Dziś mamy 8 sierpnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

28 czerwca 2022

Maltańska przygoda. Uczestnicy skosztowali likier z owoców opuncji

fot. pow.

fot. pow.

Upalne czwartkowe popołudnie stało się okazją do spotkania w nakielskiej bibliotece. Jego tematem była podróż na Maltę, o której opowiedział pan Mariusz Skoczek.

Urokliwa wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Sycylią a wybrzeżem afrykańskim przyciąga tysiące podróżników. Malta z wielu powodów jest unikalnym miejscem. Poza niezaprzeczalnym atutem w postaci idealnego klimatu (ponad 300 dni słonecznych w roku), turkusowej, ciepłej wody i prawdziwej atmosfery południa, oferuje ponadto ogromną liczbę zabytków. Można na niej znaleźć renesansowe i barokowe kościoły, liczne kompleksy fortyfikacji, miasta otoczone murami, prehistoryczne katakumby, infrastrukturę wojskową z okresu II wojny światowej. Nie bez przyczyny Maltę nazywa się muzeum pod gołym niebem.
Z wyspą na trwale związana jest osoba św. Pawła, który przebywał na niej i doprowadził do jej chrystianizacji. Swój wkład w historię i rozwój Malty wniósł również zakon joannitów, zwany dzisiaj zakonem kawalerów maltańskich, Była również możliwość zapoznania się z alfabetem i językiem maltańskim, który jest o tyle unikalny, ponieważ jest jedynym językiem semickim w Europie.

Na koniec uczestnicy spotkania mogli zapoznać się ze smakami Malty, degustując wytwarzany na niej likier z owoców opuncji.

Materiał: Anna Splitt / PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Przezorny zawsze ubezpieczony. Czyli jak zadbać o swoje pieniądze na zagranicznym urlopie?

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku od zmartwień – przynajmniej w teorii#, niestety w praktyce bywa różnie. Statystyki pokazują, że w popularnych wakacyjnych destynacjach jak Hiszpania czy Portugalia kradzież zdarza się aż 7 razy częściej niż w Polsce[1]. Co więcej, sezon letni sprzyja tego typu przestępstwom. Pochłonięci wypoczynkiem zdarza się, że zapominamy o „pilnowaniu portfela”, a przecież złodzieje „nie robią sobie wolnego”. Dlatego dobrze jeszcze przed wyjazdem pomyśleć o tym, jak ochronić się przed tego typu przestępstwami. O czym warto pamiętać? Radzą eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

(czytaj więcej)