"Niezwykła historia zwykłych rzeczy". Wykład połączony z prezentacją

fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej
W środę 20.09.2023 roku odbył się kolejny wykład z cyklu# "Niezwykła historia zwykłych rzeczy".
Tym razem Anna Sergott przedstawiła historię pachnideł od starożytnych świątyń Babilonu przez średniowieczną wodę królowej Elżbiety Łokietkówny, renesansowe perfumowane rękawiczki, po XX wieczny sklep nakielskiego drogerzysty. Ponad to uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się z jakich akordów i nut skonstruowane są zapachy, a także poznali sylwetki kilku najwybitniejszych perfumiarzy. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz pokaz najbardziej charakterystycznych esencji zapachowych.
Materiał: Tomasz Pasieka / Muzeum Ziemi Krajeńskiej
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




Czytaj również
- Koncert "Jednogłośni". W Paterku rozbrzmiała muzyka sakralna
- Nie trudno było o upadek. Wytrwałość i zgranie podczas wędrówki
- Dzień pełen wróżb i magii. Andrzejki z dużą dawką humoru
- Mali czytelnicy chętnie odwiedzają bibliotekę. Przygoda z ksiażką
- Autorskie spotkanie w Ślesinie. "Żyje się tylko raz"
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.
(czytaj więcej)Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)