Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

21 września 2022

Nowy taryfikator puntów karnych. Łatwiej stracić prawko

fot. archiwum

fot. archiwum

W połowie września zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych#. Kary będą jeszcze bardziej surowe. Rządzący nie mają litości dla kierowców łamiących przepisy. Czy dzięki temu na drogach będzie bezpieczniej?

To kolejna zmiana w przepisach drogowych. Po tej, którą wprowadzono z początkiem tego roku wielu kierowców zaczęło ściągać nogę z gazu, bowiem kary za przekraczanie prędkości i inne wykroczenia na drogach zostały wyjątkowo zaostrzone. Niestety, w naszym kraju na drogach nadal nie jest bezpiecznie. Rządzący podjęli więc decyzję o wprowadzeniu kolejnych przepisów. Wchodzą one w życie już w sobotę, 17 września. Jakie zmiany przygotował rząd?

Kierowcy muszą mieć się na baczności. Wprowadzony został nowy taryfikator punktów karnych. Oznacza to, że kierowcy którzy poważnie naruszą przepisy będą mogli znacznie szybciej stracić prawo jazdy. Od momentu wejścia nowych zasad w życie, w czasie policyjnej kontroli kierowca, który dopuści się złamania przepisów będzie mógł otrzymać 15, a nie 10 jak dotychczas punktów karnych za jedno wykroczenie. Ich lista jest długa. To m.in. spowodowanie wypadku, katastrofy w ruchu lądowym, kierowanie pod wpływem alkoholu lub innego środka, ucieczka i niezatrzymanie się do kontroli, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Zwiększono liczbę punktów karnych za przekroczenie prędkości. Za przekroczenie od 11 do 20 km/h policja przyzna 3 punkty karne, od 21 do 30 km/h – 6 punktów, od 31 do 40 km/h – 10 punktów, a od 51 i więcej km/h będzie to już 15 punktów karnych. Dodatkowo wydłuży się termin przedawnienia punktów karnych, a będzie on liczony od momentu opłacenia grzywny, a nie jak do tej pory od momentu popełnienia wykroczenia. Nie będzie już możliwości redukowania punktów karnych przez odbycie kursu. Poza tym recydywiści, czyli kierowcy, którzy popełnią poważne wykroczenie w ciągu dwóch lat będą karani podwójnie. Na przykład za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 kilometrów na godzinę kara będzie wynosiła nie 2,5 tys. zł jak do tej pory, ale aż 5 tys. zł. Kierowcy – noga z gazu!

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (8)

  Firma Policja Sp Z. OO, w dniu 21-09-2022 14:37:03 napisał:

  Ja to bym się wziął za nakielskich policjantów, węszą za obywatelami (bo nawet jak idziesz stoisz to jesteś przestępca w ich oczach) a sami jeżdżą bez świateł, prężą sie bo myślą że są greckimi bogami w swoim świecie. Niedługo karki sobie po skręcaćie za te bezczelne wyglądanie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  Janusz, w dniu 21-09-2022 15:49:22 napisał:

  Dziękujemy Ci PIS! Jeszcze trochę to będziemy się zastanawiać czy chleb czy świeczkę kupić...

  odpowiedz

  • 5 (5)

  kcyniak, w dniu 21-09-2022 18:40:38 napisał:

  niedlugo beda nam w gacie zagladac

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Wypasacz świń , w dniu 21-09-2022 20:28:16 napisał:

  Budżet państwa pis w potrzebie. Widać to w pierwszych dniach po zmianie taryfikatora jak zza biurek wygoniono na ulice miasta lokalnych szeryfów. Szaleją na maxa:-) .

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)