółki Gazownictwa?

W poniedziałkowy poranek, 11 października, w kilku tysiącach domów w Nakle i okolicy zabrakło gazu. Mieszkańcy zorientowali się, że nie ma ciepłej wody, a kaloryfery nie grzeją. Dopiero za pośrednictwem lokalnych mediów do odbiorców trafiła informacja o tym, co spowodowało przerwę w dostawie gazu. Okazało się, że doszło do awarii sieci niskiego ciśnienia. W związku z tym, ze względu na bezpieczeństwo odbiorców, Polska Spółka Gazownictwa podjęła decyzję o odłączeniu ponad 5 tysięcy odbiorców od sieci. Mimo że awaria nie była duża i udało się ją w miarę szybko naprawić, to ponowne podłączanie gazomierzy do sieci jeszcze trwało. Początkowo PSG przekazywała informację, że gaz wróci do domów jeszcze w poniedziałek, 11 października. Tego dnia, wieczorem, poinformowano, że przerwa ma potrwać do wtorku, 12 października do godz. 15.00. Jednak zaledwie kilka godzin później przekazano informację, że gaz zostanie przywrócony w czwartek, 14 października, do godz. 15.00. Sytuacja zaczęła wracać do normy, ale nie wszędzie. Wielu mieszkańców, na przykład ul. Dąbrowskiego w Nakle nie miało gazu nawet jeszcze następnego dnia. Przedstawiciel Polskiej Spółki Gazownictwa przyznał, że awaria była bardziej poważna niż wydawało się to na początku. Dlatego też przy jej usuwaniu oraz ponownym podłączaniu odbiorców do sieci zaangażowano dodatkowe siły i środki. Pracownicy PSG pracowali do późnych godzin nocnych. – Awarie się zdarzają. Okazała się ona niestety poważniejsza niż wstępnie przewidywaliśmy. Nasze służby pracują bardzo intensywnie. Robimy wszystko, co w naszej mocy – wyjaśnił rzecznik prasowy spółki PSG Grzegorz Cendrowski.

Co właściwie było przyczyną awarii i przyczyniło się do tak długiej przerwy w dostawie gazu? Nadal dokładnie nie wiadomo. – Została powołana komisja, która zbada przyczyny awarii. Mamy świadomość, że ten temat trzeba zbadać dokładnie, tym bardziej że dotknęła ona pięć tysięcy odbiorców – przekazał rzecznik Cendrowski.

Czy należy się nam coś z tytułu tak długiej przerwy? – zaczęli z kolei zastanawiać się mieszkańcy. Zapytaliśmy o to spółkę PSG. Okazuje się, że spółka przewiduje bonifikaty dla odbiorców w przypadku awarii. – Odbiorcy pozbawieni gazu otrzymają taką bonifikatę w terminie do 30 dni od dnia ustania zdarzenia. Wysokość bonifikaty zależna jest od: liczby przerw w miesiącu gazowym trwających co najmniej 12 godzin, czasu trwania kolejnej przerwy, liczby dni w miesiącu gazowym, stawki opłaty stałej dla grupy taryfowej, do której odbiorca jest zakwalifikowany – poinformował Cendrowski. Wynika z tego, że mieszkańcy mogą się spodziewać obniżonych rachunków za gaz. Wysokość bonifikaty jest obliczana na podstawie wzoru, który jest opublikowany w zatwierdzonym aktualnym planie taryfowym spółki PSG. Co ważne, jak przekazał rzecznik spółki, bonifikata zostanie udzielona odbiorcom automatycznie, nie muszą oni nigdzie zgłaszać tego faktu. Wielu odbiorców pozbawionych gazu miało również pretensje do władz gminy i powiatu. W ciągu całego trwania awarii ani powiatowy, ani gminny zespół zarządzania kryzysowego nie wydawał komunikatów dla mieszkańców. Tylko raz, w poniedziałkowy wieczór stanowisko kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle przekazało mieszkańcom informację od spółki PSG. Nie mówiąc już o innych formach pomocy mieszkańcom. O tym, kiedy gaz wróci do ich mieszkań dowiadywali się z mediów.

Źródło: 

Oceń artykuł: 6 24

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (14)

  kalamon, w dniu 23-10-2021 10:52:52 napisał:

  Nie narzekajcie, gaz jest zawsze w każdym monopolowym i można uzupełnić niedobory!

  odpowiedz

  • 4 (10)

  pejsman, w dniu 23-10-2021 15:11:07 napisał:

  Będzie kasa pewnie najpierw oddadzą zwrot a podwyżka będzie w następnym miesiącu.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  ala, w dniu 23-10-2021 21:33:43 napisał:

  W 30 gminach wielkopolski ceny gazu już podniesiono o 170%, a więc należy się spodziewać w naszym województwie także słonej podwyżki gazu. Możemy skorzystać z bonifikaty, ale koszty pocztowe będą dużo wyższe niż grosze z bonifikaty- ja nie miałam 2 dni gazu, wniosek , nie warto składać .

  odpowiedz

  • 1 (1)

  nakielanin, w dniu 24-10-2021 15:00:42 napisał:

  pewnie jakieś grosze dadza

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Jajka konsumpcyjne 10 szt.
4,44PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Konstrukcje stalowe
0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Jak wyglądają jesienne wydatki Polaków na rozrywkę? Znamy wyniki badania

Jesienny spadek nastroju poprawiamy sobie chętnie korzystając z# miejskich rozrywek i przyjemności. Niestety, aż 44% zapytanych Polaków deklaruje, że ma zbyt mały budżet na preferowaną formę rozrywki. Średnio, jak wynika z odpowiedzi 43% respondentów badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego”, na aktywności w czasie wolnym wydajemy obecnie od 100 do 300 zł miesięcznie. Głównym kryterium wyboru atrakcji dla 43% Polaków jest cena.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)