Dziś mamy 30 listopada 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

16 marca 2023

Odległość budynków od wiatraków nie mniejsza niż 700 m. Nowa ustawa

fot. pixabay

fot. pixabay

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która zwiększa #udział lokalnych społeczności w decydowaniu o tych inwestycjach. Przejrzyste zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych wpłyną na jeszcze większą stabilność polskiego miksu energetycznego. Zachęty dla lokalnych społeczności wprowadzone do przepisów o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych dadzą impuls na rozwój odnawialnych źródeł energii w zgodzie z wolą lokalnych społeczności.

- Polacy rozumieją rolę odnawialnych źródeł energii i chcą jej rozwoju dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Przy nowelizacji zależało nam na zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz wzmocnieniu ich wpływu na inwestycje. Wprowadzamy nadzór techniczny nad instalacjami. Obecne zmiany i poprzedzająca nowelizację ustawa 10H była wynikiem krytycznych uwag Najwyższej Izby Kontroli co do sposobu, w jaki lokalizowano te inwestycje. Przy wprowadzaniu przepisów zależało nam, żeby powstawały one w pełnym dialogu z lokalnymi społecznościami - mówiła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Przepisy ułatwią możliwość realizacji inwestycji w zakresie lądowych elektrowni wiatrowych w gminach, które wyrażają wolę lokowania takiej infrastruktury energetycznej, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa eksploatacji. Zmianie ulegnie odległość budowy wiatraków od budynków mieszkalnych – nie mniejsza niż 700 m. Ustawa zapewni także przekazywanie pełnej informacji o planowanej inwestycji dla mieszkańców okolicznych terenów, co pozwoli na budowę wiatraków w zgodzie z wolą lokalnej społeczności.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie mógł określać odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego, mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej, z uwzględnieniem jednak określonej w nowelizacji bezwzględnej odległości minimalnej - 700 m.

Podstawą dla określania wymaganej minimalnej odległości od zabudowań mieszkalnych będą m.in. wyniki przeprowadzonych konsultacji, czy też obowiązkowo przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (w ramach której analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców), wykonywanej dla projektu planu miejscowego. Identyczna minimalna bezwzględna odległość będzie dotyczyć lokowania nowych budynków mieszkalnych w odniesieniu do istniejącej elektrowni wiatrowej.

Nowelizacja umożliwia partycypację lokalnej społeczności w korzyściach, jakie niesie lokalizacja na danym terenie elektrowni wiatrowej. Inwestor realizujący inwestycję polegającą na budowie elektrowni wiatrowej przeznaczy co najmniej 10% mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej stanowiącej przedmiot tej inwestycji do objęcia przez mieszkańców gminy. Zainteresowani będą mogli uzyskać status prosumenta wirtualnego. Dzięki proponowanym zmianom każdy mieszkaniec, będący odbiorcą końcowym w gospodarstwie domowym, w gminie, na której terenie jest planowana budowa elektrowni wiatrowej, będzie mógł, na zasadzie dobrowolności, zawrzeć z inwestorem umowę, aby na jej podstawie zostać prosumentem wirtualnym.

Materiał: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 13 (19)

  mariusz, w dniu 16-03-2023 11:05:40 napisał:

  kolejna zła ustawa spod ręki pis ...zamiast inwestować w odnawialne żródła energii to zawsze kłody pod nogi rzucają

  odpowiedz

  • 8 (12)

  duda2030, w dniu 16-03-2023 11:33:05 napisał:

  Ciekawe czy i kiedy panele niedługo zostaną "eternitem" naszych czasów?

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Alvin, w dniu 16-03-2023 21:04:00 napisał:

  Kurdupel donkichot ubździł sobie ze wiatraki są fe i nadal z nimi walczy na szkodę obywateli

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Harry, w dniu 17-03-2023 07:04:01 napisał:

  A czy te wymagane 700m jest od zabudowań Paterka tam na użytkach? gdzie miała być ubojnia no bo przecież mogła by tam powstać o ile spełnienia wymogi no i o ile nie będzie krzyków i protestów

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Jupik, w dniu 17-03-2023 15:37:56 napisał:

  Długopis podpisze wszystko co mu podsuną.Decyzja o lokalizacji i odległości powinna należeć do samorządu, ale Suski jest najmądrzejszy, a "długopis" słucha wodza, naczelnika państwa

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Ktoś , w dniu 17-03-2023 22:41:59 napisał:

  Odnawialna energia jest spoko a te głupie komentarze są od ludzi co nie mają żadnego pojęcia na co niektóre tematy. Zanim coś się komentuje lepiej zapoznać się z tematem.

  odpowiedz

  • 2 (6)

  do ktoś, w dniu 17-03-2023 23:32:23 napisał:

  Co zrobisz, jak w tym kraju co drugi to głupi i podatny na wszelkie sterowania. Jedni wierzą w niewinność JP2, bo im talk ksiądz i PIS kazali. A w samych dekanatach ilu zesłanych pedofili zesłanych przez biskupa przebywa.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Mig, w dniu 18-03-2023 12:39:22 napisał:

  Jak to możliwe że ludziom nie przeszkadza smród z komina pod nosem a ekologiczny wiatrak już tak? To kolejny przykład na to jak można ludziom wtłoczyć wszystko w TVPiS.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Włościanka, w dniu 18-03-2023 15:25:44 napisał:

  Mig; Ta niedobra komuna wypłacała robotnikom szkodliwe za wpływ na ich zdrowie infradźwięków. A Ty chcesz ludziom dać szkodę za karę? Zakomarzenie wzrośnie bo wiatraki szkodzą ptakom i nietoperzom. Milczą o pszczołach. Co będziesz ,,latał" nocami i zapylał?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (3)

  Włościanka, w dniu 18-03-2023 21:02:34 napisał:

  Mig; To nie wiedza tajemna. W TV często mówią o szkodach ale częściej o zaletach. Śmigła z pewnością odpadają tak jak koła od samochodów itp. Kury też mogą się nie nieść są bardziej wrażliwe niż ludzie. Miałam koleżankę, wyjechała za granicę. Nie mogła spać od klekotu śmigła. One się zużywają jak wszystko i klekoczą, spadają, zapalają się od spięć itp. itd. A naukowcom dajmy spokojnie cieszyć się grantami-kto da więcej-tego na wierzchu. Kiedyś zabójcze było masło teraz margaryna... Owady zdrowe. A pamiętasz ,,sól wypadowa smaczna jest i zdrowa" PCv wycofali zewsząd a sól odpadowa przy produkcji pcv była jedzona przez pół Polski - i co pisnął coś jakiś naukowiec. A talidomid badali naukowcy i zapisywali lekarze. Nie każdy chce być królikiem doświadczalnym.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!

(czytaj więcej)
0

Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.

(czytaj więcej)