Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

15 września 2021

Płaca minimalna w górę. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie

fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego# wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł.

Płaca minimalna w górę.
Rząd na przyjęcie rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku miał czas do 15 września. Wcześniej, na forum Rady Dialogu Społecznego, partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii, co nałożyło na Radę Ministrów obowiązek ustalenia wysokości minimalnej pensji właśnie w formie rozporządzenia.

Płaca minimalna w 2022 roku
We wtorek Rada Ministrów ustaliła, że w 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 3010 zł. To 210 zł więcej, niż wynosi minimalna pensja w bieżącym roku (2800 zł), co oznacza wzrost o 7,5 proc.

Z kolei powiązana z wysokością minimalnej pensji stawka godzinowa została ustalona na poziomie minimum 19,70 zł. Oznacza to wzrost o 1,40 zł względem roku 2021.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie pandemii – tłumaczy minister Maląg.

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 50,8 proc. prognozowanego na 2022 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5922 zł).

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nastąpi z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Materiał: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 3 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (13)

  obserwatory, w dniu 15-09-2021 13:00:03 napisał:

  i zus pójdzie w górę, będzie trzeba kogoś zwolnić

  odpowiedz

  • 13 (17)

  se mła, w dniu 15-09-2021 13:04:58 napisał:

  Ale że inflacja skoczyła w górę i będą ludzie na minusie zamiast na plusie to już zapomniał wspomnieć

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Tomek, w dniu 15-09-2021 14:57:10 napisał:

  I pracodawcą to się podoba widać. A jak pytają na rozmowie o pracę ile chcesz zarobić i powiesz że 3000 na rękę to jest problem ale jak zarządza 3000 brutto to spoko nie ważne że koszty pracodawcy się zwiększą.

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Konrad, w dniu 15-09-2021 16:28:34 napisał:

  Kiedy podwyżki wynagrodzeń dla rolników. Dodam należne podwyżki za pracę. Rolnik za PRL-lu był lepiej wynagradzany niż obecnie i nie pracował za darmo. W Polsce nie tylko mamy lekarzy, nauczycieli czy mundurowych. Są też rolnicy i inne grupy zawodowe i społeczne. Kiedy podwyżki wynagrodzeń dla rolników, dla tych co żywią i bronią. Jak by co do czego przyszło to ci pozostali pouciekają przez "Zaleszczyki" a naród zostawią. Zostaną do obrony tylko ci co żywią i bronią bo Polskę, Polską Matkę ziemię mają w głębokim poszanowaniu, są faktycznie sola ziemi tej, choć sami są nieszanowani, wyzyskiwani okradani ze swojej pracy. Dość wieloletniego pomijania rolników w podwyżkach wynagrodzeń. Dodam należnych wynagrodzeń za pracę tym co żywią. Dość okradania rolników z ich pracy.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Hehe, w dniu 15-09-2021 21:24:10 napisał:

  Są tylko dwie możliwości. Zapłacicie za to Wy szanowni klienci albo gospodarka padnie (a padnie) i zostaniecie z tym gnojem po ***** *** bo ja nie zamierzam. Tyle już tu zarobiłem że zwijam manele i jadę myć gary do Anglii

  odpowiedz

  • 7 (9)

  zwykły człowiek , w dniu 15-09-2021 21:42:32 napisał:

  Patrzę na te komentarze i nie wierzę :) Same nakielskie biznesmeny - walą na wakacje w Alpy lub Kanary a ludziom najniższą :) I w imię programu jedynego słusznego **** *** to znajdą się osoby je popierające :)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  Witos Wincenty, w dniu 16-09-2021 01:21:42 napisał:

  Ciekawie prowadzi Pan redaktor portal, pod ziazdem PSL'u komentarzy dodawać nie można, podobnie zresztą innych partii jak również 90% artukułów związanych z policją, strażą miejską lub urzędami. W kontraście takich działań pozwalanie na komentowanie wielu tragedii z naszej okolicy jest co najmniej kontrowersyjne.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  mieszkaaniec, w dniu 20-09-2021 11:40:45 napisał:

  Mam w d....podwyżki pensji płacy minimalnej,rent,emerytur,trzynastek,czternastek,tego zas.....socjalu oraz 1.5 mln długu,który będzie spłacać kolejne pokolenie.Zaczęła Suchocka,która zdjęła kilkadziesiąt procent z emerytur. O podwyżkach czynszu, prądu,gazu,paliwa i podatkach lokalnych nie mówiąc. Sympatykom PiS-u gratuluję,Przekażcie informację dalej.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Cytryna
3,99PLN
Golonka wieprzowa tylna
6,99PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Smakowita 450g
2,99PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Pozytywne strony pandemii? Zaległości finansowe młodych znacznie mniejsze

Koronawirus, lockdowny i zdalna nauka podleczyły# finanse 18-24 latków. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, w czasie pandemii to właśnie zaległości młodych ubyło w największym stopniu na tle wszystkich grup wiekowych. Spadły o niemal 200 mln zł do 1 mld zł. Liczba niesolidnych dłużników zmniejszyła się o ponad 26 tys. osób. Pytanie, co dalej, czy uda się utrzymać ten trend biorąc pod uwagę, że życie wraca do względnej normy, a studia nie będą tak jak wcześniej niemal w pełni zdalne?

(czytaj więcej)