Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

19 maja 2024

Peregrynacja figury św. Michała Archanioła. Do fary zawitał jej patron

fot. MM

fot. MM

19 maja przez ulice Nakielską, Dworcową i Sądową #w Kcyni przeszła uroczysta procesja, która kierowała się prosto do kcyńskiej fary. Wierni nieśli ze sobą figurę św. Michała Archanioła z Gargano

Wydarzenie to jest jednym z punktów obchodów jubileuszu 20-lecie Diecezji Bydgoskiej. Zanim w kcyńskiej parafii rozpoczęło wieczorne nabożeństwo - uroczyście wprowadzono figurę Świętego Michała Archanioła z Gargano - patrona Kościoła. Z figurą tą po całej Polsce jeżdżą ojcowie Michalici i wywodzi się ona z włoskiego sanktuarium Monte Sant. Przez najbliższe miesiące, aż do ostatnich dni listopada ta figura będzie odwiedzać wszystkie parafie diecezji bydgoskiej. Co warte podkreślenia, Diecezja Bydgoska jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na przeprowadzenie peregrynacji tej figury w każdej z wchodzącej w jej skład parafii.

Przypominamy, że figura św. Michała Archanioła podczas tegorocznych uroczystości zawitała na teren powiatu nakielskiego już 29 kwietnia - począwszy od sąsiedniej gminy Szubin. Łącznie do dnia 9 maja figura odwiedziła parafie w Chomętowie, Rynarzewie, Zamościu, Turze, Samoklęskach Dużych, Szubinie, Kołaczkowie, Słupach i Szaradowie.

Wierni z Kcyni powitali figurę 10 maja (parafia pw. Wniebowzięcia NMP), a w dalszej kolejności figura odwiedziła wszystkie parafie w Dekanacie Kcynia, m.in. w Dziewierzewie, Gołańczy, Smogulcu czy Sipiorach. Ostatnim przystankiem figury w kcyńskim dekanacie była parafia pw. św. Michała Archanioła. Od 20 do 31 maja figura podróżować będzie po Dekanacie Nakło.

Oceń artykuł: 13 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
80PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Praca na wysokości
60PLN
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Akcja "Bezpieczny Autokar". Inspektorzy kontrolują pojazdy

Akcja „Bezpieczny Autokar" prowadzona jest od #2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek.

(czytaj więcej)