Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

29 lipca 2022

Niskie Podatki. Nowa funkcjonalność kalkulatora wynagrodzeń

fot. pow.

fot. pow.

Od 27 lipca 2022 r. można korzystać z nowej funkcjonalności #kalkulatora wynagrodzeń Ministerstwa Finansów (MF). Podatnicy mogą obliczyć zarówno jednoczesne świadczenie dwóch umów o pracę, jak i umowy o pracę i umowy zlecenia. Kalkulator jest dostępny na stronie podatki.gov.pl/niskiepodatki.W kolejnych tygodniach udostępnimy nowe funkcjonalności, które pozwolą precyzyjnie wyliczyć kolejnym grupom podatników łączne skutki zmian przeprowadzonych w 2022 roku.

MF udostępniło specjalny kalkulator wynagrodzeń, który pomoże podatnikom wyliczyć łączne skutki zmian przeprowadzonych w 2022 r. Kalkulator wynagrodzeń MF pozwala porównać wynagrodzenia na rękę w oparciu o przepisy obowiązujące w 2021 r. oraz łącznie po reformach wprowadzonych w 2022 r. Do kalkulatora są sukcesywnie dodawane nowe funkcjonalności.
Opcja wyliczenia wynagrodzenia netto przy zbiegu umów o pracę i umów zlecenia
Najnowsze ulepszenie pozwala wyliczyć wynagrodzenia netto dla współwystępowania umów o pracę i umów zlecenia łącznie z różnymi interakcjami, które przy tej okazji mogą wystąpić. Kalkulator automatycznie pilnuje zatem odpowiedniego naliczania składek społecznych (m.in. zbiegu tytułów do ubezpieczenia) oraz składek na PPK (o ile zostały przez podatnika wybrane), a także limitu 30-krotności na składce emerytalno-rentowej przy jednoczesnym uzyskiwaniu przychodów z 2 źródeł.
Wkrótce udostępnimy nowe funkcjonalności, które m.in. uwzględnią przypadki współwystępowania umów (o pracę, zlecenia) z emeryturą/rentą czy wspólne rozliczenie roczne z małżonkiem. Wprowadzone zostaną także rozwiązania dla przedsiębiorców.
Kalkulatory uwzględniają:
• umowę o pracę świadczoną przez cały rok;
• umowę zlecenia świadczoną przez cały rok;
• jednoczesne świadczenie dwóch umów o pracę lub umowy o pracę i umowy zlecenia;
• limit 30-krotności przy wyliczaniu składek społecznych;
• wspólne limity ulg zwalniających część przychodu z opodatkowania oraz kosztów autorskich;
• mechanizm zmniejszenia składki zdrowotnej do zaliczki;
• rozliczenie roczne indywidualne oraz z dzieckiem;
• ulgi na dziecko.


Kalkulatory nie uwzględniają m.in.:
• świadczeń emerytalnych lub rentowych otrzymywanych przez cały rok;
• wynagrodzeń mundurowych;
• zasiłku chorobowego;
• zasiłku macierzyńskiego;
• dodatków do wynagrodzeń niepodlegających oskładkowaniu lub opodatkowaniu;
• zryczałtowanego podatku dochodowego od umów zlecenia poniżej 200 zł;
• kosztów autorskich naliczanych tylko od części przychodu z umowy o pracę;
• jednoczesnego korzystania na zaliczkach z kosztów autorskich oraz ulg zwalniających część przychodu z opodatkowania;
• innych ulg i zwolnień niż wymienione wcześniej.

Przypominamy, że kalkulatory MF mają wyłącznie charakter poglądowy, dlatego nie mogą stanowić podstawy do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń i świadczeń społecznych. Rzeczywista sytuacja podatników może odbiegać od przyjętych założeń, a każdą rozbieżność należy analizować indywidualnie.
Kalkulator wynagrodzeń jest dostępny pod adresem https://niskiepodatki-kalkulator.mf.gov.pl/

Materiał: Kinga Błaszczyńska / rzecznik prasowy IAS w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)