Dziś mamy 25 lutego 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

09 października 2023

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Przedsięwzięcia towarzyszące obchodom

fot. GDOŚ

fot. GDOŚ

Z inicjatywy Polski już po raz siódmy będziemy obchodzili# Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. To nietypowe święto służy refleksji nad kondycją miejsc, w których mieszkamy, uczymy się i pracujemy. Uświadamia potrzebę docenienia i ochrony otaczających nas przestrzeni. Wspólnie uczcijmy ten wyjątkowy dzień.

Dzień Krajobrazu – jak to się zaczęło?

Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ). Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Ideą Dnia Krajobrazu jest budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu, a także inspirowanie różnych podmiotów do podejmowania działań służących jak najwyższej jakości krajobrazów – miejskich, rolniczych czy naturalnych.

Dzień Krajobrazu - obchody w 2023 roku

Każdego roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłasza temat krajowych obchodów i patronuje wydarzeniom towarzyszącym.

„Doceń lokalność!” – to hasło Dnia Krajobrazu 2023.

Krajobraz lokalny stanowi przestrzeń życia codziennego każdego nas.

Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu to okazja do promowania wartości krajobrazów nam towarzyszących, a jednocześnie krajobrazów charakterystycznych dla poszczególnych regionów.

Perłami lokalnych krajobrazów mogą być najdrobniejsze ich elementy, jak pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki czy zdobienia domów. Poznawajmy, chrońmy i odpowiednio kształtujmy naszą okolicę, byśmy czuli się jej integralną częścią.

Corocznie, przez cały październik, na terenie całego kraju, odbywają się przedsięwzięcia towarzyszące obchodom.

Na plenerowe wydarzenie w ramach Dnia Krajobrazu 2023, organizowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zapraszamy 21 października do stolicy.

Będzie to spacer krajobrazowy po Starym Żoliborzu (m.in. na terenie Parku Żeromskiego oraz Parku Fosa i Stoki Cytadeli).

Dzień Krajobrazu – jak wspólnie uczcić?

Zachęcamy do wspierania i promowania szczytnej idei wspólnej troski o przestrzeń pod szyldem Dnia Krajobrazu.

Powszechne świętowanie jest niezwykle proste. Wystarczy podjąć własną inicjatywę lub przyłączyć się do jednego z licznych wydarzeń, takich jak spacery krajobrazowe, spotkania, debaty, wykłady, konkursy plastyczne i fotograficzne związane – zgodnie z tematem tegorocznych obchodów - z lokalną geografią, historią, kulturą.

Wydarzenie można zarejestrować, a ich organizatorzy otrzymają podziękowania od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Zachęcamy do oznaczania w mediach społecznościowych publikacji dotyczących Dnia Krajobrazy hashtagiem: #DzieńKrajobrazu2023.

Informacje o wydarzeniach w skali kraju będą zamieszczane na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i na profilach Urzędu GDOŚ w mediach społecznościowych.

Zwracajmy uwagę, zwłaszcza ludziom młodym, na wartość krajobrazów w życiu codziennym. Poprzez wspólne aktywności dajmy impuls do refleksji nad możliwością odzyskiwania utraconych przestrzeni i odpowiedzialnego ich planowania. O wartości krajobrazu decyduje jego trwałość, o którą trzeba dbać.

Wspólnie działajmy na rzecz ludzi i przyrody i miejmy wpływ na to, jaki świat zostawimy.

Źródło: GDOŚ 

Oceń artykuł: 10 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Leśnik , w dniu 09-10-2023 09:10:31 napisał:

    Trzeba pogonić pisowskich towarzyszy bo wytną nam nasze lasy

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)