Dziś mamy 26 stycznia 2022, środa, imieniny obchodzą:

25 września 2021

Podsumowanie wakacji. Jak Polacy najczęściej spędzili letni wypoczynek?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Czas letnich urlopów dobiega końca. Jak i gdzie je# spędzaliśmy? Czym kierowaliśmy się wybierając miejsce wypoczynku? Z jakich atrakcji najchętniej korzystaliśmy? Podsumowanie przygotował serwis Prezentmarzeń w oparciu o wyniki zrealizowanego badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021”.

Ponad 70% Polaków biorących udział w badaniu wypoczywało w czasie tegorocznych wakacji w kraju, z czego 43% respondentów zdecydowało się na urlop tylko w Polsce, a 30% zarówno w kraju jak i za granicą. Najczęściej letni wypoczynek wyniósł między 8 a 14 dni, jak wynika z deklaracji 38% zapytanych Polaków.

Najchętniej wybieranym kierunkiem w turystyce krajowej było morze, jak potwierdziło 38% ankietowanych. W góry zamierzało się wybrać 20% zapytanych Polaków, na Mazury 17%. Swoich entuzjastów podczas tegorocznego lata znalazły także wycieczki objazdowe, na taką formę wypoczynku postawiło 14% ankietowanych.

Na wakacyjnym wypoczynku liczyła się przede wszystkim dobra zabawa i aktywne spędzanie czasu, co potwierdziło 34% respondentów, dla których głównym kryterium wyboru miejsca była dostępność ciekawych atrakcji i rozrywek.

Na urlop najczęściej wyjeżdżaliśmy z rodziną, jak deklarowało 35% ankietowanych Polaków oraz z partnerem lub partnerką – 29% odpowiedzi. Równie często na wakacyjny wypoczynek zamierzaliśmy wybrać się z przyjaciółmi i znajomymi, jak potwierdziło 29% respondentów. Tylko 7% zapytanych Polaków chciało spędzić tegoroczny urlop samotnie.

Podczas urlopu staraliśmy się odciąć od pracy. Na sukces na tym polu miało szansę ponad 50% zapytanych Polaków, którzy zadeklarowali, że potrafią na wakacjach nie myśleć o służbowych obowiązkach. Niestety 19% respondentów przyznało, że zdarza im się podczas urlopu pracować, 14% zdradziło, że pozostaje w kontakcie mailowym lub telefonicznym ze swoim pracodawcą, a 13% ciągle myśli o pracy.

Tegoroczne, letnie wakacje charakteryzowały się większą chęcią Polaków do próbowania sportów ekstremalnych. Według co trzeciego respondenta badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021” wynikało to głównie z faktu, że po ciężkim roku byliśmy spragnieni mocnych, ale pozytywnych wrażeń. Zdaniem 28% respondentów musieliśmy odreagować pasywną rozrywkę z ostatnich miesięcy.

Tegoroczne wakacje po ciężkim, pandemicznym roku sprzyjały poszukiwaniu nowych doświadczeń z nutą adrenaliny, jaką dają sporty ekstremalne. Niesłabnącą popularnością cieszyły się skoki ze spadochronem i na bungee, nie brakowało również amatorów wodnych atrakcji, jak flyboard czy kitesurfing. – komentuje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Na wakacyjny urlop średnio wydaliśmy według deklaracji 1500 zł na osobę. Największą część wypoczynkowego budżetu pochłaniało zakwaterowanie - 38% odpowiedzi i jedzenie - 22%. Na kolejnej pozycji znalazł się dojazd na urlop - 20% oraz atrakcje i rozrywki - 20% odpowiedzi. Letni urlop 47% zapytanych Polaków finansowało z oszczędności, 37% z bieżących dochodów, 12% musiało wziąć pożyczkę lub kredyt.

Głównymi kryteriami przy wyborze miejsc na letni wypoczynek była dostępność ciekawych atrakcji i rozrywek, brak konieczności odbycia kwarantanny oraz możliwość przebywania w bardziej kameralnym miejscu. Ponad 50% Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń odczuło, że pandemia wpłynęła na ich tegoroczny, letni urlop. 22% respondentów zdradziło, że z tego powodu zrezygnowało z zagranicznego wyjazdu. Co piąty ankietowany obawiał się, że tegoroczny wypoczynek z powodu pandemii będzie mniej udany.

Aż 80% zapytanych Polaków zadeklarowało, że podczas letniego wypoczynku zamierza wspierać polską branżę turystyczną w różnych formach. Co trzeci respondent chciał wspierać krajową gastronomię jedząc głównie w restauracjach podczas wakacji, 25% wybierając hotele i pensjonaty. Dla 22% główną formą wsparcia krajowej turystyki był wybór Polski jako kierunku tegorocznych wakacji.

*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 976 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2021.

Materiał: InfoWire.pl

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    r, w dniu 25-09-2021 15:08:10 napisał:

    A ja byłem z ciocią w Kołobrzegu

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Kawa Costa 200g (różne rodzaje)
6,99PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Świąteczne fotopoduszki
40PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
59PLN
Budowa hal
Fotobombki
19,90PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)