Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

27 listopada 2022

Mieszkańcy czekali pół roku.Nowy próg zwalniający

fot. pow.

fot. pow.

Zbyt szybka jazda kierowców po osiedlowych drogach w Nakle występuje# niezwykle często. Najtańszym i najszybszym rozwiązaniem tego problemu jest montaż progów zwalniających – tak przynajmniej mogłoby się wydawać. Mieszkańcy ulicy Sienkiewicza czekali bowiem na montaż progu zwalniającego ponad pół roku...

– Jeszcze kilka lat temu całe nasze osiedle było raczej spokojne, a poruszające się tędy samochody należały z reguły do samych mieszkańców. Aby skutecznie uniemożliwić kierowcom szybką jazdę, na osiedlu zamontowano wiele lat temu progi zwalniające. Wraz z upływem kolejnych lat i rozwojem tej części Nakła, sprawy nieco bardziej się skomplikowały. Powstające nowe osiedle Mieszkanie Plus oraz funkcjonujące przy ul. Mroteckiej centrum handlowe spowodowały, że ruch na końcowej części ul. Sienkiewicza znacznie się powiększył i na domiar złego – nie ma tam żadnego progu zwalniającego. Z tego też powodu niektórzy kierowcy potrafią na dość krótkim odcinku rozpędzić się do niebezpiecznej prędkości, stwarzając niebezpieczeństwo dla przechodniów. W kwietniu byłem świadkiem, jak o mały włos nie doszło na tej ulicy do potrącenia. To zdarzenie zadziałało mi na wyobraźnię i stwierdziłem, że tak tego zostawić nie można – powiedział jeden z mieszkańców ul. Sienkiewicza na ostatnim zebraniu Samorządu Mieszkańców nr 1 w Nakle, które odbyło się pod koniec kwietnia bieżącego roku.

Problem był szeroko omawiany podczas samego zebrania, a w całą sprawę mocno zaangażował się wówczas nakielski radny Daniel Kończak. Aby realnie zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców, postanowił on osobiście zebrać podpisy w sprawie montażu progu zwalniającego. Pod wnioskiem radnego o postawienie progu podpisało się kilkadziesiąt osób, a na dodatek uczestnicy kwietniowego zebrania SM nr 1 podjęli w tej samej sprawie stosowną uchwałę, wyrażając tym samym zgodę oraz zapotrzebowanie na montaż progu.

Od zebrania minęło ponad 6 miesięcy i mieszkańcy powoli zaczęli się zastanawiać, czy ich działania mają jakikolwiek sens. – Skoro zbierane są podpisy, by postawić jeden próg zwalniający i nawet podczas zebrania mieszkańcy mówią o tym burmistrzowi, to ze strony władzy powinna być dość szybka reakcja. Łudziłam się, że lokalna władza będzie się liczyć z naszym zdaniem – zwłaszcza, że nie prosimy o zbyt wiele – powiedziała nam w październiku jedna z mieszkanek ulicy Sienkiewicza. Zaledwie kilka dni później – dokładnie 3 listopada – na ulicy Sienkiewicza pojawili się pracownicy, którzy rozpoczęli montaż progu zwalniającego. Tego typu „inwestycja” kosztowała nakielski samorząd ok. 4 tys. zł, jednakże czas jej realizacji pozostawia wiele do życzenia i ten fakt z pewnością pozostawi po sobie spory niesmak wśród lokalnej społeczności...

Źródło: 

Oceń artykuł: 3 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  Obserwator, w dniu 27-11-2022 22:22:14 napisał:

  Dobre hehehehhe jak przykręcili barany jak długo wytrzymają

  odpowiedz

  • -4 (10)

  samson, w dniu 27-11-2022 23:12:42 napisał:

  A może by tak na ul.Mroteckiej i Nowej.

