Dziś mamy 30 września 2023, sobota, imieniny obchodzą:

29 maja 2023

Podsumowano 5-letnią działalność CSWOT. Uroczystość Terytorialsów

fot. powierzone

fot. powierzone

W miniony piątek (26 maja 2023 r.) na terenie koszar przy ulicy Piastowskiej w# Toruniu odbyło się święto Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Zorganizowana uroczystość była okazją do podsumowania 5-letniej działalności CSWOT, a także do wręczenia wyróżnień dla żołnierzy jak i osób szczególnie zasłużonych dla toruńskiego Centrum. Jedno z wyróżnień odebrała mjr. Kazimiera Zańczuk ps. „Kruszynka”, była łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej.

„Ustanowiona data święta, nie jest przypadkowa i bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń z 30 maja 1919 roku, kiedy to głównodowodzący Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim generał piechoty Józef Dowbor-Muśnicki rozkazał „niezwłocznie przystąpić do formowania w Inowrocławiu Toruńskiego Pułku Strzelców”. Pułku, którego tradycje dziś dziedziczymy i o jakim pamięć pielęgnujemy.” - powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia WOT.

Uroczystość święta CSWOT zorganizowana została zgodnie z ceremoniałem wojskowym przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Torunia. Była idealną okazją do podziękowania żołnierzom i pracownikom za ich wkład w realizację różnorodnych szkoleń i kursów, w których na co dzień udział biorą Terytorialsi ze wszystkich Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju. W ramach święta Centrum płk Edward Chyła wręczył także odznaczenia pamiątkowe dla osób wspierających na co dzień rozwój toruńskiej placówki. Wyróżnienie miedzy innymi odebrała mjr. Kazimiera Zańczuk ps. „Kruszynka” – była łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej, którą na co dzień opiekują się żołnierze CSWOT.

„Byłam ogromnie zaskoczona i nie spodziewałam się tego wyróżnienia. Uwielbiam wojsko i mundury i cieszę się, że mogę brać udział w takiej uroczystości. Teraz na swoje stare lata dopiero żyję i czuję się w pełni zaopiekowana przez żołnierzy, którzy na co dzień pomagają mi we wszystkich sprawach.” – dodała mjr. Kazimiera Zańczuk ps. „Kruszynka”.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Materiał: ppor. Krzysztof Wójcik / CSWOT w Toruniu

Oceń artykuł: 4 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (4)

    Ja, w dniu 29-05-2023 14:41:20 napisał:

    Wojsko musi być ogolone ostrzyżone spodnie w kancik itd itp .Na pierwszym planie tego nie widać.Chyba że mają takie luzy albo już rezerwa.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)