Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

10 maja 2022

Ksawera Hibner na wyjeździe edukacyjnym do Berlina i Ravensbruck

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 22-25 kwietnia 2022 r. odbył się# ogólnopolski wyjazd edukacyjny do Berlina i byłego niemieckiego obozu Ravensbruck.

Uczestnikiem wyjazdu była uczennica kl. III mh I LO Ksawera Hibner, która została finalistką konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck”. Program obejmował zwiedzanie Berlina i Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbruck.
W stolicy Niemiec młodzież zapoznała się z historią miasta, podziwiając Bramę Brandenburską i Reichstag. Spacerowała po miejscach ważnych dla historii XX w., będąc przy fragmentach muru berlińskiego, pomniku Pomordowanych Żydów Europy, ruinach dawnej siedziby Gestapo, gdzie przetrzymywany był gen. Stefan Rowecki „Grot” – komendant AK. Szczególne przeżycia towarzyszyły wszystkim podczas wizyty na terenie byłego koncentracyjnego obozu, a w szczególności w miejscach istotnych dla pamięci Polek tam pomordowanych. Niezwykle poruszające było zwiedzanie budynku komendanta Maxa Koegla i komendantury, gdzie mieści się muzeum poświęcone więźniarkom ponad 27 różnych narodowości. Tam można było obejrzeć eksponaty związane z ich twórczością obozową, prace plastyczne, rysunki, rzeźby i rękodzieło. Młodzież chętnie uczestniczyła w wieczornicach muzycznych dla uczczenia pamięci wielu tysięcy Polek. Dzięki wspomnieniom dzieci byłych więźniarek uczniowie dowiedzieli się o konspiracyjnych lekcjach i monotonii, ale zarazem trudach pracy w szwalni i wielu innych miejscach. W pobliskim mieście Furstenberg zostały złożone kwiaty i znicze na wspólnej mogile Polskich więźniarek. Laureaci i finaliści konkursu w kwietniu – miesiącu pamięci o więźniarkach Ravensbruck mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii i dotknąć literatury faktu.

Materiał: Violetta Hejza - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)