Dziś mamy 28 marca 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

09 lutego 2023

Międzynarodowy Dzień Pizzy. Popularna nie tylko we Włoszech

fot. freepik

fot. freepik

9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. W ostatnich latach ta potrawa kuchni włoskiej cieszy się w naszym kraju dość dużą popularnością.

Pizza to płaski placek z ciasta drożdżowego, posypany tartym serem , pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz rozpowszechnione jest także jedzenie jej na zimno.

Jaka jest historia pizzy?

Ten płaski placek popularny był już w Egipcie i Starożytnym Rzymie. W XVII wieku pizzą alla mastunicola nazywano placek doprawiony bazylią i serem, z kolei pizzą ai cecinelli – placek z rybą.

W późniejszym czasie, gdy do Włoch zawitały pomidory z Ameryki pizza zyskała zupełnie nowy smak i wygląd. Pierwsze pizzerie powstały w XVIII wieku w Neapolu. W XIX wieku te lokale gastronomiczne otwierano w Stanach Zjednoczonych. Do Polski najprawdopodobniej pizzę sprowadziła, pochodząca z Włoch królowa Bona. Źródła podają, że pizzę podano w XVI wieku na przyjęciu weselnym w czasie zaślubin królowej z Zygmuntem Starym. Pierwsze pizzerie powstały w naszym kraju w latach 70. Wówczas pizzę po raz pierwszy podano w jednym z barów mlecznych w Słupsku, w 1974 roku.

Jakie są rodzaje pizzy?

We Włoszech popularne są dwie odmiany pizzy: rzymska i neapolitańska. Różnią się one od siebie przede wszystkim grubością ciasta. Wybór jest bardzo duży w zależności od dodatków. Pizza może zawierać różne składniki takie jak np. pieczarki, szynka, cebula, oliwki, ananas czy owoce morza.

Najpopularniejsza pizza to:

•Neapolitańska – okrągła, grubość ciasta ok. 0,4 cm w środku i brzegi wysokości 1-2 cm. Istnieją trzy warianty do wyboru:

- Margherita (pomidory, mozzarella, bazylia oraz oliwa)

- Marinara (pomidory, czosnek, oregano i oliwa)

- Margherita extra, (pomidory, mozzarella z Campanii, bazylia oraz oliwa z pierwszego tłoczenia).

•Pizza sycylijska – z małą ilością dodatków, zazwyczaj w kształcie prostokąta
•Pizza capricciosa – zawiera takie składniki jak ser mozzarella, szynka, pieczarki i bazyliia

A Wy jaką pizzę lubicie najbardziej?

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)