Dziś mamy 25 maja 2022, środa, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2022

Mieszkańcy województwa korzystają z mapy zagrożeń. Ponad 85 tys. zgłoszeń

fot. KWP w Bydgoszczy

fot. KWP w Bydgoszczy

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to# policyjne narzędzie, które służy mieszkańcom. O jej popularności świadczyć może systematycznie rosnąca ilość zgłoszeń nie tylko w województwie, ale również w całym kraju.

Każdy mieszkaniec może zgłosić na interaktywnej mapie miejsce występowania zagrożenia, które w jego ocenie wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa. Następnie wszystkie zgłoszenia naniesione na nią naniesione podlegają sprawdzeniu przez Policję.

Każdego dnia na KMZB pojawiają się nowe sygnały. Analizując naniesione zagrożenia, najbardziej dokuczliwe zjawiska dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to te wpływające na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego czyli: przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierujących pojazdami, nieprawidłowe parkowanie, nielegalne rajdy samochodowe. Natomiast druga grupa to zagrożenia uciążliwe społecznie czyli: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, akty wandalizmu czy grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją. W każdym naniesionym przypadku kujawsko-pomorscy funkcjonariusze prowadzą działania mające na celu sprawdzenie tego zjawiska.

Interaktywna aplikacja została skonstruowana tak, aby użytkownik w prosty sposób mógł z niej skorzystać. Jedynym wymaganiem jest dostęp do komputera z Internetem lub pobranie darmowej aplikacji na urządzenia mobilne. Użytkownik, po wybraniu jednego z 24 zagrożeń dostępnych w katalogu, wskazuje lokalizację, w której ono występuje, a następnie przyciskiem „zgłoś” nanosi potencjalne zagrożenie na mapę. Zgłaszający może dodatkowo wskazać datę i czas jego wystąpienia oraz dodać opis i zdjęcie. Warto dodać, że robi to anonimowo.

Od początku uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do 31 grudnia 2021r. mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego przekazali ponad 85 tys. informacji na temat zagrożeń, które zauważyli w swoim otoczeniu. Ponad połowa tych zgłoszeń 44 786 (54%) została potwierdzona, wyeliminowana lub przekazana przez kujawsko-pomorskich policjantów do innego właściwego podmiotu.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło:

- przekraczania dozwolonej prędkości (21 116 zgłoszeń),

- nieprawidłowego parkowania pojazdów (21 025 zgłoszeń),

- spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (15 135 zgłoszeń),

- niewłaściwej infrastruktury drogowej (4 826 zgłoszeń),

- aktów wandalizmu (3 863 zgłoszenia),

- używania środków odurzających (3 256 zgłoszeń),

- grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (3 048 zgłoszeń).

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numerów alarmowych wobec czego nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy dzwonić pod numer 112.

Materiał: KWP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  Się pytam, w dniu 18-01-2022 14:03:35 napisał:

  Zgłaszam regularnie nieprawidłowe parkowanie pod świątyniami, ale żadne nie zostało potwierdzone. Nie w tych godzinach sprawdzali czy pakt katolicko milicyjny nie pozwala internweniować

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mieszkaniec, w dniu 18-01-2022 17:10:35 napisał:

  Prosimy wobec tego o nazwę aplikacji do pobrania. Próbuję znaleźć ją ood nazwą Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jednak nie wyświetla się w wynikach wyszukiwania.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ogórki gruntowe
4,99PLN
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)