Dziś mamy 24 stycznia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

18 lipca 2024

Nowe zasady dla placów zabaw. Projekt rozporządzenia

fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Możliwość budowy placu zabaw dla dzieci na innej działce niż #powstający budynek wielorodzinny, ale o znacznie większej powierzchni – to nowe rozwiązanie proponowane w nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków. Nowy przepis wpisuje się w politykę propodażową i ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań na rynku.

Rozwiązanie nie znosi obowiązku wykonania odpowiednio usytuowanego i wyposażonego, dostępnego dla mieszkańców w najbliższej okolicy placu zabaw dla dzieci. Dopuszcza jednak wykonanie go na terenie zbliżonym do powstającej inwestycji, na przykład na terenach gminnych. Rozwiązanie dotyczy zarówno inwestycji samorządowych, jak i prywatnych.

Możliwe będzie wykonywanie placów zabaw dla dzieci na innej działce niż powstający budynek mieszkalny wielorodzinny lub zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których liczba mieszkań przekracza 20, przy spełnieniu łącznie dodatkowych warunków:

  • odległość od najdalszego wejścia do budynku do wejścia na plac zabaw dla dzieci ma wynosić nie więcej niż 750 m liczona jako droga dojścia ogólnodostępną trasą dla pieszych;
  • powierzchnia placu zabaw dla dzieci ma wynosić co najmniej 150% powierzchni wymaganej standardowo dla placu;
  • plac zabaw dla dzieci ma znajdować się na poziomie terenu;
  • plac zabaw dla dzieci ma być dostępny przez cały okres użytkowania budynku lub zespołu budynków.

Większa powierzchnia placów zabaw dla dzieci

Rozwiązanie wpisuje się w politykę propodażową i ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań na rynku, poprzez umożliwienie wykorzystania większej powierzchni działki budowlanej pod cele mieszkaniowe. Jednocześnie zawarte w przepisie warunki, zapewniają przyszłym mieszkańcom zachowanie udogodnień dotyczących dostępności w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania odpowiednio usytuowanego i wyposażonego placu zabaw dla dzieci.

Co więcej, plac zabaw dla dzieci wykonany na innej działce będzie miał powierzchnię o 50% większą niż plac zabaw dla dzieci, który powstałby na działce budowlanej, na której znajduje się budowany budynek lub zespół budynków.

Plac zabaw dla dzieci musi być również usytuowany na poziomie terenu. Intencją wprowadzenia tego przepisu jest zapewnienie przyszłym użytkownikom komfortu, łatwego dostępu i braku problemów z odnalezieniem placu zabaw dla dzieci.

Dostępność placu zabaw dla dzieci

Dodano również warunek, zgodnie z którym plac zabaw dla dzieci ma być dostępny przez cały okres użytkowania budynku lub zespołu budynków. Zapis ten zabezpiecza przyszłych mieszkańców przed likwidacją lub ograniczeniem dostępu do placu w dalszych latach użytkowania budynku lub zespołu budynków.

W projekcie rozporządzenia dodano również uściślenie warunków, pod jakimi dopuszcza się niewykonywanie placu zabaw dla dzieci na działce budowlanej, na której buduje się budynek lub zespół budynków, jeśli w pobliżu inwestycji znajduje się publicznie dostępny plac zabaw dla dzieci. Doprecyzowanie to ma na celu rozwianie wątpliwości interpretacyjnych oraz zapobiegnięcie ewentualnym nadużyciom, np. sytuacjom, w której stary, zniszczony i mały publicznie dostępny plac zabaw dla dzieci byłby traktowany jako spełniający wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Konsultacje publiczne i terminarz

Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie został przekazany do szerokich konsultacji publicznych (w terminie do 1 sierpnia 2024 r.) oraz do opiniowania (w terminie do 17 sierpnia 2024 r.).

Z treścią projektu można się zapoznać na stronie https://legislacja.gov.pl/projekt/12387401

Znowelizowane rozporządzenie wejdzie w życie po trzech miesiącach od opublikowania.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Oceń artykuł: 8 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Biba, w dniu 18-07-2024 18:24:44 napisał:

    A jak tam nowi Radni Powiatowi z Gminy Kcynia, bo oprócz Pani Ani reszta ani widu ani słychu, a dieta leci na konto Oj.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Mieszkaniec, w dniu 18-07-2024 20:01:46 napisał:

    Ona się odezwała chociaż raz?

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Rodzic, w dniu 18-07-2024 20:25:14 napisał:

    Jak widać patodeweloperka silnie lobbuje na rzecz swoich interesów.Kosztem dzieci-żadnej świętości.Może by tak odwrócić"zmiany" i wybudować place postojowe,parkingowe 2-3 km od miejsca zamieszkania.Zamiast "zielonych ogrodów" na dachach budynków,twórzcie place zabaw,ogrody zabaw na dachu.Mamy już parkingi kina,kwietne łąki na dachach.Czas na place zabaw.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Praca na wysokości
60PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra

W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik i zadbać o przyszłość planety?

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych #problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)