Dziś mamy 15 sierpnia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

04 lipca 2020

Odkrycie podczas budowy gazociągu. Znaleziono drewniane pale

fot. MM

fot. MM

Podczas prac związanych z budową gazociągu w Nakle na ulicy Hallera natrafiono na dwa #drewniane pale. Co to za znalezisko? W tej kwestii wypowie się archeolog.

W Nakle trwają prace związane z poprowadzeniem gazociągu. W środę, 1 lipca podczas robót na ulicy Hallera robotnicy natknęli się na dwa duże drewniane pale. Na miejscu pojawił się konserwator zabytków, archeolog, a także dyrektor nakielskiego muzeum Tomasz Pasieka, który podkreśla, że na chwilę obecną trudno stwierdzić, co to za znalezisko. Tę zagadkę rozwiąże archeolog, który pobrał już próbki do badań dendrochronologicznych, które wykażą m.in. z jakiego okresu pochodzi drewno. Wiele wskazuje jednak na to, że pochodzą z okresu, kiedy mniej więcej w tym miejscu znajdowała się fosa okalająca nakielski gród.

Oceń artykuł: 13 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (5)

  RzGW, w dniu 04-07-2020 21:51:52 napisał:

  Napewno jakieś pozostałości po fosach lub innych sposobach zabezpieczenia antypowodziowego. Wkoncu to plac zamkowy. Juz w trzynastym wieku wiedzieli jak budować, a jak teraz, same inżyniery a wiedzy żadnej

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Henryk Adamczyk, w dniu 05-07-2020 06:06:18 napisał:

  W roku 1962 przeprowadzano na Placu Zamkowym wykopaliska,odkryto wiele elementów dawnego grodziska,np.drewniane "rury" kanalizacyjne,pozostałaści po budowlach,przedmioty codziennego użytku itp.itd.Wykopane elementy zasiliły zbiory bydgoskiego i nakielskiego muzeum. Ze względu na koszty i uzyskane efekty wykopaliska,prace zakończono.Gro dokumentacji z tych prac,znajduje się w bydgoskim muzeum im.Wyczółkowskiego,część znajduje się w nakielskim muzeum. Pieczę nad tymi wykopaliskami z ramienia ówczesnych władz,sprawował p.Jan Paleczny,z-ca Przewodniczącego Prezydium MRN. P.Jan Paleczny,włożył dość istotny wkład,w przekształcenie Izby Pamięci w Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (5)

  Pala, w dniu 05-07-2020 08:42:44 napisał:

  Gdzie są zdjęcia pali ? Ja się pytam ?

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Miły , w dniu 05-07-2020 10:38:22 napisał:

  Wyburzyć wszystkie domy na Hallera i Pl.Zamkowym.Zrobić tam skansen.Mieszkańców do Judyma.Tam i tak patologia mieszka.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 3 (5)

  nakielanin, w dniu 05-07-2020 12:59:19 napisał:

  Budynki na tej ulicy wyglądają jakby wojna skończyła się wczoraj...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Meble łazienkowe
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP500
1399PLN PROMOCJAPLN
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Drukarka fiskalna Epson
2499PLN PROMOCJA PLN
Kanapa
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Kasy fiskalne Datecs mobilne z kopią elektroniczną
999PLN PROMOCJAPLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Szpik kostny jest „fabryką” krwinek. Co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi?

Ludzki organizm działa jak dobrze zaprojektowane miasto, w którym każdy element ma #określoną, istotną funkcję. I tak, rolę ulic, za pomocą których odbywa się transport niezbędnych do życia produktów - pełnią żyły i tętnice. Układ kostny jest rusztowaniem dla całego ciała, ale jednocześnie konstrukcją ochronną dla narządów wewnętrznych. Poszczególne komórki to mieszkańcy - muszą być silne i zdrowe, żeby móc stale rozbudowywać i odnawiać swoje „miasto”. Tak właśnie działa zdrowy organizm. A co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi? Jaką rolę wówczas pełni szpik?

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)