Dziś mamy 18 sierpnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

25 lipca 2022

"Nakielskie szachy pod chmurką". Pomimo deszczu rywalizacja trwała

fot. powierzone

fot. powierzone

W sobotę, 23 lipca 2022 r. na Rynku Głównym w Nakle # nad Notecią ponownie zagościły szachy. Stało się do za sprawą organizacji przez Nakielski Sport Sp. z o.o. - II Turnieju Szachowego „Nakielskie Szachy pod chmurką”. Wydarzenie odbyło się też przy współpracy dzierżawcy terenu Pizzeria „Na Talerzu” oraz Prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego – Jarosława Wiśniewskiego, który wcielił się również w rolę sędziego głównego zawodów.

Pierwotnie do turnieju zgłosiło się 46 osób, jednak z uwagi na niepewne prognozy pogodowe, ostatecznie wystartowało 34 zawodników z takich miejscowości, jak Bydgoszcz, Piła, Wągrowiec, Szubin, Kcynia, Żnin, Koronowo, Malbork, Sępólno Krajeńskie, Nakło nad Notecią i okolice. My mieliśmy prognozę pobraną z TVP1, więc nie było obaw o jej rzetelność i sprawdzalność, toteż śmiało spoglądając w niebo, ruszyliśmy z zawodami nieco po godzinie 10.00.

Nakielskie szachy pod chmurką rozegrane zostały systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z czasem 10 minut na partię dla zawodnika. Faworytem zmagań wydawał się mistrz międzynarodowy Andrzej Maciejewski (NOK Nakło), który otwierał listę startową  z pierwszym numerem i najwyższym rankingiem. Tutaj okazało się, że szachy są bardziej bezlitosne niż rytualny ubój karpia na święta Bożego Narodzenia – toteż nasz mistrz zanotował kilka niespodziewanych potknięć i turniej zakończył na dość odległym miejscu. No cóż, jak mawiają dzieci w Przedszkolu „Słoneczko” – lata lecą, a czasu nie oszukasz.

Pierwsze dwie rundy oddzieliły „zawodowców” od „amatorów” i już ci bardziej doświadczenie wkroczyli w etap „Gry o Tron”. Siedem królestw reprezentowali wówczas Adrian Pogorzelski (MKS przy MDK Trzcianka), Piotr Szybowicz (BKS Chemik Bydgoszcz), Wojciech Traczewski (UKS Korona Gdańsk), Wiktor Wiśniewski (BKS Chemik Bydgoszcz), Piotr Konieczyński i Tomasz Katafiasz (obaj ŻTMS Baszta Żnin) oraz Mikołaj Włoch (BKS Chemik Bydgoszcz). Korciło mnie, żeby stać się tutaj Tyrionem Lanisterem i namieszać w tym towarzystwie, ale niestety, obowiązki sędziego, nie pozwoliły mi na to.

Dodatkowo, zmagania zawodników utrudniała pogoda, która wbrew zapewnieniom wiarygodnych źródeł, tuż po 11.00 uraczyła nas deszczem. Tym samym nazwa zawodów „Szachy pod Chmurką” okazała się prorocza. Szachiści to jednak twardy naród, na swojskim mleku hodowany, więc poradziliśmy sobie i z tym problemem. Z pomocą parasoli  i samozaparcia, kontynuowaliśmy zawody, widząc zbliżającą się metę, śliczne puchary                           i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Im dalej w las, tym chrustu coraz mniej, więc czołówkę zawodów tworzyli już właściwie Pogorzelski, Szybowicz, Traczewski, Konieczyński i Katafiasz. Ci z kolei, jak na „Grę o Tron” przystało, zaczęli się wycinać pomiędzy sobą i wykreowali podium zawodów, które wyglądało następująco:

1. I Adrian Pogorzelski (ranking 1866) – MKS przy MDK Trzcianka – 6 / 7 pkt.
2. I++ Piotr Szybowicz (1685) – BKS Chemik Bydgoszcz – 5,5 pkt.
3. I++ Piotr Konieczyński (1863) – ŻTMS Baszta Żnin – 5,5 pkt.
Najlepszy junior do lat 14 – Wiktor Szałański z Piły.
Najlepszy junior do lat 18 – Norbert Kapela (UKS Gambit Toruń).
Najlepsza kobieta – Julia Rocławska (BKS Chemik Bydgoszcz).
Najmłodszy zawodnik turnieju – Dominik Kardasz – rocznik 2015 (BKS Chemik Bydgoszcz).
Najstarszy zawodnik turnieju – Zygmunt Majdan – rocznik 1949 (Szkocja).

Dekorację i nagrodzenie zawodników było tą przysłowiową „wisienką na torcie” i pozwoliło szachistom uhonorować za sportową postawę i wytrwałość, pomimo niekorzystnych warunków pogodowych. Pierwotnie planowaliśmy wręczyć za I miejsce – tonę węgla, za II miejsce – kanister benzyny i za III miejsce zgrzewkę cukru, ale uznaliśmy, że tym samym wyczerpalibyśmy budżet na zawody w Nakle nad Notecią na kolejne 5 lat, więc odpuściliśmy pomysł. Pisząc już bardziej serio, to fundatorem nagród i pucharów  był Nakielski Sport Sp. z o.o., który od lat wspiera zawody szachowe w Nakle nad Notecią, za co oczywiście ogromnie dziękujemy.

Na koniec chciałbym gorąco lub adekwatnie do pogody nieco też wilgotnie – podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji zawodów lub ich przeprowadzeniu, a w szczególności: Anna Mrozek (Prezes Nakielski Sport Sp. z o.o.), Maciejowi Łuczak, Weronice Marzyńskiej (oboje również Nakielski Sport Sp. z o.o.), Kamili Urbańskiej (czuwała nad biurem zawodów), Wiktor Wiśniewski, Ada i Ula Urbańskie, Dominik i Mikołaj Kardasz wraz z rodzicami, Mikołaj Włoch (ustawianie sprzętu i sprzątanie po zawodach) oraz oczywiście właścicielom „Pizzerii na Talerzu” za udostępnienie wyposażenia kawiarenki letniej.

Szczegółowe wyniki zawodów można znaleźć na serwisie turniejowym zawodów: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_3824/

materiał: Jarosław Wiśniewski

Oceń artykuł: 10 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (4)

    niebieski, w dniu 25-07-2022 13:11:00 napisał:

    Hahaha, epicki opis! :D

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki urodzinowe
39,90PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Nowa publikacja o Kcyni . O argentyńskim Rozpętku i nie tylko

– Uwielbiam ten moment, gdy po wielu miesiącach pracy nad projektem# uzyskuje on swój ostateczny kształt i jest to suma wysiłków wielu osób. Kształt piękniejszy niż wszystko, co o nim myślałam wcześniej – tak o wydaniu książki pt. „Ciekawostki o Kcyni i okolicy. Ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane” pisze Justyna Makarewicz, autorka publikacji.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)