Dziś mamy 27 października 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

18 września 2020

Medale Hereditas Saeculorum przyznane. Wśród nagrodzonych potulicka parafia

fot. Andrzej Goiński

fot. Andrzej Goiński

Medale za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji# i restauracji zabytków Hereditas Saeculorum i nagrody za najlepsze projekty muzealne Musejon wręczył 18 września w Pałacu w Lubostroniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

- Nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz tych, którzy edukują i promują tradycje naszego województwa. Wasza działalność odgrywa ważną rolę w budowaniu tożsamości lokalnej i regionalnej – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Nagrody Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków

w kategorii „za prace konserwatorskie i restauratorskie”: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Zwiastowania NMP w Potulicach oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu.
Parafia w Potulicach otrzymała nagrodę za wykonanie konserwacji i restauracji polichromowanych ścian wnętrza i apsydy klasycystycznego kościoła, który powstał w 1862 według projektu architekta Henryka Marconiego.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu została odznaczona za kompleksowe prace remontowo-budowlane i konserwatorskie przy neogotyckiej świątyni ewangelicko-augsburskiej, położonej na obrzeżach toruńskiego zespołu staromiejskiego (w grani­cach kompleksu wpisanego na listę UNESCO).

w kategorii „za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków”: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Grudziądzu oraz dr Marek Rubnikowicz.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Grudziądzu otrzymało wyróżnienie za działania, które w ciągu ostatnich 36 lat z powodze­niem uzupełniały działania państwowej i samorządowej służby ochrony zabytków w zakresie dokumentacji, badań, edukacji, promocji i troski o ochronę zabytków na terenie miasta oraz (od 2003 roku) powiatu grudziądzkiego.

Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu w latach 2007-2020, otrzymał nagrodę za skuteczne i efektywne zarządzanie placówką, czego efektem były dyna­miczny rozwój instytucji i przyrost liczby odwiedzających, a także uznanie krajowych środowisk muzealników.

Musejon - wyróżnienia za najlepsze projekty muzealne

w kategorii wystawa:
- nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe w Toruniu za realizację projektu „Modernizacja wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” 

- wyróżnienia: Muzeum Etnograficzne im Marii Znamierkowskiej-Priifferowej w Toruniu (za projekt „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu) oraz Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu (za projekt „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”). 

w kategorii działalność naukowa i wydawnicza:
- nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe w Toruniu za wydawnictwo Anny Kroplewskiej-Gajewskiej „Galeria malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Katalog” 

- wyróżnienia: Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie (za wydawnictwo pod redakcją Jadwigi Lewandowskiej „Sadłowo. Birytualne cmentarzysko kultury wielbarskiej na ziemi dobrzyńskiej wraz z materiałami pozostałych kultur archeologicznych”) i Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji w Toruniu (za wydawnictwo „Polska krytyka sztuki na emigracji, 1940-2000, tomy 1-3 - Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji w Toruniu”).

w kategorii edukacja i regionalizm:
- nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za realizację projektu „Przestrzeń edukacyjna Zabawy ze sztuką” 

- wyróżnienia: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (za projekt „XXX Korowód grup zapustnych ulicami Włocławka”) i Muzeum Okręgowe Toruniu (za „Piernikowe Laboratorium – Muzeum Okręgowe w Toruniu”).

Za całokształt działalności specjalne statuetki odebrali dziś historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Michał Franciszek Woźniak i Marek Rubnikowicz, archeolog, działacz na rzecz ochrony i promocji zabytków, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Lakiernictwo
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Meble młodzieżowe i dziecięce
Narożniki
Nowoczesne zabiegi laserowe
Sprawdzanie skuteczności hamowania
Elzab Jota E
sugerowana cena producenta: 1783,50PLN
Baterie
od 0,90PLN
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Makaronu. Można stworzyć z niego proste i pyszne dania

Jesienne weekendy to doskonała okazja do szukania nowych pomysłów na wspólne spędzenie #czasu w domowym zaciszu. W najbliższą niedzielę nie trzeba będzie ich szukać, ponieważ 25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. To świetny pretekst, aby zaangażować wszystkich domowników w przygotowanie prostego i smacznego dania. Wystarczy 5 składników i odrobina czasu. Potrzebni będą też oczywiście miłośnicy makaronu. A takich na pewno nie brakuje, prawda?

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)