Dziś mamy 25 lipca 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

30 czerwca 2021

Konkurs Poezji Konkretnej po niemiecku! Sprawdź kto wygrał

fot. Joanna Betscher

fot. Joanna Betscher

W ubiegłą środę nagrodzeni zostali zwycięzcy Pierwszego Powiatowego Konkursu Poezji Konkretnej w Języku Niemieckim. To konkurs wyjątkowy, ponieważ# zorganizowany został przez nauczycielki języka niemieckiego należące do Sieci współpracy i samokształcenia prowadzonej przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli.

Celem konkursu było upowszechnianie języka niemieckiego wśród młodzieży oraz zachęcenie jej do nauki tego przedmiotu. Odkąd językiem wiodącym w szkołach stał się język angielski, młodzi ludzie z dystansem podchodzą do nauki języka niemieckiego. Jest to często postawa błędna. Znajomość języka angielskiego jest powszednia, a pracodawcy często wymagają znajomości kolejnego języka obcego – najczęściej niemieckiego.

Do organizacji przyłączyły się trzy szkoły powiatu nakielskiego: I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego, Zespół Szkół im. S. Staszica oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Samostrzelu.

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Spośród ponad pięćdziesięciu prac doradczynie metodyczne z KP CEN wyłoniły laureatów oraz przyznały wyróżnienia. Wyniki przedstawiały się następująco:

I miejsce – Maria Liedke (I LO)

II miejsce – Zofia Januszewska (I LO)

III miejsce – Martyna Wronka (ZS Staszic) oraz Damian Małolepszy (I LO)

Wyróżnienia: Martyna Chylewska (ZSP Samostrzel), Martyna Rydzyńska (I LO), Paweł Majcher (ZS Staszic).

Koordynator konkursu z ramienia KP CEN, Joanna Betscher, wręczyła również podziękowania nauczycielkom, które przygotowały młodzież do konkursu oraz zaangażowały się w jego realizację. Podziękowania otrzymały: p. Justyna Jamnik-Bojewska, Anita Marciniak, Katarzyna Łapińska, Monika Pilarska, Joanna Rosińska-Bury, Aleksandra Składanowska oraz Rozalia Wencel.

Na zwycięzców czekały bardzo atrakcyjne nagrody. Organizatorki konkursu pragną serdecznie podziękować sponsorom nagród: Starostwu Nakielskiemu, dyrektorowi ZS im. S. Staszica, Dariuszowi Betscherowi oraz dyrektorowi I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego, Pawłowi Darulowi.

 

Materiał: Joanna Betscher

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Położna radzi. Ból porodowy i metody jego łagodzenia

Kobiety w czasie porodu doświadczają bólu o różnym# stopniu nasilenia, maja również możliwość skorzystania z wielu sposobów radzenia sobie z bólem i jego łagodzenia. Ból odczuwany w czasie porodu nie jest sygnałem o tym, że organizm rodzącej funkcjonuje nieprawidłowo, a wręcz przeciwnie, skurcze macicy powodujące ból doprowadzają w efekcie do radosnego finału, którym jest poród i spotkanie z nowo narodzonym dzieckiem. Hormony, które wydzielają się w trakcie porodu sprawiają, że w dużym stopniu rodząca zapomina o tym co działo się w trakcie porodu. Jakie są metody łagodzenia bólu radzi położna Joanna Kucharska, ambasadorka kampanii „Położna na Medal”.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Oszczędności ma co piąty Polak. Wpływ na to miała pandemia

Wiele osób dopiero w obliczu kryzysu wywołanego# koronawirusem zdało sobie sprawę, jak niepewna może się nagle stać ich sytuacja finansowa. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, choć 35 proc. ankietowanych deklaruje, że stara się zawsze odkładać trochę pieniędzy, aż 19 proc. odpowiedziało, że dopiero pandemia uświadomiła im, jak ważne jest posiadanie oszczędności. Dane zgromadzone w BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK pokazują, że nie brakuje powodów, by z większą rozwagą podchodzić do zarządzania domowymi budżetami – na koniec maja suma zaległych zobowiązań ponad 2,7 mln osób sięgnęła 79,4 mld zł.

(czytaj więcej)
0

Kredyt na wakacje. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Nadeszły upragnione wakacje. Tysiące Polaków wypoczywają nad# polskim morzem, w górach lub za granicą, korzystając z tego, że znowu możemy swobodnie się przemieszczać, a życie wraca do normalności po pandemii. Płacimy za to wysoką cenę i dosłownie, bo koszty zorganizowania letniego urlopu w porównaniu do ubiegłego sezonu, w zależności od destynacji i wybranego komfortu, wzrosły nawet o 70 proc. Nie jest to zaskakujące zjawisko, ponieważ branża turystyczne chce odrobić straty po zeszłorocznych obostrzeniach. Jesteś w tej grupie, która jeszcze nie zaplanowała wypoczynku, bo odstraszają Cię wysokie koszty? Myślisz o zaciągnięciu kredytu na wakacje, ale obawiasz się, czy to dobry pomysł, bo korona-kryzys jeszcze nie minął, a w mediach straszą, że „prawdziwa” recesja dopiero ma przyjść? Głowa do góry! W nowym cyklu poradnikowym Intrum „Ogarniam finanse” radzimy, jak bezpiecznie i „mądrze” pożyczyć pieniądze na zorganizowanie wyjazdu, by z wakacji nie wrócić z finansowym kacem i nie wpaść w poważne kłopoty finansowe.

(czytaj więcej)