"Nie marnuj żywności - Szkoda planety". Ruszył konkurs dla dzieci i młodzieży

fot. MRiRW
29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości #o Marnowaniu Żywności. W związku z tym minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w konkursie pt. Nie marnuj żywności. Szkoda planety!
Zadaniem konkursowym dla młodszych uczniów jest stworzenie plakatu, a dla starszych – filmu, promujących niemarnowanie żywności. Na prace uczniów czekamy do 30 listopada 2023 r.
Zadanie konkursowe – szkoły podstawowe
Zadaniem konkursowym dla uczniów szkół podstawowych jest narysowanie lub namalowanie plakatu, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.
Zadanie konkursowe – szkoły ponadpodstawowe
Uczniowie szkół ponadpodstawowych mają za zadanie nagrać film trwający do 60 sekund, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.
Jak się zgłosić?
Prace – plakaty i filmy – przyjmujemy do 30 listopada 2023 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 5 stycznia 2024 r.
Szczegółowe informacje potrzebne do zgłoszenia, a także regulamin konkursu, znajdują na stronie internetowej MRiRW pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/4xp-czyli-szanuj-zywnosc.
Problem marnowania żywności
Z danych ONZ wynika, że marnujemy 1/3 żywności, którą wyprodukujemy. Tymczasem aby wyprodukować jedzenie, zużywa się mnóstwo pracy, energii i zasobów, takich jak woda. A niezjedzona żywność gdy trafia na śmietnik, rozkłada się emitując gazy cieplarniane.
Najwięcej żywności marnujemy my, konsumenci – aż 60 proc. W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności, której część wciąż nadaje się do wykorzystania.
Warto to zmienić i sprawić, by działania na ograniczania marnowania żywności stało się naturalnym nawykiem.
Dlatego zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie i stworzenia plakatu lub filmu, które będą promować niemarnowanie żywności!
Źródło: MRiRW
Czytaj również
- "Powstanie Wielkopolskie na Pałukach i Krajnie". Wyłoniono laureatów konkursu
- Konkurs z okazji nadchodzących świąt. Wygraj choinkę
- Czarnina z królika, makowiec i flaczki z lina. Co jeszcze urzekło jury?
- "Gęś w kosmosie". Wyniki konkursu plastycznego
- Finał Wojewódzki Turnieju Słowa. Sukces recytatorów z powiatu
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.
(czytaj więcej)Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 02-10-2023 10:31:54 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!