Dziś mamy 9 lutego 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

08 grudnia 2022

Pół miliarda złotych dla lokalnych organizacji. Kolejne rozdanie wkrótce

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

W obecnej perspektywie finansowej dzięki instrumentowi RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność) do lokalnych organizacji# i przedsiębiorstw w naszym województwie trafiło łącznie blisko pół miliarda złotych. Wkrótce kolejne unijne rozdanie 2021-2027. Marszałek Piotr Całbecki spotkał się we wtorek (6 grudnia) z przedstawicielami LGD Nasza Krajna i LGD Bory Tucholskie w Więcborku (powiat sępoleński).

- Powierzając w ręce lokalnych społeczności środki oraz narzędzia, by z tych pieniędzy skorzystać, tworzymy budżet obywatelski w skali wojewódzkiej. W nadchodzącym okresie programowania lokalne grupy działania będą miały do dyspozycji kolejne 100 milionów euro. Jestem przekonany, że środki te pozwolą na realizację wielu zadań, odpowiadających potrzebom i oczekiwaniom lokalnych społeczności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Samorządowców, przedstawicieli lokalnych społeczności, organizacji pozarządowych, ochotniczych straży pożarnych i kół gospodyń wiejskich zaprosiliśmy na serię spotkań informacyjnych dotyczących projektów możliwych do zrealizowania w nowej unijnej perspektywie finansowej 2021-27. Za nami spotkania w Kobylnikach (powiat inowrocławski), Wiągu (powiat świecki), Skrwilnie (w powiecie rypiński), Łysomicach, Złotorii (oba w powiecie toruńskim), Więcborku (powiat sępoleński) i Paterku (w powiecie nakielskim). W pierwszym uczestniczyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Ostatnie spotkanie odbędzie się dziś (8 grudnia) w Gminnym Ośrodku Kultury w Bobrowie (powiat brodnicki). Początek o godzinie 16.30.

1 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie dotyczące nadchodzącego konkursu na wybór lokalnych strategii rozwoju.

Lokalne grupy działania to 28 partnerstw (Mapa LGD), tworzonych przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy. Swoje inicjatywy aktywizujące mieszkańców realizują z udziałem środków europejskich, przekazanych im dzięki instrumentowi Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Jesteśmy jedynym polskim regionem, który zastosował instrument RLKS zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach.

W ramach RLKS Lokalne Grupy Działania dysponują środkami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze. W finiszującej perspektywie finansowej lokalne grupy działania miały do dyspozycji blisko pół miliarda złotych. Pieniądze te są nadal wydatkowane. Na początku przyszłego roku zostaną ogłoszone ostatnie nabory wniosków. Środki obecnej perspektywy w poszczególnych grupach działania zostały wymienione w załączonym pliku pdf.

Wydział Koordynacji RLKS i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 0
Pliki do pobrania
Zestawienie LGD.PDF

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Do pisiorów, w dniu 09-12-2022 18:27:25 napisał:

    Ile tej kasy będą rozdawać jak śmieci, z inflacji nigdy nie wyjdziemy

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Poduszki świąteczne
40,00PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)