Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 września 2020

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dedykowany jest dzieciom

fot. Jolanta Dąbrowska

fot. Jolanta Dąbrowska

Dzisiejsze święto obchodzone jest w Polsce od 2001 roku i powstało# z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W szczególności jest ono dedykowane dzieciom.

Dlaczego obchodzimy to święto właśnie 29 września? Otóż jest to dzień urodzin znanej i wybitnej polskiej pisarki Janiny Porazińskiej. Autorka wiele książek napisała właśnie z myślą o dzieciach.

Głównym celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Jak wiadomo dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać i rozwija zdolność koncentracji. Dzięki książkom nabiera chęci do poznawania świata i poszerza swoje zainteresowania. Książki to również źródło wiedzy rozwijające wyobraźnię i poszerzające słownictwo, które przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

Do tej pory Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był organizowany na szeroką skalę przez biblioteki oraz szkoły, gdzie w rolę czytającego wcielali się bibliotekarze, nauczyciele oraz znani ludzie, których zapraszano do głośnego czytania. Niestety obecna sytuacja związana z pandemią zmieniła również obchody tego święta. Pamiętajmy jednak, że głośne czytanie to motyw przewodni tego święta, jest więc wspaniała okazja, by budować więzi i spędzić wspólnie czas z książką w domu. Zachęcamy, by szczególnie w tym dniu rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo poczytało najmłodszym domownikom.

Tak spędzony wspólnie czas z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Miłej lektury.

Materiał: Katarzyna Hass

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)