Dziś mamy 4 czerwca 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

23 marca 2023

Misterium Męki Pańskiej. Wydarzenie w bydgoskiej Dolinie Śmierci

fot. Wiesław Kajdasz/Marcin Jarzembowski

fot. Wiesław Kajdasz/Marcin Jarzembowski

„Każda wojna zaczyna się̨ w ludzkim sercu. Tu zapada decyzja, czy idę̨ do ludzi w imię̨# swoich interesów, wygody, racji, czy w imię̨ Tego, który jest Miłością̨” – mówi Mariola Ciesielska, reżyser Misterium Męki Pańskiej, które zostanie wystawione w bydgoskiej Dolinie Śmierci.

„W Imię Pana” – to tytuł wielkiego teatru, którego odsłonę będzie można obejrzeć dwukrotnie w Niedzielę Palmową – 2 kwietnia o godz. 16.00 i 20.00. – Teatru, który nie jest tylko widowiskiem, ale tak naprawdę zaproszeniem do tego, by każdy z nas wszedł głębiej w to misterium. Wielką tajemnicę, która dzieje się pomiędzy Bogiem a sercem człowieka – dodała Mariola Ciesielska.

Wyjątkowość bydgoskiego misterium tkwi także w pisanym co roku scenariuszu, w którym męka Chrystusa zostaje wpleciona w perspektywę współczesnych wydarzeń dotyczących ogółu społeczeństwa bądź lokalnej społeczności. Tym razem nie mogło zabraknąć pojęcia wojna. Organizatorom jednak nie chodzi tylko o konflikt zbrojny, który toczy się za wschodnią granicą, ale o te małe, codzienne, w ludzkich sercach. – Gdy idę̨ w swoje imię̨, zaczynam wojnę̨ pełną nienawiści. Gdy idę̨ „W Imię̨ Pana”, jestem człowiekiem pokoju. Są̨ takie bitwy, które musimy stoczyć, bitwy o drugiego, współmałżonka, dziecko, przyjaciela. Bitwy ze słabością̨ i grzechem – dodaje Mariola Ciesielska.

Ci, którzy przybędą do Doliny Śmierci, zobaczą Jezusa i uczniów. Także młodą, poszukującą dziewczynę, która odkryje pamiętnik babci Walerii, „rodzinnej wojowniczki”. – Usłyszymy słowa św. Jana Pawła II, dokładnie w dniu 18. rocznicy jego odejścia do wieczności. Naszego rodaka, patrona regionu, przyjaciela młodych, którzy tworzą tę misterium – powiedział duszpasterz akademicki ks. Piotr Wachowski

Organizatorem wydarzenia jest Diecezjalny Ośrodek DA „Martyria”. Impuls i rytm całego przedsięwzięcia nadają ludzie młodzi. We współpracę zaangażowało się wiele innych podmiotów, takich jak Duszpasterstwo „4don4LORD”, wspólnoty działające przy sanktuarium. Wsparciem i doświadczeniem służą również dorośli, często od początku związani z misterium. Prace obejmują różne dziedziny – od oprawy artystycznej, obsady aktorów, poprzez przygotowanie i konserwację dekoracji, rekwizytów – po dbałość o zaplecze gospodarcze i logistykę. – To koło 350 wolontariuszy, w tym 200 aktorów, opracowanie artystycznie, próby, zapewnienie wyżywienia – powiedziała koordynator Iwona Pozorska.

Historia Misterium Męki Pańskiej w Bydgoszczy sięga 2001 roku, kiedy po raz pierwszy wystawiono je w pobliskiej Dolinie Śmierci. Dzieło podejmuje coraz to nowsze środki tak, by jak najlepiej przedstawić przy pomocy obrazu, dźwięku, światła pasyjne wydarzenia Męki, Zmartwychwstania Zbawiciela. Zasadniczym celem twórców misterium jest uwrażliwienie widzów na martyrologię mieszkańców Bydgoszczy, którzy we wrześniu 1939 roku (w liczbie 1200 obywateli) z rąk nazistowskich Niemców oddali życie za wiarę i niepodległość ojczyzny. Dokładnie 7 października 2008 roku świątynia Matki Boskiej Królowej Męczenników podniesiona została do rangi sanktuarium, a cały kompleks martyrologiczny zyskał oficjalne miano Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku

Patronat honorowy nad misterium objęli: Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)