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Miś, w dniu 27-11-2022 23:22:12 napisał:

  Sam pomysł oraz jego wykonanie na miarę Misia.

  odpowiedz

  • 16 (16)

  Janek, w dniu 28-11-2022 04:39:49 napisał:

  Tam tyle samochodow stoi pod domami ze nieda sie szybko jechac. Czasami trzeba sie przeciskać

  odpowiedz

  • 14 (16)

  saltys, w dniu 28-11-2022 07:09:07 napisał:

  zamiast zwalniające progi lepiej się zastanówcie jak tam ma dojechać np. wóz strażacki w razie pożaru? Później macie pretensję do wszystkich tylko nie do siebie, że ulicy pozastawiane.

  odpowiedz

  • 13 (13)

  Proste, w dniu 28-11-2022 07:25:47 napisał:

  Kolejnym krokiem będzie postawienie znaku zakazu zatrzymywania się i postoju bo to co się tam z parkowaniem dzieje to jakaś parodia.

  odpowiedz

  • 13 (15)

  Kierowca, w dniu 28-11-2022 07:53:14 napisał:

  Jaki sens jest montować progi w Nakle na ulicach na których kierowcy jeżdżą 40km na godzinę ? Tylko hałas i niszczenie zawieszenia. Zamontujcie przy nowym Park Ride gdzie Kubice popylają dołem 100km/h!

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Anonim, w dniu 28-11-2022 08:14:21 napisał:

  Droga osiedlowa znaki stoją samochód za samochodem stoi całą Sienkiewicza prosze radnych się przejechać salon gigant mają podwurka a po kilka aut przed posesją a w mieście ul Sądowa i Kilińskiego rzadnego stopu zero wieczorami tylko wyścigi jak dojdzie do tragedi to wtedy oniczym nie wiedzieli

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  Syryjczyk, w dniu 28-11-2022 10:43:29 napisał:

  Proponuję akcję: każda ulica ma swój próg spowalniający. A z drugiej strony nie prościej zrobić dziury w jezdniach, wówczas kierowca będzie miał do wyboru albo wolna jazda albo zawieszenie do wymiany. W kolejnej akcji: każdy chodnik ma swój próg zwalniający. Czy nie prościej i taniej zaprzestać remontów ulic?

  odpowiedz

  • 2 (8)

  zNak, w dniu 28-11-2022 12:12:00 napisał:

  A jakby tak przez całe Nakło dać próg za progiem? Pomiędzy progami proponuję przerwy 5 metrowe, żeby można było stwierdzić, że progów nie ma zbyt wiele i zarazem ilość progów została ograniczona w trosce o samochody kierowców, którzy jeżdżą przepisowo.

  odpowiedz

  • 0 (6)

  Baśka, w dniu 28-11-2022 15:03:45 napisał:

  Dlaczego ten drugi próg na ul. Dąbrowskiego został przesunięty? I dlaczego są one tak wąskie, że można je ominąć drugą połową jezdni co też każdy kierowca czyni?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Stary bocian, w dniu 28-11-2022 17:53:30 napisał:

  Pozbyć się samochodów które stoją przed domami

  odpowiedz

  • 1 (1)

  mieszkaniec, w dniu 28-11-2022 21:43:24 napisał:

  co za wrzutka, miesiac prog lezy i sie przewodniczacy obudzil, daj se chlopie na luz z ta promocja,

  odpowiedz

  • 2 (2)

  pan koparka , w dniu 28-11-2022 22:58:20 napisał:

  Dokładnie ul.Kilinskiego i Sądowa powinny zmienić nazwę na ul,Wyczynowa i wyścigowa, po trzy przejścia dla pieszych , kościól ,Są, park, sklepy, ale nikt nie widzi problemu gdy jeżdżą po 100km/h a na osiedlach ledwo 30 i już spowalniacze

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Maxxi, w dniu 29-11-2022 00:28:40 napisał:

  Super. Tylko mieszkańcy muszą zdawać sobie sprawę, że będą ponosić koszty wymiany elementów zawieszenia, tego przedniego szczególnie. Np. łącznik stabilizatora i td...To działa zawsze w dwie strony.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  weda, w dniu 29-11-2022 14:46:30 napisał:

  Nastepny super pomysł naszego naczelnego.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa hal
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)