Dziś mamy 24 września 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

09 września 2020

Laureatki konkursu katyńskiego z Krzywoustego. Gratulujemy!

fot. LO Nakło

fot. LO Nakło

Uczennice I LO Martyna Sroka z klasy II med i Aleksandra Otto z klasy II ang zostały #laureatkami XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”.

Celem konkursu jest upamiętnienie Polaków, którzy zginęli w 1940 roku w wyniku zbrodni katyńskiej. Tegoroczna edycja zbiegła się z obchodami 80. rocznicy tych wydarzeń. Uczennice w oparciu o zgromadzone dokumenty, zdjęcia i pamiątki przygotowały pracę na temat kpt. Kazimierza Solskiego i kpt. Władysława Bagińskiego.

Martyna Sroka zebrała informacje o swoim dalekim krewnym, który był uczestnikiem wojny bolszewickiej i aresztowany w 1939 roku trafił do Kozielska. Jego pasją był sport, a w szczególności zawody hippiczne. Natomiast Ola Otto upamiętniła Władysława Bagińskiego ur. w Łysomicach koło Torunia, uczestnika I wojny światowej i żołnierza armii Hallera podczas walk w obronie wschodniej granicy Polski.

Został aresztowany i wywieziony do Kozielska i zamordowany w Katyniu. Pozostawił żonę i czworo dzieci. Informacje o Bagińskim pochodzą od Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Toruniu.

Nagrodą główną w konkursie był tradycyjnie wyjazd edukacyjny za granicę. W tym roku jednak laureatki zostaną uhonorowane cennymi nagrodami rzeczowymi i wyjazdem do Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Uczennicom gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych w następnych latach.

Materiał: Violetta Hejza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie.

Oceń artykuł: 14 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)