Dziś mamy 30 czerwca 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

20 czerwca 2022

Nagroda za pamięć i wiedzę o powstaniu. Muzeum docenione

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w # Poznaniu, odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Honorowych Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”.

W wydarzeniu uczestniczyli posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Zarząd Województwa Wielkopolskiego reprezentował Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Podczas uroczystości wręczono także Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” - najwyższe regionalne odznaczenia oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej za działalność edukacyjną i popularyzowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Wicemarszałek Wojciech Jankowiak oraz Sekretarz Województwa Tomasz Grudziak zostali wyróżnieni Złotą Odznaką Honorową Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego „Wierni Tradycji”.

Wicemarszałek podkreślił, jak ważne jest upamiętnianie tradycji Powstania Wielkopolskiego, tym bardziej, że odnieśliśmy sukces, jakim jest wpisanie rocznicy wybuchu powstania do kalendarza polskich świąt państwowych. – Wszystkie odznaczone osoby wniosły wkład w pielęgnowanie tradycji Powstania Wielkopolskiego swoją aktywną wieloletnią działalnością – dodał Wojciech Jankowiak.
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznaje Statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego od 1996 roku. Otrzymują je osoby i instytucje wyróżniające się w podejmowaniu i realizacji działań popularyzatorskich, twórczych i naukowych, upowszechniających wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim i kultywujących pamięć o nim i jego bohaterach. W 100. rocznicę wybuchu powstania nagrodą został uhonorowany Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, który jako gospodarz centralnych obchodów rocznicowych w Poznaniu i w Warszawie od lat współpracuje z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przy organizacji tego wydarzenia.

Nagrodę przyznano Muzeum Ziemi Krajeńskiej. 

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią – działa od 1964 r. Powstało z inicjatywy grupy społeczników przekonanych o konieczności zachowania i popularyzacji historii, tradycji i kultury ludowej Krajny. O znaczeniu placówki dla kultury, nie tylko najbliższego regionu, świadczy choćby to, iż została ona ujęta w Przewodniku po muzeach i zbiorach w Polsce wydanym w 1971 r., autorstwa znakomitego historyka sztuki prof. dr. Stanisława Lorentza. Jednym z jego priorytetów jest utrwalanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Systematycznie organizuje wystawy czasowe poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu, a na wystawie stałej jest dział o wydarzeniach powstańczych na Krajnie i Pałukach.

Bardzo aktywnie działa na polu wydawniczym i naukowym m.in. opublikowało cykl artykułów poświęconych Powstańcom Wielkopolskim Ziemi Nadnoteckiej, „Słownik biograficzny uczestników Powstania Wielkopolskiego frontu północnego (nadnoteckiego) 1918-1919”, „ Nakło nad Notecią w okresie Powstania Wielkopolskiego 1-14.01.1919”. Pracownicy Muzeum włączyli się również w opracowywanie i publikowanie biogramów powstańczych serii wydawniczej „Powstańcy Wielkopolscy. Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918–1919” oraz publikacji poświęconej największym bitwom powstańczym pod red. prof. Bogusława Polaka.

Muzeum jest organizatorem konferencji popularnonaukowych. Ostatnio zorganizowano konferencje nt. Od Powstania Wielkopolskiego do Antoniego Nadskakuły. Drogi Nakła nad Notecią do niepodległości. Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią jest współorganizatorem corocznych, powiatowych i gminnych uroczystości rocznicowych (wspólnie z nakielskim samorządem gminnym i powiatowym). Działalność na tym polu rozpoczęła się w 1999 r. W latach 1999–2008 obchody były współorganizowane rotacyjnie z gminami Nakło nad Notecią, Mrocza, Sadki, Kcynia i Szubin. Od 1999 r. Muzeum Ziemi Krajeńskiej organizuje Powiatowy Konkurs Wiedzy Historycznej „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 na Krajnie i Pałukach na tle wydarzeń międzynarodowych”. Współorganizatorami konkursu są: Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Nakło i Klub Żołnierzy Rezerwy LOK w Nakle nad Notecią. Od 1999 r. w Muzeum regularnie odbywają się powiatowe konkursy plastyczne dla różnych kategorii wiekowych dzieci i młodzieży poświęcone tematyce powstańczej. Kilkakrotnie w Muzeum Ziemi Krajeńskiej odbyły się finały wojewódzkiego konkursu plastycznego „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919 w naszej pamięci” – m.in. XI edycja w roku 2010 oraz XIII edycja w 2012 r.

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w ramach bieżącej pracy upowszechnia wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego, nie tylko zmagań w rejonie Krajny i Pałuk, wspomaga także badaczy dziejów udostępniając swoje zbiory do wykorzystania w publikacjach: fotografie, dokumenty. Pracownicy Muzeum dzielą się również wiedzą powstańczą z twórcami filmów dokumentalnych poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu: TVP 3 Bydgoszcz, TVP 3 Poznań. Podczas uroczystych obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Od stycznia 2018 do końca czerwca 2019 r, z inicjatywy Muzeum, na antenie Radio Nakło w każdą niedzielę emitowany był program (w kilkudziesięciu odcinkach) o Powstaniu Wielkopolskim na Krajnie i Pałukach oraz udziale mieszkańców Nakła i Krajny w Powstaniu Wielkopolskim.

W stałej ofercie edukacyjnej muzeum są lekcje tematyczne poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu, z pokazami multimedialnymi. Muzeum przy ścisłej współpracy środowiskowej, a w szczególności z Hufcem ZHP Nakło im. Powstańców Wielkopolskich organizuje tzw. Spotkanie Pokoleń z rodzinami powstańców wielkopolskich. W Muzeum ma swoją siedzibę Koło Seniorów Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, z którego inicjatywy utworzono, działający do dziś, Klub Młodzieżowy TPPW 1918/19.

Muzeum prowadzi poszukiwania grobów powstańców pochowanych na terenie Gminy Nakło nad Notecią. Do tej pory udało się ustalić lokalizację grobów ponad 30 powstańców. Zostały one oznakowane tabliczkami imiennymi.

materiał: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

 

Oceń artykuł: 15 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    iga, w dniu 20-06-2022 18:41:54 napisał:

    Gratulacje dla Pana dyrektora oraz pracowników muzeum w Nakle

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
LEWIATAN PAPIER TOALETOWY BIAŁY 8 ROLEK
6,49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
ZIEMNIAKI MŁODE
1,49PLN
0

Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.

(czytaj więcej)
0

Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)