Dziś mamy 2 lipca 2022, sobota, imieniny obchodzą:

14 kwietnia 2022

Po dwóch latach pandemii Polacy znów chętnie spędzą Wielkanoc z rodziną

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Tegoroczna Wielkanoc zapowiada się# rodzinnie. Niemal 70 proc. respondentów przepytanych w corocznym Barometrze Providenta deklaruje, że będzie świętować z najbliższymi we własnym domu. Co trzeci badany ma także w planach odwiedziny u rodziny i znajomych.

Po kolejnych dwóch latach, gdy Wielkanoc obchodziliśmy w pandemicznej rzeczywistości, w tym roku wielu z nas planuje tradycyjne, rodzinne celebrowanie uroczystych dni. Odczują to także nasze portfele. Na wielkanocne zakupy planujemy przeznaczyć średnio 535 zł – to o 57 zł więcej niż w zeszłym roku. Deklarowana kwota jest jednak wciąż niższa niż przed koronawirusem. W 2020 r., zanim wybuchła pandemia, Polacy planowali średnie wydatki na poziomie 637 zł.

Seniorzy wydadzą najwięcej

Jedyną grupą wiekową, która planuje średnie koszty Wielkanocy powyżej 600 zł są respondenci 55+. Najstarsi respondenci przeciętnie deklarują, że wydadzą na święta 658,49 zł. Najoszczędniejsi natomiast okazali się najmłodsi – ich średni budżet nie przekracza 450 zł. W tej grupie wiekowej aż 42 proc. chce zamknąć wydatki w kwocie 200 zł.

- Podobnie jak podczas Barometru gwiazdkowego obserwujemy korelację pomiędzy wielkością miejscowości, w której mieszkają respondenci, a planowanym świątecznym budżetem. Najwyższe przeciętne kwoty na organizację świąt deklarują mieszkańcy małych miast i wsi poniżej 20tys. mieszkańców, najniższe zaś mieszkańcy dużych miast powyżej 500 tys. mieszkańców. W przypadku najnowszej edycji Barometru, różnica wynosi aż 281 zł – zauważa Karolina Łuczak, Rzeczniczka Provident Polska.

Śniadanie to podstawa

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, najpopularniejszą tradycją jest uroczyste niedzielne śniadanie. Ten zwyczaj kultywuje 90 proc. Polaków. Na drugim miejscu znalazło się święcenie pokarmów potocznie zwane święconką. Z koszyczkiem do kościoła wybiera się 82,5 proc. ankietowanych. Jedynie wśród najmłodszych badanych Święconka okazała się popularniejsza od śniadania (87,6 proc. vs 81,4 proc.)

Niezmiennie wśród ulubionych tradycji znajduje się Śmigus Dyngus, którego obchodzi 56,8 proc. respondentów oraz pisanki, do których malowania przyznaje się 56,5 proc. badanych. Może nie ulubionym, ale na pewno popularnym zwyczajem jest także mycie okien – takie porządki planuje zrobić połowa Polaków. Duży odsetek badanych – niemal 40 proc. – deklaruje natomiast, że nie będzie jadło mięsa aż do niedzielnego śniadania.

Żurek umacnia swoją pozycję

- Tradycyjnie potrawą, bez której nie wyobrażamy sobie wielkanocnego stołu są jajka. Twierdzi tak 91 proc. badanych, a wśród najstarszej grupy wiekowej nawet 96,5 proc. Na drugim miejscu znalazła się biała kiełbasa, na którą czeka 55,6 proc. ankietowanych – podkreśla Karolina Łuczak. – Podium zamyka żurek, który po raz kolejny wygrywa z drugą z tradycyjnych zup, czyli barszczem białym. Żur to niezbędna potrawa dla 50,5 proc. Polaków. Barszcz przegrywa z nim o 15 pp. – dodaje Karolina Łuczak.

O badaniu:

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae Sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1027 dorosłych Polaków, na przełomie lutego i marca 2022 roku.

Materiał: InfoWire.pl 

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Budowa magazynów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Zawód położna, to dużo więcej niż troska. Opowiada laureatka konkursu

Mówi się, że położna to najpiękniejszy zawód świata. I trudno się z tym nie zgodzić#, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich położna realizuje swoje zadania. Większości społeczeństwa zawód ten kojarzy się z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań, jakie położna może realizować i kompetencji, które posiada jest zdecydowanie szerszy. O zawodzie położnej, o tym, co zrobić, żeby nią zostać i o możliwościach jakie daje praca położnej pisze Małgorzata Drężek Skrzeszewska – laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)