Dziś mamy 29 maja 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

27 stycznia 2022

Mieszkanka Nakła wzbogaciła zbiory biblioteki. Uroczyste otwarcie wystawy

fot. UM w Więcborku

fot. UM w Więcborku

Kilka dni temu mieszkańcy Więcborka i okolic obchodzili# kolejną rocznicę powrotu ziem więcborskich do macierzy. Była to okazja do podjęcia refleksji nad wartością wolności, nad trudem z jakim przodkowie o nią walczyli, ale również do zastanowienia się jak z tej wolności mądrze i dobrze korzystać.

Rocznica niepodległości Więcborka była również okazją do otwarcia przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Więcborku wystawy, mieszczącej się w budynku Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Rybackiej 11A, a poświęconej walce o suwerenność i swobodę obywatelską z lat współczesnych. Ekspozycja pt. "Tu rodziła się Solidarność" opowiada o początkach powstawania związku zawodowego, o trudnościach z jakimi jej członkowie musieli się mierzyć. Prezentuje inwazyjne działania władz PRL-u w stosunku do obywateli pragnących wolności i nieskrępowania. Mówi o zapale, żarliwości ducha i sile charakteru osób, które nie zgodziły się na dyktat ówczesnych rządzących. "Solidarnie, czyli razem" – tak można jednym zdaniem określić całość treści wystawy otwartej w uroczystym dniu rocznicy powrotu Więcborka do macierzy.

Wydarzeniu towarzyszyło przybycie znamienitych gości: posła na Sejm RP, Pani Iwony Kozłowskiej, wicestarosty Powiatu Sępoleńskiego, Pana Andrzeja Maracha, burmistrza Miasta i Gminy Więcbork, Pana Waldemara Kuszewskiego, zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Więcbork, Pana Jacka Masztakowskiego, zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Mrocza, Pana Waldemara Chudzika, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Więcborku, Pani Anny Łańskiej, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Diecezji Bydgoskiej, Pani Zofii Świerczewskiej oraz Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Krajeńskim, Pana Insp. Pawła Zawady.

Niezwykłym wydarzeniem było przekazanie Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku przez Panią Irenę Budziak z Nakła nad Notecią oryginalnych symboli NSZZ "Solidarność", które na znak sprzeciwu nosili Polacy w czasie strajków.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku – Oddział dla Dzieci w budynku Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Rybackiej 11A (od godz. 8.00 do godz. 14.00 oraz od godz. 15 do godz. 17.00). Zapraszamy również nauczycieli wraz z uczniami na lekcje biblioteczne, po uprzednim kontakcie telefonicznym i uzgodnieniu terminów.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku składa podziękowania Panu Mirosławowi Spreneger kierownikowi Referat Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Bydgoszczy, za udostępnienie wystawy.

Materiał: UM w Więcborku/red. 

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Budowa magazynów
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)