Dziś mamy 19 września 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

13 września 2023

Oszustwo na tzw. "amerykańskiego żołnierza". Zagrożenia w sieci

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Korzystanie z portali społecznościowych, a także serwisów i aplikacji randkowych na stałe #weszło do naszego życia. Używamy ich nie tylko do podtrzymywania istniejących relacji, ale także do poznawania nowych osób w sieci. Dla niektórych z nas to tylko forma zabawy i rozrywki, jednak niektórzy szukają tam miłości na całe życie.

Niestety, cyberprzestępcy i inni oszuści chętnie wykorzystują szeroko rozumiane portale społecznościowe do swoich nie­uczciwych celów. Dzięki różnym metodom manipulacji, zwanej także socjotechniką, najpierw wzbudzają zaufanie, oferują pomoc i wsparcie, a w niektórych przypadkach obiecują wielką miłość, przyjaźń na lata czy wyjątkowe oferty inwestycyjne, które w rzeczywistości mogą prowadzić do utraty danych lub oszczędności życia. Jak widzimy, wachlarz obietnic i możliwości jest niezwykle szeroki.

Jednym z najczęściej spotykanych oszustw romantycznych, na jakie narażeni są użytkownicy aplikacji i serwisów społecznościowych, jest oszustwo na tzw. „amerykańskiego żołnierza”. W większości przypadków scenariusz takiej znajomości wygląda podobnie. W pierwszej wiadomości kontaktuje się ktoś, kto przedstawia siebie jako „amerykańskiego żołnierza”, „lekarkę na misji” lub kogoś wyjątkowego, kto jest w bardzo trudnej sytuacji  życiowej. W kolejnych wiadomościach opisuje, jak bardzo brakuje mu drugiej osoby, podstępnie zdobywa zaufanie swojej ofiary, wzbudza w niej współczucie i potrzebę udzielenia pomocy. Gdy przekona do siebie rozmówcę, zaczynają pojawiać się prośby o przesłanie pieniędzy. Najczęściej mają one pomóc rozwiązać trudną sytuację i umożliwić szybszy powrót do kraju. Zauroczona i poruszona trudną sytuacją osoba, realizuje prośbę oszusta, który po otrzymaniu pieniędzy, znika.

Zdarza się również, że nowo poznane osoby, które przeważnie są bardzo atrakcyjne, miłe, towarzyskie namawiają do podjęcia inwestycji, zakupu kryptowalut lub pomocy przy dokonaniu kliku przelewów. Zafascynowani nowym przyjacielem lub przyjaciółką, ich zaradnością, ulegamy manipulacjom, co w konsekwencji może prowadzić nie tylko do utarty naszych środków finansowych, ale także do nieświadomego udziału w procederze „prania brudnych pieniędzy”.

Korzystanie z portali społecznościowych i aplikacji randkowych z pewnością jest zabawne i sprawia nam przyjemność, jednak musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

  • Przede wszystkim zasada ograniczonego zaufania. Poznając kogoś w sieci, nigdy nie masz pewności kim jest osoba po drugiej stronie i jakie ma wobec Ciebie zamiary. Zanim wejdziesz z kimś w relację, zastanów się, skąd ta osoba Cię zna i w jaki sposób trafiła na Twój profil.
  • Zweryfikuj, czy nowo poznana osoba jest tą, za którą się podaje. Sprawdź jej dane w internecie (np. imię, nazwisko, adres e-mail). Jeśli otrzymujesz od niej zdjęcia, sprawdź, czy są prawdziwe i czy nie pochodzą z przypadkowych stron inter­netowych.
  • Poproś o bezpośredni kontakt, np. rozmowę telefoniczną lub rozmowę wideo. Jeśli rozmówca będzie tego unikać, zachowaj czujność.
  • Ostrożnie podchodź do wszystkich tematów związanych z finansami. Jeśli osoba, z którą korespondujesz, poprosi Cię o pieniądze (nawet niewielką kwotę), zachowaj czujność. Uważaj na zbyt szybkie wyznania miłosne, deklaracje spędza­nia wspólnie reszty życia, propozycję szybkiego wzbogacenia się.
  • Nigdy nie podawaj swoich prywatnych danych, haseł, czy numerów kart kredytowych. Pod żadnym pozorem nie wysyłaj skanu swoich dokumentów.
  • Nie klikaj w linki przesłane od osób poznanych w sieci, nie pobieraj przesyłanych załączników i nie instaluj aplikacji, do których będzie namawiał Cię rozmówca.
  • Stosuj silne hasła i weryfikację dwuetapową, zwłaszcza w poczcie elektronicznej i na portalach społecznościowych.
  • Pamiętaj – w każdej chwili masz prawo „wylogować się” i zakończyć znajomość.
  • Jeśli padłaś/padłeś ofiarą oszustwa w sieci, zgłoś sprawę do CERT Polska oraz na policję.

Więcej na temat internetowych oszustw typu romance scam dowiesz się z poradnika Internetove Love. Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo w relacjach online.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 10 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (6)

    Ja, w dniu 13-09-2023 10:39:19 napisał:

    Nie rozumiem ludzi że są tacy naiwni że dają się nabrac. .Po co poznawać kogoś zza oceanu mamy w Polsce młodych przystojnych facetów i piękne kobiety .

    odpowiedz

    • 1 (1)

    weda, w dniu 13-09-2023 15:01:55 napisał:

    amerykańskiego zołnierza terorystę to mogę......

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Leniwa Martynka, w dniu 13-09-2023 21:26:56 napisał:

    Jestem strasznie leniwa

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Konstrukcje stalowe
Rejestracja BDO
500PLN
Budowa magazynów
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Praca na wysokości
60PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"

Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy

Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.

(czytaj więcej)
0

Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian

W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.

(czytaj więcej)