Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

20 września 2022

Policja ostrzega. Nie wypełniaj formularzy przesłanych przez oszustów internetowych

fot. KPP Nakło

fot. KPP Nakło

Nakielscy policjanci ponownie ostrzegają mieszkańców powiatu# przed oszustami działającymi w sieci. Chcesz coś sprzedać na popularnych serwisach ogłoszeniowych, bądź ostrożny i pod żadnym pozorem nie wypełniaj otrzymanych linków!

Wiele osób sprzedaje przedmioty za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych. Niestety również oszuści coraz częściej wyszukują swoje ofiary właśnie za ich pośrednictwem.

Przestępcy kontaktują się poprzez popularne komunikatory już po kilku minutach od chwili, kiedy ogłoszenie zostanie opublikowane, jako osoby zainteresowane zakupem danego przedmiotu. Informują, że chcą zawrzeć transakcję, a dla ułatwienia jej przeprowadzenia proponują, by płatność odbyła się za pośrednictwem przesyłanego przez nich linku. Policjanci ostrzegają! Tego typu linki, choć do złudzenia przypominają serwisy ogłoszeniowe, są fałszywymi stronami!

Odbiorca linku informowany jest o konieczności wpisania swoich danych osobowych, danych z karty płatniczej łącznie z kodem CVV, dzięki któremu przestępcy uzyskują pełen dostęp do konta bankowego pokrzywdzonych.

Policjanci apelują o rozsądek. Nawet, kiedy zależy nam na szybkiej transakcji w żadnym przypadku nie należy korzystać z linków otrzymanych od potencjalnych kupujących. Tym bardziej, nie należy wpisywać tam swoich danych wrażliwych oraz informacji z kart płatniczych mogących posłużyć do dysponowania naszą gotówką. Należy pamiętać, że żaden rzetelny portal ogłoszeniowy nie wymaga podania tego typu danych do finalizacji transakcji!

Materiał: kom. Justyna Andrzejewska / Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)