Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 maja 2022

Konferencja dla miłośników geografii. Rozstrzygnięto też konkurs

fot. pow.

fot. pow.

Program obchodów tegorocznego Światowego Dnia Geografa w# I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią obejmował konferencję geograficzną pn. „Krajobraz kulturowy Krajny i Pałuk” uzupełnioną rozstrzygnięciem Licealnego Konkursu Wiedzy Geograficznej, w którym brali udział uczniowie pierwszej i drugiej klasy o profilu angielsko-geograficznym. Wydarzenie odbyło się w środę 4 maja 2022 r. w sali konferencyjnej Przystań Powiat Nakielski w Nakle nad Notecią.

Charakter naukowy konferencji zagwarantował wykład połączony z prezentacją dr Anny Dubownik – adiunkt Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pani Doktor swoje wystąpienie zatytułowała „Znaczenie krajobrazu kulturowego”, w którym poruszyła zagadnienia dotyczące definicji, rodzajów i ochrony krajobrazów kulturowych, jak również ładu przestrzennego.

Ponadto uczestnicy konferencji wysłuchali i obejrzeli siedem prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów klas drugich i trzecich. Przekształcony przez człowieka krajobraz Krajny i Pałuk w granicach powiatu nakielskiego w wyniku rozwoju cywilizacyjnego przedstawili w kolejności: Mieszko Ksobiak – Huta szkła w Turze, Lena Latzka - Stawy rybne w gminie Nakło nad Notecią, Gracjan Klesiński - Mała elektrownia wodna na Noteci w Nakle nad Notecią, Dominika Kabacińska – Dwór obronny w Grocholinie, Michalina Waszkiewicz – Pałac w Samoklęskach Dużych, Weronika Lisiecka – Obiekt wystawienniczo-targowy w Minikowie i Maria Liedke – Pole golfowe w Olszewce.

W drugiej części konferencji miało miejsce podsumowanie Licealnego Konkursu Wiedzy Geograficznej oraz wręczenie zwycięzcom nagród i okolicznościowych dyplomów. Konkurs w kategorii klasa pierwsza angielsko-geograficzna wygrał Marcel Czerwonka, drugie miejsce zajął Jan Przytarski, a trzecie Wiktoria Pinkowska. Natomiast w kategorii klasa druga angielsko-geograficzna pierwsze miejsce zajął Błażej Siuzdak, drugie Małgorzata Kuna, a trzecie Lena Latzka. Zwycięzcom nagrody i okolicznościowe dyplomy wręczyli: dr Anna Dubownik i Paweł Darul – dyrektor Liceum.

Tegoroczne wydarzenie zostało zorganizowane przez nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana i przeprowadzone w ramach projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Moja geografia w Krzywoustym” finansowanych przez Powiat Nakielski.

Dzień Geografa 2022 w Krzywoustym popularyzował i podkreślił znaczenie geografii jako nauki i dał poczucie, że to geografia pomaga zrozumieć świat globalnie i lokalnie, że geografia jest ważna, potrzebna i nie tylko czysto naukowa.

Materiał: Andrzej Kinderman - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 7 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)