Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

25 maja 2023

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne mieszkańców Nakła

fot. powierzone

fot. powierzone

Głośne wydarzenia na przestrzeni ostatnich kilku lat spowodowały, że# naklanie rzadziej wybierali się na zagraniczne wakacje. W miarę upływu czasu sytuacja unormowała się jednak na tyle, że od roku 2021 do 2022 odnotowano znaczący wzrost tego typu podróży. W górę poszybowała liczba sprzedanych biletów lotniczych, ruch zwiększył się w biurach podróży oraz urzędach paszportowych. Choć upodobania mieszkańców zmieniają się wraz z upływem czasu, to niektóre kierunki od lat wiodą prym wśród turystów. W które miejsca udajemy się najchętniej, kiedy przychodzi długo wyczekiwany czas wakacji?

Dane sporządzone przez Polską Izbę Turystyki wskazują jasno, że Turcja to kraj najczęściej wybierany przez naklan i pozostałych Polaków w roku 2022 jako miejsce wakacyjnego pobytu. Aż 31% respondentów udających się na zagraniczne wakacje postanowiło odwiedzić to skąpane w słońcu państwo. Co może wpływać na ten wybór? Oprócz tego, że to piękne egzotyczne miejsce, w którym słońce świeci przez większość roku, a aromaty oryginalnej kuchni unoszą się w  powietrzu, przede wszystkim niskie (w porównaniu do innych miejsc) ceny przyciągają do Turcji turystów z Nakła i innych miejscowości naszego kraju.
Osoby, które nie zwracają aż takiej uwagi na koszt pobytu i oczekują najwyższej jakości usług, również mają czego szukać w tym miejscu, gdyż Turcja obfituje w nowoczesne pięciogwiazdkowe hotele oraz ekskluzywne restauracje. Położona nad Morzem Śródziemnym riwiera to punkt, który śmiało można uznać za najsłynniejszy turecki region turystyczny. Wybierając się do tego kraju, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego – najlepsze oferty znajdziesz na stronie https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/.

Miejscem zajmującym czołową pozycję w tego typu zestawieniach jeszcze parę lat temu była Grecja, która ma do zaoferowania znacznie więcej regionów turystycznych niż Turcja. Przez długi czas państwo to wiodło prym wśród polskich turystów, jednak wzrost cen spowodował, że poziom zainteresowania znacząco się obniżył. Mimo wszystko aż 24% naklan postanowiło wybrać się do Grecji w roku 2022. Zdecydowanie jest to miejsce, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Najchętniej wybierane przez turystów rejony Grecji to m.in. Rodos, Kreta czy Zakintos.
Do Bułgarii oraz Egiptu postanowiło udać się niecałe 9% mieszkańców naszego miasta. To również miejsca, które już wiele lat temu zostały spopularyzowane przez biura podróży i przyciągają swoją bogatą, odmienną kulturą oraz są niezwykle przyjazne turystom.

Nie potrzebujesz paszportu ani wizy

Aspektem, który wpływa na dużą popularność wymienionych państw, jest również bez wątpienia fakt, że Polacy mogą dostać się na ich terytorium, posługując się jedynie ważnym dowodem osobistym. Kolejne miejsca w zestawieniu po Turcji, Grecji, Bułgarii i Egipcie zajmują z kolei Hiszpania, Tunezja, Albania, Chorwacja oraz Cypr.

Perspektywy na rok 2023

Trendy dotyczące zagranicznych wakacji regularnie ulegają zmianom, jednak najpopularniejsze kraje nie wypadają z obiegu i niezmiennie utrzymują pozycje liderów. Wielu z nas postanawia odwiedzić kraje wyspiarskie takie jak m.in. Wyspa Madera, czy Wyspy Kanaryjskie, na popularności zyskują także nieco Hiszpania oraz Włochy.
Ze statystyk wynika także jasno, że naklanie robią się coraz bardziej przezorni i w porównaniu do poprzednich lat planują swoje wakacje z większym wyprzedzeniem. Mniej więcej 26% osób korzystających z usług biur podróży postanowiło złożyć rezerwację i opłacić wyjazd na trzy miesiące przed planowanym wyjazdem. Średni koszt ustalony po przeanalizowaniu wszystkich rezerwacji wyniósł ponad 8176 zł. 
Mieszkańcy Nakła coraz rzadziej udają się także w regiony turystyczne położone na terenie naszego kraju. Szalejąca inflacja sprawiła, że wyjazd w niektóre miejsca po prostu przestał się opłacać i wiele osób woli dopłacić niewielką kwotę po to, żeby odwiedzić któryś z dalekich krajów. Rośnie m.in. zainteresowanie wycieczkami do Tanzanii – dowiedz się więcej o wyjeździe do tego kraju na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-turystyczne-do-tanzanii.
Należy również wspomnieć o tym, że rosnąca w ostatnim czasie liczba podróżujących za granicę Polaków nie dotyczy tylko osób korzystających z usług biur podróży. Zaliczają się do niej także osoby, które postanowiły zorganizować całą podróż we własnym zakresie. Dzięki otwartym granicom oraz ułatwiającym życie aplikacjom na smartfony podróżowanie jest dziś ogólnodostępne i znacznie prostsze niż dawniej.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Akcja "Bezpieczny Autokar". Inspektorzy kontrolują pojazdy

Akcja „Bezpieczny Autokar" prowadzona jest od #2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek.

(czytaj więcej)